500 tys. domen .рф w tydzień

To sukces, który zaskoczył sporą część analityków – zaledwie tydzień dostępności wystarczył by zarejestrowanych zostało aż 500 tys. domen .рф. Rosyjski IDN ccTLD okazał się prawdziwym domenowym hitem.

Przed rozpoczęciem okresu rejestracji w wywiadzie dla „KommiersantaAndriej Kolesnikow, szef rejestru .ru/.рф mówił, że spodziewa się poziomu ok. 100 tys. zarejestrowanych nazw do końca roku. Musiał być pozytywnie zaskoczony – okazało się bowiem, że wystarczyły niecałe trzy godziny by przekroczyć taką granicę. Po sześciu godzinach było już 200 tys. domen. Obecnie liczba zarejestrowanych nazw przekroczyła imponujący poziom 566 tys.

.рф ma szansę stać się bardzo silną marką, tuż obok końcówki .ru, w ramach której zarejestrowano nieco ponad 3 mln domen. Czy w przyszłości może stać się numerem jeden?

Przypomnijmy jednocześnie, że udostępnienie .рф przyniosło również kontrowersje w okresie sunrise: domeny premium m.in. секс.рф (Sex) oraz банк.рф (Bank) przyznane zostały bowiem jednej rosyjskiej firmie. O historii i znaczeniu domen najwyższego poziomu w cyrylicy (i po arabsku) pisał u nas z kolei Andrzej Bartosiewicz.

Więcej informacji na temat rosyjskich końcówek znaleźć można na stronie operatora rejestru. A tymczasem mała reklama końcówki…

500 tys. domen .рф w tydzień 1O komentarz do wyników końcówki .рф i potencjału IDN-ów poprosiliśmy naszego komentatora – Daniela Dryzka, inwestora domenowego, autora bloga danieldryzek.pl i organizatora branżowej konferencji MeetDomainers

Moim zdaniem domeny .рф mogą w ciągu kilku lat stać się bardziej popularne od domen .ru. Wynika to ze specyfiki języka rosyjskiego, który zapisywany jest uproszczoną wersją cyrylicy. Dlatego właśnie IDNy w Rosji zdobyły tak dużą popularność w tak krótkim czasie. Rola IDNów i ich popularność rośnie zresztą nie tylko w Rosji. W Polsce też da się zauważyć coraz więcej domen zawierających polskie znaki diakrytyczne. Niewątpliwy sukces domeny .рф pokazuje, że domeny IDN zagościły na dobre w Internecie, a ich rola będzie rosła z każdym rokiem.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top