Chcesz zacząć pracę? To podwójnie odpowiedni moment!

Dorosła młodzież staje w obliczu wielu różnych perspektyw. Okazuje się, że rok 2017 dla rozpoczynających karierę będzie bardzo korzystny.

Komu na rękę…

Oczywiście w zależności od wyniku matury cele mogą być różne. Niektórzy od razu będą szukać pracy, zaś inni, by doskonalić swoje umiejętności dla samorealizacji i potencjalnie wyższych zarobków pójdą na studia. Niezależnie od drogi jaką obejmą – większość prędzej czy później, jeśli nie założy własnej działalności, zacznie rozglądać się za ogłoszeniami pracodawców. Młodzież, studenci, ale również osoby w średnim wieku wchodzący na rynek pracy mogą liczyć na znaczącą różnicę względem zatrudniających się w zeszłym roku.

… i, co najważniejsze – ile?

Po pierwsze i najważniejsze wypłata minimalna wzrosła z 1850 do 2000 złotych brutto, a więc w przybliżeniu do 1459 netto. Co więcej – dotąd zaczynając nową pracę liczyć można było na minimum 80% najniższej wypłaty w pierwszym roku aktywności zawodowej, jednak od bieżącego roku pracodawca ma obowiązek wypłacać 100% bez względu na brak stażu. Nie trudno więc dojść do wniosku co do tego kto skorzysta na nowych zmianach najbardziej. Dają one szansę na dużo lżejszy start między innymi dla młodych rodzin korzystających z programu 500+, które mimo wszystko mogły spotkać się do tej pory z niestabilnością domowego budżetu.

> Płaca minimalna – o ile wzrośnie i na co wpłynie? <<

Chcesz zacząć pracę? To podwójnie odpowiedni moment! 1

Pomoc dla dotkniętych przez los

Odetchnąć mogą nieco głębiej osoby, które niezdolne do pracy zmuszone są do przyjmowania zasiłku chorobowego. Musi on bowiem wynosić dokładnie tyle, co płaca minimalna brutto po odliczeniu składki na ubezpieczenie społeczne, wynoszące 13,71% kwoty tego wynagrodzenia. Oprócz przykrych sytuacji zdrowotnych, życie nie oszczędza niektórych również od strony finansowej. W takiej sytuacji w grę wchodzi często komornik, który zabiera część pensji. Pracownicy w takiej sytuacji powinni ucieszyć się z faktu, że niezależnie od ich stopnia zadłużenia, do ich kieszeni trafić powinna nadal podwyższona najniższa krajowa.

Następstwa cieszą wszystkich

Najniższa wypłata dotyczy nie tylko nowych pracowników oraz tych, których spotkała ciężka sytuacja życiowa – jej następstwa odczują też pozytywnie osoby pracujące na nocnej zmianie. Przykładowej pielęgniarce należy się bowiem dodatek nie mniejszy niż 20% stawki godzinowej określonej na podstawie minimalnej wypłaty. Państwowa Inspekcja Pracy czuwa również nad tym, by stawka godzinowa była nie niższa niż 13 złotych. Typowy pracownik korporacji bardzo często martwi się o sytuację swojej firmy, ponieważ nierzadko spadek koniunktury prowadzi do grupowych zwolnień. Podwyżka najniższej krajowej ma jednak wpływ również na odprawę dla tych, którzy w ten sposób utracili pracę. Taka należność równa jest kwocie 15-krotnie większej niż najniższa krajowa, dlatego wzrośnie z 27 750 do 30 000 złotych. Z kolei podczas przestoju, czyli chwilowego wstrzymania działalności przedsiębiorstwa pracodawca jest zobowiązany do wypłacania minimalnej pensji – nazywa się to wynagrodzeniem za gotowość do pracy. Innym problemem, z którym spotykają się osoby pracujące w dużych firmach i zespołach jest bardzo często mobbing i dyskryminacja ze strony współpracowników lub pracodawcy – tu sąd zawsze przyznaje odszkodowanie powyżej płacy minimalnej, czyli wspomnianą na początku kwotę 2000 zł brutto, ale należy pamiętać, że w zależności od okoliczności może ona być wyższa.

Oprócz pracodawców

Nie od dziś wiadomo, że przedsiębiorca musi brać w pewnym stopniu odpowiedzialność za swoich podwładnych. Niestety nawet najmniejsze firmy zatrudniające kadrę za najniższe stawki, będą musiały podnieść je do ogólnokrajowego poziomu ustalonego na rok 2017. Koszt zatrudnienia w większości przypadków wzrośnie więc do 2412,20 złotych na pracownika z wypłatą minimalną. Prawo jest też bezlitosne wobec świeżo rozpoczętych działalności gospodarczych. Osoby, które je prowadzą muszą liczyć się z wyższymi składkami ZUS, ponieważ podstawą do ich wyliczenia jest 30% płacy minimalnej, a więc wiedząc o ile wzrośnie najniższa krajowa nietrudno zauważyć różnicę.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top