Wybór modemu – krótki poradnik

Internet obecny jest w niemal każdym aspekcie życia współczesnego człowieka. Wybór urządzenia umożliwiającego dostęp do sieci jest jednak nadal trudnym zadaniem dla wielu osób.

Czym jest modem?

Wybór modemu - krótki poradnik 1

Nieco starszym Czytelnikom na dźwięk słowa modem przychodzą do głowy niewielkie urządzenia, które pozwały na połączenie się z internetem, wydając przy tym istną kakofonię dosyć dziwnych dźwięków. Kilkanaście lat temu korzystanie z takiego urządzenia niemal zawsze łączyło się z blokadą linii telefonicznej, a samo połączenie bywało niestabilne i zapewniało wyjątkowo niską prędkość. Współcześnie oferowane modemy to już jednak całkowicie inne urządzenia. Połączenie z internetem nie oznacza już konieczności słuchania dziwacznych odgłosów, a urządzenie działa w bardzo stabilny sposób. Dodatkowo, żadna linia telefoniczna nie jest w ten sposób zablokowana – tak zwane stałe łącze, które jeszcze kilka lat temu było obiektem marzeń wielu entuzjastów internetu, dziś jest standardem w niemal każdym domu.

Czym właściwie jest modem? Najkrócej rzecz ujmując, jest to urządzenie, które umożliwia podłączonym do niego komputerom dostęp do sieci. Koncentrator, jak fachowo brzmi określenie tego sprzętu, umożliwia podłączenie kilkunastu stacji roboczych do jednego urządzenia, czy to za pomocą kabla czy też w sposób bezprzewodowy.

Jaki wybrać modem?

Oferta modemów jest na tyle duża (warto zajrzeć chociażby na tę stronę, by się o tym przekonać: http://www.orange.pl/kid,4002325158,id,4002325159,title,modemy-i-akcesoria,article.html), że przeciętny użytkownik internetu może mieć pewien problem z wyborem odpowiedniej propozycji. Rozważając zakup konkretnego urządzenia, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Poprawny wybór da pewność komfortu zarówno pracy (jeżeli domowego Internetu używa się do wykonywania zadań służbowych), jak i zabawy.

Przede wszystkim, wybór modemu powinien zależeć od rodzaju urządzeń, jakie będą podłączone do internetu w danym lokalu. Czy będą to smartfony i jeden komputer, a może kilka komputerów? Czy urządzenia będą wykorzystywane jedynie do nieangażującej zbyt dużych porcji danych rozrywki, czy też może do przesyłania dużych wielkościowo plików (na przykład graficznych lub muzycznych)? Kolejną kwestią jest typ komputera, któremu nowe urządzenie ma zapewnić połączenie z internetem. W tym przypadku ma znaczenie, czy jest to komputer stacjonarny lub też laptop. Warto zwrócić uwagę, czy sprzęt posiada odpowiednie porty, przystosowane do urządzeń zapewniających dostęp do sieci. Równie ważne jest, by wejście USB nie było w żaden sposób ograniczone (na przykład krawędziami szafy lub stolika), bowiem tworzy to niebezpieczeństwo, że urządzenie będzie zwyczajnie się rozłączać.

Nie wolno również zapominać o wymaganiach sprzętowych. I choć modemy konstruowane są w taki sposób, by ich specyfikacja dopasowana była do jak największej liczby urządzeń, użytkownik powinien sprawdzić, czy jego komputer będzie w stanie obsłużyć konkretny model urządzenia. Przed dokonaniem zakupu konkretnego modemu, koniecznie należy sprawdzić jego wymagania sprzętowe. Tego rodzaju danych szukać można na opakowaniu sprzętu oraz na stronie internetowej producenta modemu. Czasem warto o poradę zwrócić się również do operatora oferującego dany rodzaj modemu.

Krótki glosariusz

Poniżej zamieszczono krótkie objaśnienie najczęściej używanych terminów, które znaleźć można w opisach modemów. Część z tych słów jest ogólnie znana, lecz pozostałe terminy mogą być niejasne. Jednym z popularnych w ostatnim czasie haseł jest VDSL, opisujące szybkość działania sprzętu pozwalającego na połączenie z internetem. Faktycznie, prędkość modemów z tym rozwiązaniem robi wrażenie: 80 megabitów na sekundę to wartość, która pozwala na jednoczesne oglądanie telewizji i surfowanie w sieci.

Innym popularnym hasłem jest WPS. To opcja, którą znaleźć można na obudowach modemów w formie przycisku. Skrót ten oznacza możliwość jeszcze szybszego połączenia się z internetem. Wciśnięcie tego przycisku zwalnia użytkownika z konieczności wpisywania haseł i oczekiwania na zainicjowanie połączenia.

Operatorzy często kuszą opcją harmonogramu pracy Wi-Fi, czyli sieci bezprzewodowej. Administrator sieci może sam zdecydować, kiedy dostęp do sieci za pośrednictwem danego urządzenia będzie możliwy. To dobry sposób na kontrolę rodzicielską – internet można wyłączać w nocy, gdy dzieci śpią!

Podsumowując, wybór modemu nie jest taki trudny. Warto jednak sprawdzić, co podaje jego producent – znacznie ułatwi to podjęcie decyzji.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top