A co jeśli się pomyliłem się przy składaniu deklaracji podatkowych…?

Bardzo często dostajemy zapytanie od naszych czytelników:  a co jeśli się pomylą przy składaniu deklaracji podatkowych, naliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, VAT  albo na przykład zapomną złożyć deklarację?

Bardzo często dostajemy zapytanie od naszych czytelników:  a co jeśli się pomylą przy składaniu deklaracji podatkowych, naliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, VAT  albo na przykład zapomną złożyć deklarację?

O odpowiedź postanowimy zapytać zaprzyjaźnione kancelarii rachunkowej, a dokładnie jego współwłaścicielkę Panią Katarzynę ksiegowygdynia.pl

A co jeśli się pomyliłem się przy składaniu deklaracji podatkowych...? 1Często nasi klienci, i nie tylko, kierują do nas zapytanie następującej treści: A co jeśli się pomylę przy składaniu deklaracji podatkowych, naliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, VAT; co w sytuacji gdy zapomnę terminowo złożyć deklarację?

Powyższe sytuacje są częstym zjawiskiem wynikającym z codzienności, zarówno nadmiaru obowiązków jak i niezwykle szybkiego tempa codziennej egzystencji. Podatnicy- i to nie tylko Ci, którzy prowadzą księgi podatkowe samodzielnie popełniają błędy wynikające często z roztargnienia lub braku aktualizacji wiedzy (ciągła zmienność przepisów).

Co do zasady, podatnicy  zobowiązani są do terminowego składania deklaracji podatkowych oraz terminowego opłacania zobowiązań o charakterze publicznoprawnym. Niedopełnienie tych obowiązków może ich narazić na negatywne konsekwencje karno-skarbowe. W określonych okolicznościach konsekwencji tych można uniknąć dzięki instytucji czynnego żalu, przewidzianej w art. 16 Ustawy z dnia 10.09.1999r. Kodeks Karny Skarbowy.

Podatnik albo osoba reprezentująca Podatnika składa pismo realizujące przesłanki art. 16 & 1 i 4 Ustawy KKS. Bardzo ważnym jest aby nie wystąpiły znamiona z & 5 i 6 w. w. Ustawy. Procedurę można zamknąć w czterech krokach. Innymi słowy, po pierwsze, trzeba złożyć pismo, z którego będzie wynikało, że chcemy skorzystać z Instytucji czynnego żalu. Następnie należy złożyć prawnie skuteczną korektę deklaracji, lub deklarację, jeśli w ogóle jej nie złożyliśmy. Należy także napisać pisemne wyjaśnienie opisujące zaistniałe zdarzenie, zaniechanie, w obszarze obowiązków podatkowych. Po czwarte, wymagane jest uiszczenie całej należności publicznoprawnej, która z powodu błędu została uszczuplona lub narażona na uszczuplenie.

Żeby omawiana czynność odniosła pożądany skutek prawny, między innymi, Organ podatkowy nie może wcześniej podjąć wiedzy o zaistniałym niedopatrzeniu. Nie może być tak, że nie złożyliśmy deklaracji, Organ nas wzywa do złożenia wyjaśnień w tym zakresie a my chcemy skorzystać z dobrodziejstwa tejże instytucji. Wtedy czynny żal jest nieskuteczny.

Instytucja czynnego żalu jest zaledwie jedna z instytucji przewidujących zaniechanie ukarania sprawcy, innymi słowy gwarantującą, nazwijmy to, bezkarność w zamian za wywiązanie się z obowiązku wobec Skarbu Państwa. Jednak to już stanowi przedmiot odrębnej wypowiedzi.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top