Jak przygotować skuteczny newsletter? Jak mierzyć efektywność wysyłki? Jakich błędów unikać, by mailing nie wylądował w folderze spam? Masz jedną szansę i zaledwie 3 sekundy, by zainteresować odbiorcę treścią Twojego newslettera. Podpowiadamy jak zwiększyć wskaźnik Open Rate i współczynnik konwersji.
Personalizacja
Codziennie dostajemy dziesiątki maili, bombardowani jesteśmy tysiącem informacji. Jak w tym informacyjnym zgiełku przedrzeć się z komunikatem do klienta? Postaw na spersonalizowany tytuł newslettera. Tytuł zwierający w treści imię odbiorcy, zwiększa współczynnik otwarć newslettera o przeszło 15%.
Tytuł to nie wszystko. Nowoczesne szablony newsletterów umożliwiają dynamiczną personalizację treści mailingu, np.: „Pawle ostatnio kupiłeś u nas buty trekkingowe, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ofertę kurtek trekkingowych z rabatem -10%”. Oczywiście zawartość szablonu to nie tylko treść, ale także grafika czy filmy wideo.
Spersonalizowane listy mailingowe i szablony, umożliwiają prowadzenie skutecznych akcji cross-sellingowych. Klientom, którzy zakupili u Ciebie jeden produkt możesz zaoferować produkty kompatybilne. Użytkownikom, którzy odwiedzili sklep, a nie dokonali zakupu – bony rabatowe, skłaniające do dokończenia zakupów.
Testy A/B
Nim wyślesz newsletter do całej grupy odbiorców, wyselekcjonuj reprezentatywną listę adresatów, do których wyślesz różne warianty tego samego mailingu. Testuj tytuł mailingu, kolorystykę, rozmieszczenie poszczególnych elementów. Test pozwoli Ci wybrać wersję o najwyższym współczynniku Open Rate oraz CTR.
Czas i częstotliwość wysyłki
Przetestuj również czas i częstotliwość wysyłki newslettera. Poniedziałek 5:30, środa 18:00, sobota 7:30 – sprawdź, który termin zapewni największą liczbę otwarć. Nie ma reguły. Wiele zależy od branży i rodzaju usług, który oferujesz. Jeśli Twój produkt jest z branży b2b – raczej wysyłać będziesz mailing w tygodniu, jeśli sprzedajesz asortyment b2c – w weekend, choć ta reguła nie zawsze się sprawdza. Jedyny skuteczny sposób na znalezienie „złotego” dnia i pory wysyłki to przeprowadzenie testów.
Antyspam
Najgorszy scenariusz? Twój mailing ląduje w spamie. Jak się przed tym uchronić? Zbieraj listę subskrybentów z rozmysłem. Stosuj system zapisu na newsletter – poprzez podanie maila tzw. lista single opt-in bądź double opt-in – model podwójnej weryfikacji (klient podaje adres email, następnie kilka w link, otrzymany na ten adres, potwierdzający chęć dopisania się do newslettera).
Pamiętaj, by w mailingu, zamieścić widoczną opcję wypisania się z newslettera. Nie przesyłaj w załącznikach dużych plików graficznych. Grafikę szablonu potnij na mniejsze fragmenty. Pamiętaj, że odbiorcy najczęściej wyświetla się wiadomość bez grafiki (uwzględnij to podczas kodowania szablonu), obrazki zostają wczytane dopiero po kliknięciu przez użytkownika „pobierz obrazki”.
Mierzymy wyniki
Jak sprawdzić skuteczność newslettera? Dziś o powodzeniu wysyłki decyduje nie rozmiar bazy odbiorców, a wskaźnik Open Rate oraz CTR. Lepiej wysłać mailing do mniejszej liczby adresatów, faktycznie zainteresowanych naszymi usługami, niż do szerokiej grupy odbiorców, którzy nasz newsletter postrzegać będą jako spam. Rzutuje to nie tylko na skuteczność kampanii e-mail marketingowej, ale także wizerunek firmy.
O skuteczności kampanii świadczy liczba otwarć mailingu (Open Rate). Bardziej precyzyjnie efektywność określa CTR (Click Trought Rate) – czyli wskaźnik określający, ile osób po otwarciu maila, wykonało konkretną czynność, np.: przeszło na stronę sklepu z konkretnym produktem i dokonało zakupu.
Newsletter – sprawa dla fachowców
Dziś wysyłka newslettera to nie tylko przygotowanie atrakcyjnych treści i grafik. To stworzenie szablonu, który umożliwi wysyłkę spersonalizowanych treści. Testy, które sprawdzą efektywność poszczególnych wersji. Umiejętność segmentacji listy odbiorców. Analizowanie i optymalizowanie wyników. Skuteczny mailing to praca grafika, copywritera, programisty i specjalisty weryfikującego efekty kampanii. Na sukces kampanii pracuje cały sztab ludzi. Czy masz na to czas prowadząc biznes?
Sprawdź jak robią to eksperci: http://kampanieonline.pl/strony-internetowe/newsletter
Wpisy promowane
- Oferta agencji kreatywnych. 3 elementy, na które warto zwrócić uwagęMarketing internetowy daje nam niemal nieograniczone możliwości promowania własnych produktów i usług. Warto wykorzystać je rozsądnie, zaczynając od podstaw, czyli ...
- Odzież robocza powinna sygnalizować kompetencjeZadbana i atrakcyjna odzież robocza świadczy o profesjonalizmie – to powszechnie znany fakt. Branża rzemieślnicza nie jest tu wyjątkiem. Dlatego ...
Wydarzenia
Weź nasz patronat!
31.12.2023
Najnowsze wpisy
- Dochodowa, ale czasochłonna – jak wygląda praca twórcy kursów internetowych?Według danych Skill Scouter, rynek nauki online od 2000 do 2022 roku wzrósł ponad dziewięciokrotnie. Sprzedaż kursów internetowych staje się ...
- Mastercard przedstawia Shopping Muse – osobistego asystenta zakupów nowej generacjiMastercard wprowadza na rynek Shopping Muse – zaawansowane narzędzie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, które zrewolucjonizuje sposób, w jaki konsumenci ...
- Rekordowa liczba firm zarejestrowanych w branżach szkoleń, eventów oraz konferencjiW tym roku firmy związane z szeroko rozumianym konsultingiem oraz organizacją wydarzeń przeżywają okres dynamicznego wzrostu. Dun & Bradstreet Poland ...
- Black Weekend z BLIKIEM – liczba transakcji blisko 18 mlnKolejny raz wyprzedaże związane z Black Friday i Cyber Monday przyciągnęły liczne grono klientów. Atrakcyjne ceny skłoniły ich do zakupów, ...
Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.