4 sposoby na powiększenie małego salonu

Niewielki pokój dzienny nie musi nas ograniczać. Wręcz przeciwnie – dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu przestrzeni i dostępnych środków możemy stworzyć prawdziwą oazę relaksu i wygodne miejsce do przyjmowania gości. Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w każdym domu, dlatego warto zadbać o to, aby wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości.

4 sposoby na powiększenie małego salonu 1
fotolia.com, 162737596 | Autor: Photographee.eu

Zagracone, małe pokoje nie prezentują się dobrze. Gdy problemem jest niewielki metraż, pierwszą i najważniejszą zasadą staje się więc unikanie przesady. Rozmieszczenie każdego mebla i elementu wyposażenia warto przemyśleć już na samym początku, czyli długo przed tym, zanim zaczniemy ustawiać je w pokoju. W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie dokładnych pomiarów. Zamiast ciężkich meblościanek, lepiej wybrać pojedyncze szafki i komody, które nie przytłoczą wnętrza. Niewielka ława, np. rozkładana, a także minimalistyczna sofa w ciekawym kształcie i kolorystyce zastąpią nadmiar dodatków i bibelotów. Należy też zadbać o dostateczną liczbę szuflad oraz zamykanych szafek, w których schowamy większość rzeczy.

Lepiej nie zastawiać mebli zbędnymi przedmiotami i postawić na praktyczny minimalizm. Nie oznacza to jednak, że salon musi być surowy i ascetyczny. Wręcz przeciwnie – poza designerskimi meblami o ciekawej formie, dobrze jest wprowadzić nieco blasku. Szczególnie korzystnie zaprezentują się lustrzane powierzchnie, np. szafki z połyskującymi frontami oraz zwierciadła. Świetnym rozwiązaniem będzie np. lustro ozdobne od MebleGlamour, które odegra rolę nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną. Model ścienny lub stojący będzie pięknie odbijać światło i wyposażenie pokoju, budując wrażenie większej przestrzeni. Dodatkowo rozjaśni ciemne wnętrze (zwłaszcza wtedy, gdy umieścimy je naprzeciwko lampy lub okna).

Postaw na jasne kolory i zrezygnuj z drzwi

Trzecim niezawodnym sposobem na powiększenie małego salonu jest jasna kolorystyka. Szczególnie w przypadku ścian i podłóg należy unikać zbyt ciemnych, intensywnych barw. Lepiej postawić na pastelowe i kremowe kolory. W tej roli sprawdzą się ciepłe odcienie bieli, żółtego, oraz delikatne beże i szarości. Jeżeli lubimy intensywną, jaskrawą lub ciemną kolorystykę, zastosujmy ją w wyposażeniu i dodatkach. Na jasnym tle nabierze ciekawego charakteru i nie zbuduje efektu przytłoczenia. W przypadku podłogi świetnie sprawdzą się jasne panele lub parkiety, a także miękkie dywany w pastelowych kolorach.

Ostatnia niezawodna metoda to… zrezygnowanie z drzwi. Niekoniecznie dosłownie. Możesz zdecydować się na szerokie otwory drzwiowe albo eleganckie, przesuwane parawany. Jeżeli jest taka możliwość, warto rozważyć zlikwidowanie ściany dzielącej pokój z kuchnią. Pomieszczenie kuchenne otwarte na salon to coraz modniejsze rozwiązanie, które pozwala na natychmiastowe uzyskanie dużej przestrzeni. Jeżeli jednak koniecznie chcesz posiadać w swoim salonie klasyczne drzwi, to podobnie jak w przypadku ścian i podłóg wybierz te w jasnej kolorystyce.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry