Useme: chcemy być liderem usług dla pracy zdalnej [wywiad]

Useme.eu to dość nietypowy serwis – rozwiązuje problem związany z zakładaniem firm. Wiele osób nie czuje się wystarczająco silnie, aby mieć własną firmę, ale z klientami za drobne prace powinni rozliczać się na podstawie faktury. O pomyśle rozmawiamy z Agatą Kołodziej z Useme.eu.

Wasze hasło to „Wystawiaj faktury bez zakładania firmy”. Mogę prosić o przybliżenie idei serwisu i wyjaśnienie kwestii prawnych z tym związanych?

useme

[pullquote type=”right”]Brak rozliczonych podatków ze zleceń pozyskiwanych w serwisach globalnych może wkrótce odbić się czkawką, a korzystając z Useme unikamy takich problemów. [/pullquote]Useme to serwis z kompleksowymi usługami rozliczania pracy zdalnej.

Oferujemy nie tylko zlecenia pracy zdalnej i bazę wykonawców (jak to wygląda w konkurencyjnych serwisach) oraz zabezpieczenie przelewu (co oferują także inne serwisy), ale także pełne rozliczenie podatkowe podwykonawców, legalizację zatrudnienia oraz każdorazowo faktury dla zleceniodawców i prawo do reklamacji.

W Useme rozliczamy te prace, które można przekazać w formie elektronicznego dzieła (m.in. programowanie, grafika, teksty, tłumaczenia, projekty architektoniczne, zdjęcia, firmy, bazy danych).  Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Zleceniodawcy zamieszczają zlecenia, wykonawcy składają oferty (nie widzą przy tym ofert konkurentów, by licytacja nie sprowadzała się do przebijania jak najniższą ceną). Zleceniodawca wybiera odpowiadającego mu wykonawcę, następnie opłaca fakturę proformę o wartości zlecenia, a po zaksięgowaniu wpłaty otrzymuje od Useme fakturę VAT. System jest tak skonstruowany, że wykonawca nie może wysłać dzieła, dopóki pieniądze od zleceniodawcy nie znajdą się na koncie powierniczym. Po akceptacji dzieła przez zleceniodawcę, wykonawca otrzymuje należne wynagrodzenie.
  2. Drugi sposób to rozliczenie zleceń z własnym klientem za pomocą wspomnianego narzędzia „wystaw fakturę bez firmy”. W tym przypadku to wykonawca wysyła ofertę do zleceniodawcy, a ten otrzymuje maila z fakturą pro forma do opłacenia. Dalsze kroki są identyczne jak we wcześniejszym wariancie.

Jak wygląda sprawa ubezpieczeń społecznych?

[pullquote type=”right”]Szukamy dodatkowych inwestorów, ale nie jest to dla nas kwestia istnienia i dlatego odrzuciliśmy już kilka niezbyt korzystnych ofert.[/pullquote]W Useme zatrudniamy Wykonawców na bazie umowy o dzieło, w związku z tym nie ma obowiązku opłacania składek ubezpieczeń społecznych. Proponujemy jednak nasze usługi jako kompleksową alternatywę dla etatu czy prowadzenia własnej firmy – z opłacaniem dobrowolnej składki zdrowotnej oraz prywatnymi oszczędnościami na emeryturę. Dla większości naszych użytkowników jest to dużo korzystniejsze niż niejasna perspektywa emerytury z ZUS.

Przeglądając oferty wydaje się, że stawki za wykonywane prace są rozsądne i mają szanse na znalezienie wykonawcy. Czy waszą konkurencją są takie serwisy jak Freelancer.com?

[pullquote type=”right”]Nie chcemy by Useme kojarzyło się z ofertami projektu logo za 100 zł[/pullquote]W pewnym sensie tak, choć oczywiście pod względem globalnej ilości użytkowników czy zleceń nie możemy się na razie porównywać. Idziemy też w innym kierunku – np. nie pokazujemy cen poszczególnych wykonawców konkurujących o jedno zlecenie, by Useme nie kojarzyło się z ofertami projektu logo za 100 zł, co jest dużą bolączką dużych serwisów ze zleceniami. Ponadto nasza podstawowa usługa bazuje na rozliczeniach publiczno-prawnych w Polsce, a w przyszłości w innych krajach Europy, dostosowanych indywidualnie do lokalnych norm prawnych. Rozliczając zlecenia przez Freelancer.com powinniśmy sami zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, a następnie rozliczyć podatkowo pracę. Nie wszyscy są świadomi, że Polska negocjuje właśnie warunki wymiany informacji o osiąganych dochodach swoich obywateli w innych krajach świata (taka wymiana informacji istnieje już w Unii Europejskiej, za chwilę zacznie działać między Polską a Stanami Zjednoczonymi). Brak rozliczonych podatków ze zleceń pozyskiwanych w serwisach globalnych może wkrótce odbić się czkawką, a korzystając z Useme unikamy takich problemów. Można zatem powiedzieć, że w pewnym sensie nasze usługi są komplementarne w stosunku do serwisów zagranicznych – niezależnie jak pozyskamy zlecenie, możemy je rozliczyć przez Useme. Nie dość, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, to jeszcze dużo tańsze niż u globalnej konkurencji.

Czy mogę prosić o przybliżenie statystyk, np. ile w ciągu miesiąca macie nowych zleceń i ile z nich jest realizowanych?

Jak wspominałam, zlecenia to tylko niewielki wycinek naszej działalności. Teraz miesięcznie pozyskujemy około 300 zleceń, z czego około 20 proc. jest przez nas rozliczanych (w pozostałych przypadkach zakładamy, że strony uzgadniają warunki poza serwisem lub Zleceniodawca nie decyduje się na żadnego Wykonawcę). O wiele wyższe statystyki mamy w przypadku usługi wystawiania faktur bez firmy – tu rozliczamy ponad 90 proc. wysyłanych ofert, ponadto mamy bardzo wysoki wskaźnik powracalności (ponad 70 proc. użytkowników, którzy skorzystali z tej usługi, następnie rozlicza zlecenia każdego miesiąca lub kilka razy w miesiącu).

Otrzymaliście dofinansowanie z Unii na stworzenie projektu – czy szukacie Partnerów do rozwoju usługi? Jakie plany rozwojowe?

Jesteśmy na etapie intensywnego rozwoju, wciąż doskonalimy system, więc jesteśmy otwarci na różnego typu partnerstwa. Szukamy dodatkowych inwestorów, ale nie jest to dla nas kwestia istnienia i dlatego odrzuciliśmy już kilka niezbyt korzystnych ofert. Mamy ambicję osiągnięcia pozycji lidera usług dla pracy zdalnej i dopiero rozwijającego się rynku rozliczeń pracy przez internet. Polska jest obecnie na szarym końcu w rankingach udziału mobilnych specjalistów w rynku pracy. Rynek pracy zdalnej u nas raczkuje. Nim urośnie, chcemy być pierwszym wyborem wśród usług dla polskich mobilnych specjalistów. I mamy nadzieję osiągnąć to z inwestorem lub bez – różnica polega na czasie, w jakim do tego poziomu dojdziemy.

Jeśli chodzi o plany długookresowe – kiedy wypracujemy mocną pozycję w Polsce, powielimy ten sam model biznesowy na innych europejskich rynkach, każdorazowo otwierając w danym kraju dedykowaną do tego celu firmę. Chcemy poruszać się w ramach lokalnego prawa i dawać naszym użytkownikom poczucie bezpieczeństwa, że rozliczanie pracy przez Useme to zawsze wszystko, co muszą zrobić w danym kraju w kwestiach podatkowych. Ale na to przyjdzie jeszcze czas, na razie mamy sporo do zrobienia w Polsce.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top