Alkomat alkomatowi nierówny. Czym kierować się przy wyborze alkomatu?

Czy każdy alkomat prawdę Ci powie? Niekoniecznie. Niektóre urządzenia są wrażliwe na inne substancje poza alkoholem i szybko ulegają rozkalibrowaniu, co prowadzi do uzyskania błędnych wyników. W takim razie, jaki alkomat wybrać, żeby nie być zaskoczonym podczas kontroli drogowej?

Alkomat alkomatowi nierówny. Czym kierować się przy wyborze alkomatu? 1

Dokładność pomiaru

Niektóre alkomaty można kupić już za 100-300 złotych, inne kosztują w granicach 1000-1500 złotych, ale nie brakuje również urządzeń za kilka tysięcy złotych. Jednak to nie cena jest tutaj priorytetem. W pierwszej kolejności warto sprawdzić dokładność pomiaru, czyli dopuszczalny margines błędu. Czasami producenci podają tę wartość w procentach (np. +/-5%), innym razem w promilach (np. 0,05‰ przy stężeniu alkoholu 1‰ przy temperaturze 25°C). Oczywiście im niższe ryzyko błędu, tym lepiej – nabiera to znaczenia zwłaszcza w sytuacji, gdy zawartość alkoholu we krwi jest na granicy dopuszczalnego poziomu. Dobre alkomaty zapewniają również duży zakres pomiaru (od 0‰ do 5‰) z dokładnością do 0,001‰.

Jakość czujnika

Nawet najlepsze parametry techniczne na nic się nie zdadzą, jeżeli alkomat będzie wymagał częstego dostrajania. Profesjonalne kalibrowanie alkomatu kosztuje w granicach 100-200 złotych, dlatego przed zakupem warto sprawdzić stabilność czujnika. Najtańsze sprzęty trzeba dostrajać po wykonaniu 100-200 pomiarów, inne mogą wykonać 500 lub nawet kilka tysięcy badań bez kalibracji. Niestety słabej jakości alkomaty półprzewodnikowe mogą ulegać rozregulowaniu już po kilkudziesięciu badaniach.

Wrażliwość alkomatu na inne produkty

Kolejną słabą stroną alkomatów półprzewodnikowych jest podatność na czynniki, które mogą zafałszować wynik pomiaru. Takie urządzenie może wykryć alkohol np. po wypaleniu papierosa, wypiciu niektórych napojów (np. herbaty miętowej) czy zjedzeniu niektórych produktów (np. owoców, słodyczy). Dlatego znacznie bardziej miarodajne są alkomaty elektrochemiczne, które nie reagują na inne substancje poza alkoholem.

Wymiana czujnika w alkomacie

Jaki parametr warto sprawdzić przed zakupem alkomatu? Ważnym wskaźnikiem jest żywotność sensora. Alkomatów nie można bowiem kalibrować bez końca – prędzej czy później czujnik ulegnie uszkodzeniu lub rozreguluje się do tego stopnia, że będzie wymagał wymiany (czasami trzeba to zrobić już po drugiej lub trzeciej kalibracji). Tanie urządzenia często są wyposażone w sensory, których nie da się kalibrować – trzeba wówczas kupić nowy alkomat, więc oszczędności są tylko pozorne.

Dodatkowe funkcje

Najtańsze alkomaty to bardzo proste urządzenia bez żadnych dodatkowych funkcji. W droższych kierowca może już korzystać z licznych udogodnień. Są to na przykład:

  • pomiar pasywny, który może służyć np. do pomiaru alkoholu u osób, które nie mogą lub nie chcą poddać się badaniu;
  • możliwość wyboru różnych jednostek pomiarowych;
  • wbudowana pamięć, która daje możliwość wyświetlenia kilkudziesięciu lub kilkuset ostatnich pomiarów;
  • gniazdo USB umożliwiające podpięcie urządzenia do komputera;
  • podświetlenie zapewniające wygodny pomiar w ciemnościach;
  • obudowa z magnesem, dzięki której można przymocować alkomat do metalowej powierzchni;
  • wbudowana lub dołączana drukarka, która umożliwia natychmiastowe wydrukowanie wyników.

Dlaczego warto kalibrować alkomat?

Rozregulowany alkomat nie zapewnia wiarygodnego pomiaru. O ile jednak zawyżony wynik nie jest niebezpieczny (badany po prostu nie poprowadzi samochodu), o tyle wynik sugerujący brak lub niskie stężenie alkoholu we krwi może mieć fatalne konsekwencje dla kierowcy i  innych uczestników ruchu. Tylko profesjonalne kalibrowanie alkomatów daje pewność, że urządzenie działa jak należy i z deklarowaną przez producenta dokładnością.

Osoby, które chciałyby dostroić swój alkomat i otrzymać certyfikat kalibracji, mogą na przykład zwrócić się do serwisu DO-AN. Alkomatu nie trzeba przekazywać osobiście, wystarczy wysłać go na adres:

Kalibracja alkomatów w Krakowie DO-AN Andrzej Blak, ul. Fatimska 64, 31-831 Kraków

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu. tel. +48 609 055 303 oraz +48 12 648 02 48 lub pisząc e-mail na adres: fatimska@doan.com.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top