7 dodatków, które zwiększą szansę na odszkodowanie z polisy na życie

Ubezpieczenie na życie to nie tylko zabezpieczenie dla najbliższych na wypadek naszej śmierci. Z polisy można wyciągnąć wiele korzyści, ale pod warunkiem, że prawidłowo dobierzemy rozszerzenia do podstawy. Przyglądamy się bliżej 7 najbardziej przydatnym.

Umowy dodatkowe zwiększają szansę na odszkodowanie z polisy życiowej, a do tego nie kosztują dużo. Każde z rozszerzeń to składka większa o kilka do kilkunastu procent. Dlatego 30-latek może w kwocie do 100 zł miesięcznie lub mnie znaleźć wartościowe ubezpieczenie z szerokim zakresem ochrony.

7 dodatków, które zwiększą szansę na odszkodowanie z polisy na życie 1

Dlaczego sama podstawa to za mało?

Ubezpieczenie na życie to obowiązkowa podstawa i nieobowiązkowe dodatki. Polisa w swoim minimalnym wymiarze ma za zadanie wesprzeć finansowo najbliższych na wypadek śmierci głównego ubezpieczonego.

Ale nie zawsze zgon ubezpieczonego będzie oznaczał wypłatę środków z polisy. Oprócz standardowych wyłączeń, jak śmierć w wyniku konfliktu zbrojnego, samobójstwa czy wypadku pod wpływem alkoholu, zawiera ograniczenia co do samego zgonu.

Podstawowe ubezpieczenie na życie będzie chroniło jedynie na wypadek śmierci, jeśli dojdzie do niej z przyczyn naturalnych. A co w przypadku zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku (np. upadek drzewa) czy wypadku komunikacyjnego? Tu sama podstawa będzie niewystarczająca.

Ile sumy ubezpieczenia, tyle odszkodowania

Oprócz zakresu wykupywanej ochrony warto też zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia. Podstawa, jak i każde rozszerzenie ma swoje własne sumy, ustalane indywidualnie z agentem. Wysokość sumy również wpływa na wysokość składki.

Z tytułu zgonu bliscy otrzymują 100% sumy ubezpieczenia. W sytuacji, gdy do śmierci dojdzie wskutek wypadku samochodowego lub nieszczęśliwego wypadku – ubezpieczyciel może wypłacić 200% lub nawet 300% sumy ubezpieczenia. Jeśli zatem suma ubezpieczenia będzie wynosiła 100 tys. zł – nasi bliscy otrzymać mogą maksymalnie 300 tys. zł. Oferty mogą różnić się między sobą, zatem by wybrać najbardziej korzystną – najlepszym rozwiązaniem jest porównanie dostępnych ofert. Możemy go dokonać z pomocą https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/porownaj/0.html.

Odszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego jest wypłacane osobom uposażonym czyli wskazanym w umowie. Jeśli nie wskażemy takich osób – ubezpieczyciel wypłaci je osobom uprawnionym do spadku według kolejności – będzie to zatem współmałżonek, dzieci, następnie pozostali krewni.

Operacja, szpital czy wizyta pielęgniarki – jakie rozszerzenia w polisie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły posiadają w ofercie od kilku do kilkunastu dodatków. Nie będziemy opisywać takich rozszerzeń, jak zgon w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy zgon w wypadku komunikacyjnym, ale skupimy się na bardziej praktycznych i pokażemy, na czym polegają, co obejmują i kto może z nich skorzystać.

7 dodatków, które zwiększą szansę na odszkodowanie z polisy na życie 2

1.NNW

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków oznacza pakiet zdarzeń, za które na podstawie dołączonej do umowy tabeli uszczerbków na zdrowiu ubezpieczony otrzyma wskazany procent od sumy ubezpieczenia, np. jeśli SU wynosi 100 000 zł, a złamanie ręki to 2% SU, wtedy wysokość odszkodowania jest równa kwocie 2000 zł.

Polisa NNW obejmuje urazy, złamania, wstrząśnienia mózgu oraz wiele innych sytuacji. Taka forma ochrony życia i zdrowia jest też dostępna jako osobny produkt – nie tylko w szkole dla dziecka, ale również prywatnie czy w ramach indywidualnego ubezpieczenia dla całej rodziny.

2.Leczenie szpitalne

To z kolei wypłata za każdy dzień spędzony w szpitalu, przy czym pobyt musi trwać więcej niż 3 dni. Maksymalny okres świadczenia wynosi zazwyczaj 180 dni, a dokładny limit ustala poszczególne towarzystwo ubezpieczeń. Ile dostaniemy w ramach dodatku? Tu również kwoty odszkodowania są różne, od 15 do ponad 150 zł za dobę szpitalną.

Wypłata z tytułu pobyty w szpitalu następuje po przekazaniu ubezpieczycielowi kopii z wypisu szpitalnego.

O tym rozszerzeniu powinny pomyśleć osoby narażone na szkodliwe warunki w pracy, jak również dobra forma ochrony dla kobiet w ciąży np. na wypadek dłuższego pobytu związanego z podtrzymaniem i zagrożeniem ciąży, jak również wywoływaniem porodu.

3.Poważne zachorowanie

W tym przypadku ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie z tytułu zdiagnozowania poważnej choroby. Najczęściej świadczenie dotyczy zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy czy nowotworów złośliwych, jednak każde towarzystwo przedstawia swoją listę chorób, którą warto sprawdzić. Są też wyłączenia odpowiedzialności, a także ankieta medyczna przy przystępowaniu do polisy. Jeśli z takiej ankiety okaże się, że chorowaliśmy przewlekle w przeszłości na jedną z chorób uważanych za poważne, wtedy możemy zapłacić wysoką składkę lub spotkać się z odmową zakup polisy.

Dodatek polecany wszystkim osobom, które obawiają się chorób cywilizacyjnych, jak i tym, u których rodzin stwierdzono wykrycie nowotworu, zawał, udar czy inne schorzenia.

4.Trwałe inwalidztwo

Ta forma ochrony jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które pracują fizycznie czy spędzają dużo czasu za kierownicą. Wypadku nie możemy wykluczyć, a odszkodowanie pozwoli nam utrzymać dotychczasowy poziom życie. Trwałe inwalidztwo może uniemożliwić wykonywanie pracy, a co za tym idzie – poważne problemy finansowe. W sytuacji, gdy utrzymujemy rodzinę i spłacamy kredyt – te rozwiązanie może naprawdę nam pomóc.

5.Wypadek przy pracy

mogłoby się wydawać, że praca przy biurku i komputerze nie stwarza żadnych poważnych zagrożeń, jednak nawet upadek ze schodów może być wypadkiem przy pracy. Rozszerzenie bardzo często obejmuje dodatkowo drogę do pracy, jak również drogę powrotną.

6.Operacja

to rozszerzenie nieco różni się od rozszerzenia dotyczącego pobytu w szpitalu. Świadczenie jest przyznawane niezależnie od długości przebywania w placówce medycznej i przyznawane za dokonany zabieg, który uwzględnia dokument OWU.

Wykupienie rozszerzenia operacyjnego może uprawniać nas do dodatkowych korzyści finansowych. Mając wszystkie wcześniej wspomniane rozszerzenia – np. w przypadku zawału serca możemy otrzymać 3 różne odszkodowania – za poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu powyżej 3 dni oraz konieczności wykonania operacji pomostowania.

7.Assistance medyczny

Assistance może zapewnić dodatkowe wsparcie, które w trudnych życiowych momentach bywa nieocenione, czyli transport medyczny, dowóz leków, wizytę domową lekarza lub pielęgniarki, pomoc w opiece nad dziećmi w czasie hospitalizacji, wsparcie psychologiczne, całodobową infolinię medyczną oraz wiele innych. Przed zakupem warto porównywać możliwości pakietów assistance w różnych ofertach np. na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/, aby nie przepłacać za to i inne rozszerzenie.

Tu wypłata nie jest realizowana w postaci przelewu na konto jak w pozostałych dodatkach, ale pod postacią usług. Warto też pamiętać o limitach nakładanych przez towarzystwa, np. w ciągu roku do 5 wizyt domowych lekarza.

Umowy dodatkowe – o tym pamiętaj

Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby i to, jak bardzo je uwzględnimy przy wyborze polisy, decyduje o tym, czy w przyszłości nasze korzyści będą duże.

Przykładowo – osoby w wieku 20-30 lat, które dbają o zdrową dietę i aktywny tryb życia zamiast rozszerzenia dotyczącego poważnego zachorowania – mogą wybrać te, które dotyczy leczenia szpitalnego lub operacji (na wypadek kontuzji lub nieszczęśliwego wypadku).

To, o czym należy wspomnieć to również fakt, że umowy dodatkowe zazwyczaj trwają krócej niż podstawa naszego ubezpieczenia. Musimy zatem pamiętać, że po wygaśnięciu umowy rozszerzenia powinniśmy ją kontynuować, jeśli chcemy posiadać nadal ochronę.

Na rozszerzenie nie musimy decydować się od razu, możemy wybrać je podczas trwania umowy, najczęściej w rocznicę ubezpieczenia.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry