Kredyt konsolidacyjny to szansa spłatę zaległych zobowiązań finansowych

Konsolidacja długu polega na spłacie zgromadzonych dotychczas kredytów i pożyczek przez bank, który udziela konsolidacji. Podczas tej operacji zamieniamy, a właściwie łączymy nasze zadłużenia na jeden kredyt, który udziela nam dany bank. Z racji posiadania tylko jednego zobowiązania finansowego płacimy również jedną zwykle miesięczną ratę, która dług ten będzie systematycznie zmniejszać. Natomiast okres kredytowania jest zależny bezpośrednio od wysokości zadłużenia i ustalany w zależności od zdolności i wiarygodności kredytowej pożyczkobiorcy.

Czy konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem?

Kredyt konsolidacyjny to szansa spłatę zaległych zobowiązań finansowych 1W internecie roi się od zarówno pozytywnych jak i negatywnych opinii na temat kredytu konsolidacyjnego. Jednym z portali internetowych, który dokładnie opisuje dobre jak i złe strony konsolidacji zadłużenia jest strona gg2010.pl. będące także źródłem informacji na temat ofert kredytów konsolidacyjnych. Ta metoda połączenia zobowiązań w jeden kredyt ma w istocie zarówno zalety jak i wady, ale to, które z nich przeważą jest przede wszystkim uwarunkowane indywidualnym podejściem samego kredytobiorcy. Podpisanie umowy na konsolidację to nic innego jak wzięcie na swoje barki kolejnego zobowiązania finansowego. Choć w istocie zyskujemy możliwości spłaty tylko pojedynczej raty, to nie powinniśmy zapominać, że nasze zadłużenie nie zniknęło tylko warunki jego uległy zmianie warunki jego spłaty. Bowiem wysokość raty kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż sum rat wynikających z posiadanych wcześniej zadłużeń. Dodatkowo płacąc tylko jedno miesięczną ratę zmniejszamy prawdopodobieństwo utraty płynności finansowej. Brzmi to optymistycznie i będzie to na pewno duże odciążenie dla kredytobiorców pod warunkiem, że nie zaczną oni wydawać więcej niż wynosi ich domowy budżet i nie zaciągną kolejnych kredytów i pożyczek. Zatem konsolidacja zadłużenia jest dobrym rozwiązaniem, pozwala zaoszczędzić nieco gotówki i nieco podreperować swoje finanse lecz nie wymaże naszego zadłużenia.

Kiedy konsolidować swoje zadłużenie?

Jeszcze raz warto przypomnieć, że w sytuacji, gdy w sposób nieopamiętany wydajemy nasze pieniądze i nie potrafimy nawet w najmniejszym stopniu ich zaoszczędzić, konsolidacja może być tylko kolejnym obciążeniem. Jednak, gdy w wyniku posiadanych długów obawiamy się utraty płynności finansowej, która wynika z nieregulowania należności w terminie, powinniśmy rozważyć ich konsolidację. Podobne spostrzeżenia ma autor artykułu o konsolidacji kredytów zamieszczonego na stronie internetowej gg2010.pl. Osoby spłacające kilka rat za zaciągnięte pożyczki i kredyty mogą uporządkować swój domowy budżet decydując się na kredyt konsolidacyjny. Wiemy bowiem jak łatwo o pominięcie spłaty jednej z rat, gdy są one regulowane w różnych terminach w ciągu miesiąca. Każda zwłoka spłaty jest negatywnie odbierana przez bank i może skutkować wpisem do rejestru dłużników. Kładzie on cień na późniejsze ubieganie się o kredyt, a nawet może jego otrzymanie uniemożliwić. Dlatego w tej sytuacji konsolidacja zadłużenia jest najlepszym wyjściem. Spłata jednej raty w określonym terminie przy wydłużonym okresie kredytowania odciąża konsumentów i pozwala na planowanie swoich wydatków.

W jakim banku zaciągnąć kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny nie jest dostępny we wszystkich bankach, lecz te które oferują takie połączenie zadłużeń starają się zrobić jak najlepsze wrażenie na potencjalnych klientach. I tu należy uważać by nie wpaść do jeszcze głębszego dołka, a mianowicie nie zdecydować się kredyt, którego ostateczny koszt będzie wysoki i trudny do spłaty. Dlatego warto zapoznać się z najlepszymi propozycjami banków, które znajdują się również na portalu internetowym gg2010.pl. Dostępny tam ranking kredytów konsolidacyjnych jest pomocnym narzędziem w wyborze oferty konsolidacji zadłużenia. To na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę jest wskaźnik Rocznej Rzeczywistej Stopy Procentowej (RRSO – więcej informacji po tutaj), gdyż tylko ten parametr określa całkowity koszt kredytu a nie tylko jego kapitału. Szczególnie docenionymi w rankingu bankami zostały: Credit Agricole z oferta kredytu do 150 000 zł na 10 lat, Alior Bank przyznający maksymalnie 200 000 zł na 10 lat oraz T-Mobile Usługi Bankowe z taką samą maksymalną kwotą kredytu i okresem kredytowania jak poprzedni bank. Cechują się odpowiednio niskim wskaźnikiem RRSO oraz korzystnymi warunkami kredytowania. Należy również dodać, że umowę na kredyt konsolidacyjny możemy podpisać w dowolnym banku, który go oferuje nie ograniczając się do swojej placówki, z którą jesteśmy związani.

Formalności związane z ubieganiem się o kredyt konsolidacyjny są podobne jak w przypadku aplikowania o każdy inny kredyt w banku. Wymagane są dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodu a ponadto umowy z tytułu posiadanych kredytów a także rachunki wykazujące ich spłatę. Natomiast decyzja o otrzymaniu kredytu konsolidacyjnego jest podejmowana w ciągu jednego dnia i jest to kolejny plus, jakim możemy obdarować konsolidację zadłużenia.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top