Aplikacja zmobilizuje poznaniaków

Już za około dwa miesiące poznaniacy otrzymają proste narzędzie, które ułatwi im dbanie o najbliższą okolicę. Prototyp aplikacji powstał w zaledwie jeden weekend w ramach wydarzenia NeedApp Poznań. Jej autorem jest zwycięzca tego nietypowego konkursu – firma Snowdog. 

NAP logoWydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Poznania oraz twórca specjalnej formuły NeedAppa – ECDF mKlaster. Była to trzecia edycja konkursu dla firm programistycznych, w którym do wygrania jest umowa na realizację swojego projektu. Zgodnie z koncepcją wydarzenia opracowaną przez ECDF mKlaster, NeedApp rozpoczął się od warsztatów kreatywnych, na których powstały pomysły na aplikacje. Prowadzone są one z użyciem metody design thinking, która sięgając do narzędzi typowych dla branży wzorniczej pozwala na tworzenie rozwiązań dopasowanych do potrzeb odbiorców. W pierwszej części wydarzenia wzięły udział osoby z najróżniejszych branż i środowisk, które zgłosiły się w otwartej rekrutacji. Wśród nich byli uczniowie, studenci, pracownicy firm, a także aktywiści społeczni i projektanci. Pomysły z warsztatów zostały przekazane do zespołów programistycznych. W konkursie wzięło udział sześć drużyn reprezentujących firmy CODE247, e-file, Mood Up Labs, N-educatio, Snowdog i Trail, które przez 24 godziny kodowały wybraną koncepcję przygotowując prototyp aplikacji.

Tematem NeedApp Poznań była społeczna partycypacja, a przygotowywane rozwiązania mobilne miały służyć aktywnemu udziałowi poznaniaków w życiu miasta. Wygrany projekt idealnie wpisywał się w misję postawioną przed uczestnikami wydarzenia. Zwyciężyła bowiem aplikacja, która służy pobudzaniu do podejmowania osiedlowych inicjatyw. Jak podkreślili w swojej prezentacji przedstawiciele firmy Snowdog, twórcy rozwiązania, ma ona ponadto służyć przełamywaniu barier społecznych, prowadzić do integracji osób mieszkających w tej samej okolicy oraz usprawniać pomoc sąsiedzką. Wątki zakładane w ramach aplikacji mogą być bowiem poświęcone różnym zagadnieniom. Może to być zarówno mała akcja zwołująca kilka osób do wspólnego naprawienia ławki na placu zabaw, jak i stworzenie grupy do wspólnego biegania czy spacerów z psami. Dzięki temu sąsiedzi mogą łatwiej poznawać się nawzajem i mobilizować do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz ich własnego osiedla. – Cieszymy się, że nasze wydarzenie może posłużyć ważnemu społecznie celowi. Mamy nadzieję, że za sprawą powstałej aplikacji pokażemy, że smartfony mogą pomóc nam w budowaniu relacji, a nie ograniczać je. Poza tym sama idea tej edycji NeedAppa świetnie wpisuje się w trend smart cities, który jako lokalny, prężnie rozwijający się klaster technologiczny pragniemy wspieraćmówi Marcin Paradowski, koordynator ECDF mKlaster.Przystąpiliśmy już do pierwszych rozmów dotyczących powstania pełnej wersji aplikacji i udostępnienia jej poznaniakom. Przed nami jeszcze sporo ustaleń i działań, ale dzięki temu, że na wydarzeniu powstała zaawansowana koncepcja rozwiązania, możemy spodziewać się sprawnej pracy. – dodaje Marcin Paradowski z ECDF mKlaster.

_MG_1013

Aplikacja zostanie opublikowana w około dwa miesiące od wydarzenia na zasadach open source. Dzięki temu inni programiści będą mogli ją rozwijać, a rozwiązanie ma do tego spory potencjał. Aby śledzić prace nad aplikacją warto obserwować wiadomości publikowane na fanpage’u ECDF mKlaster na Facebooku: https://www.facebook.com/mklaster

Wydarzenie wspierał Sponsor główny – międzynarodowa firma Wikia z oddziałem w Poznaniu prowadząca największą na świecie internetową platformę zawierającą treści o grach, rozrywce, kulturze i stylu. Nietypowy sposób budowania serwisu, oparty na modelu Media Wiki umożliwia tworzenie i edytowanie stron poświęconych wybranym tematom wielu osobom jednocześnie. Cała platforma rejestruje miesięcznie wejścia ok 140 milionów unikalnych użytkowników.

Organizator: ECDF mKlaster

Współorganizator: Urząd Miasta Poznania

Partnerzy: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznianiu, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości Poznań, dobocom, Design Thinking Poznań

Sponsor główny: Wikia

Więcej informacji o NeedApp Poznań na stronie: www.needapp.pl/poznan

Pełne oznakowanie unijne

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top