Akcje online – dlaczego warto zainteresować się indeksem S&P 500?

Planujesz kupić akcje? Inwestując w papiery wartościowe, warto zainteresować się indeksem S&P 500. Czym jest S&P 500? Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze możliwości inwestowania w indeks S&P 500.

Akcje online – dlaczego warto zainteresować się indeksem S&P 500? 1

Czym jest indeks S&P 500 i dlaczego warto w niego inwestować?

Indeks S&P 500 (Standard and Poor’s 500) to jeden z najpopularniejszych indeksów giełdowych. Jak wskazuje nazwa, w jego skład wchodzi 500 przedsiębiorstw (głównie amerykańskich) o największej kapitalizacji notowanych na amerykańskich giełdach NYSE i NASDAQ. W rezultacie indeks ten jest uznawany za jeden z najważniejszych mierników siły amerykańskiej gospodarki – śledzą go zarówno eksperci, jak i inwestorzy z całego świata. Indeks S&P 500 został wprowadzony w 1957 r., a jednym z inwestorów, którzy szybko się nim zainteresowali, był Warren Buffet.

Jednym z powodów, dla których indeks S&P 500 jest tak popularny, jest jego konstrukcja – w jego skład wchodzą firmy działające w wielu różnych branżach. Przykładowe przedsiębiorstwa to:

  • Campbell Soup – branża spożywcza,
  • Caterpillar Inc. – branża maszynowa,
  • Cisco Systems – branża telekomunikacyjna,
  • Citigroup Inc. – branża finansowa,
  • Express Scripts – branża medyczna,
  • FedEx Corporation – branża usługowa,
  • American International Group – branża ubezpieczeniowa.

Wymienione sektory gospodarki nie są wszystkimi branżami, w jakich prowadzą działalność przedsiębiorstwa uwzględniane w S&P 500 – w tym artykule można znaleźć więcej przykładów firm wchodzących w skład indeksu S&P 500.

Czy warto inwestować w indeks S&P 500, korzystając z funduszy ETF?

Jednym ze sposobów inwestowania w indeks S&P 500 jest zakup funduszy ETF (Exchange Traded Funds), które odzwierciedlają zachowanie indeksów giełdowych. Inaczej mówiąc, ETF na indeks S&P 500 będzie podążał właśnie za tym indeksem. ETF-y są notowane na giełdzie – podobnie jak akcje online. Jako inwestor nie będziesz jednak nabywał akcji, ale jednostki uczestnictwa, czyli certyfikaty inwestycyjne funduszy ETF.

W ostatnich latach fundusze ETF są niezwykle popularne wśród inwestorów ze względu na swoje zalety. Jeżeli zdecydujesz się na ETF naśladujący indeks S&P 500, poniesiesz niższe koszty niż w przypadku inwestowania w standardowe fundusze inwestycyjne. Dodatkowo w ten sposób zbudujesz dość zróżnicowany portfel inwestycyjny, co ma duże znaczenie dla ograniczania ryzyka. Jeszcze innym atutem funduszy ETF jest ich ogromny wybór. Nie zawsze podążają one wyłącznie za indeksami – mogą równie dobrze śledzić obligacje czy surowce.

Chcesz kupić ETF na indeks S&P 500? Zwróć uwagę na datę jego powstania. Im będzie on starszy, tym lepiej – oznacza to niższe ryzyko, że nie będzie on w stanie utrzymać wyników w długoterminowej perspektywie.

Jak jeszcze można inwestować w indeks S&P 500?

Zakup jednostek ETF S&P 500 nie jest jedyną możliwością, aby zarabiać na wzroście kursu akcji wchodzących w skład tego indeksu. Inwestor może też zainwestować w tradycyjny fundusz indeksowy lub samodzielnie kupować i sprzedawać indywidualne akcje, dbając o odpowiednie proporcje i skład swojego portfela inwestycyjnego. 

Fundusz indeksowy to fundusz inwestycyjny, który śledzi określony indeks giełdowy. Fundusze tego rodzaju to tradycyjne fundusze inwestycyjne – nie są one notowane na światowych giełdach, jak ma to miejsce w przypadku ETF-ów. Lokowanie środków w funduszu indeksowym jest polecane początkującym inwestorom.

Innym rozwiązaniem jest zbudowanie swojego portfela akcji w taki sposób, aby odzwierciedlał on zawartość indeksu S&P 500. Taka strategia wymaga jednak od inwestora dużego zaangażowania, kapitału i wiedzy. Konieczne będzie też aktywne zarządzanie zawartością portfela, aby reagować na rynkowe zmiany.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top