Najbardziej użyteczne strony partii [raport]

Zapraszamy do lektury raportu przygotowanego przez agencję Symetria, który odpowiada na pytanie o użyteczność serwisów wyborczych najpopularniejszych partii politycznych. Które z ugrupowań ma najbardziej przyjazną internautom stronę?

To ostatnie chwile, w których kandydaci mają szanse przekonać obywateli, by oddali na nich swój głos w wyborach parlamentarnych. Wielu Polaków poszukuje informacji związanych z wyborami właśnie w internecie. Czy partie zadbały o poprawne rozmieszczenie informacji i dopasowały swoje strony tak, by ułatwić wyborcom komfortowe zapoznanie się z programem i kandydatami? Chcąc odpowiedzieć na te pytania, agencja Symetria wraz z partnerami – w tym z naszą redakcją – przeprowadziła badanie użyteczności serwisów wyborczych najpopularniejszych partii w Polsce.

Metodologia badania

Badanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem platformy UserZoom. Aplikacja ta oferuje możliwości definiowania różnych typów zadań, które badani wykonują w naturalnym środowisku, przy użyciu własnych komputerów.  Dzięki UserZoom możliwe jest uzyskanie odpowiedzi na trzy kluczowe pytania:

  • Czy jest możliwe zrealizowanie celu na stronie internetowej?
  • Jak trudne jest zrealizowanie celu na stronie internetowej?
  • Gdzie użytkownik popełnia błędy?

Na podstawie wyników analizy powstał ranking najbardziej użytecznych i przyjaznych internautom serwisów wyborczych w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone na stronach sześciu najpopularniejszych partii politycznych w Polsce (stan na 1.10.2011):

Użytkownicy na badanych stronach wykonywali następujące zadania:

  • Sprawdź, ile stron liczy cały Program Partii w dokumencie PDF.
  • Sprawdź, jakie jest imię i nazwisko kandydata(ki) nr 5 do Sejmu na liście w Toruniu (woj. Kujawsko – Pomorskie).
  • Pytanie sprawdzające możliwość znalezienia konkretnej informacji/aktualności na stronie danej partii. Przykładowo: „Sprawdź, Ilu procentowe bezrobocie wśród absolwentów podano w wiadomości opublikowanej 25 września 2011 roku”.

Zadania zostały dobrane przez ekspertów agencji Symetria. Specjaliści przygotowali je z myślą o najważniejszych elementach, które powinna posiadać każda strona www partii przed wyborami parlamentarnymi.

Otrzymane wyniki dały odpowiedź, na których stronach udaje się w pełni zrealizować poszczególne zadania, z jakim wiąże się to czasem oraz które z funkcjonalności i rozwiązania są najbardziej skuteczne i godne polecenia.

Rekrutacja do badania odbywała się na stronach WWW partnerów raportu – w serwisach poświęconych tematyce marketingu, reklamy, mediów i nowych technologii. Wyniki zbierano w dniach od 3 do 5 października 2011 roku. Strony partii oceniło ponad 150 osób.

Zadania

Program partii

Najbardziej użyteczne strony partii [raport] 1

W pierwszym zadaniu najlepiej wypadł serwis Platformy Obywatelskiej. Badanie wykazało, że 97 proc. użytkowników poradziło sobie z odnalezieniem programu wyborczego partii i podaniem poprawnej liczby jego stron. Średni czas potrzebny na realizację tego zadania wyniósł 1 minutę i 17 sekund. Najgorzej w tym zadaniu wypadły strony partii PSL oraz SLD, gdzie odnalezienie programu zajęło uczestnikom badania odpowiednio  33 i 46 sekund więcej.

Program wyborczy jest najczęściej wskazywanym elementem, którego spodziewają się użytkownicy na stronach partyjnych. Zatem ważne jest, aby można było do niego szybko dotrzeć. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie linku do programu na stronie głównej serwisu, co obrazuje poniższy przykład.

Kandydaci do Sejmu

Najbardziej użyteczne strony partii [raport] 2

W drugim zadaniu sprawdzenie, kto będzie kandydatem nr 5 do sejmu na liście w Toruniu zajęło użytkownikom średnio 1 minutę i 8 sekund. Tutaj ponownie najlepsze rezultaty osiągnęła strona Platformy Obywatelskiej. W tym wypadku serwis wypadł znacznie lepiej od pozostałych stron partyjnych. Na taką sytuację wpływ ma dobrze przygotowana strona do wyszukiwania kandydatów partii, została ona zaprezentowana poniżej.

Wyszukiwanie informacji

Najbardziej użyteczne strony partii [raport] 3

Ostatnie zadanie, polegające na wyszukaniu konkretnej wiadomości w serwisie okazało się dla użytkowników najbardziej problematyczne. Średni czas potrzebny na wykonanie tego zadania wyniósł 1 minutę i 49 sekund. Na stronach partii, które na liście aktualności umieszczają wiadomości wraz z datą publikacji realizacja zadania była prawie dwukrotnie szybsza. Daty zostały wyraźne oznaczone, m.in. na ukazanej poniżej stronie PJN.

Wyniki końcowe

Najbardziej użyteczne strony partii [raport] 4

Zdecydowanym zwycięzcą badania jest Platforma Obywatelska, której strona w każdym z zadań uzyskała najlepsze rezultaty. W serwisie tym użytkownicy nie mieli większych problemów z odszukaniem programu wyborczego czy też określonej informacji. Również w ocenie badanych serwis wypadł najlepiej – realizacja zadań przyniosła satysfakcję na poziomie 88 proc.

W grupie środkowej uplasowały się partie PJN oraz PiS, których wynik końcowy kształtuje się na poziomie powyżej 70 proc. Ostatecznie w obydwóch serwisach 78 proc. badanych z powodzeniem zrealizowało postawione zadania. W przypadku PJN satysfakcja związana z ich wykonaniem była wyższa i wyniosła 65 proc., podczas gdy wynik strony Prawa i Sprawiedliwości 56 proc.

Ranking zamykają strony partii SLD, RPP oraz PSL z wynikiem końcowym między 50 proc. a 60 proc. Użytkownicy napotykali na liczne utrudnienia podczas poszukiwania informacji, np. brak dat publikacji wiadomości czy mało precyzyjny mechanizm wyszukiwania, co było przyczyną licznych rezygnacji z kontynuacji zadania.

Badanie wykazało, że partie polityczne niewystarczająco pomyślały o internautach przed wyborami. Na stronach występuje wiele błędów, które uniemożliwiają sprawne wyszukiwanie kluczowych informacji. A szkoda, sondaże wykazują, że właśnie w Sieci wyborcy poszukują szczegółów dotyczących partii w tym gorącym okresie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu dostępnego pod tym adresem. Przeczytać w nim można m.in. więcej o metodologii badania, próbie badawczej oraz poznać najczęściej popełniane na badanych stronach błędy. Polecamy również śledzenie profilu Symetrii na Facebooku.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top