Armia zadba o wiarygodność Wikipedii

Opublikowano: 2 lutego 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Polska Wikipedia zostanie posprzątana. Wczoraj ruszył projekt BATUTA, którego celem jest poprawa wiarygodności projektu, uświadomienie potrzeby dbałości o dodawanie źródeł do haseł oraz odświeżenie starszych artykułów umieszczonych w popularnej internetowej encyklopedii. Prace potrwają do 14 lutego.

BATUTA to skrót od pełnej nazwy projektu: Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. Dwa pierwsze tygodnie lutego to dla ochotników tworzących polską Wikipedię czas, w którym przyjdzie się zmierzyć z brakiem źródeł i przypisów w artykułach, zwłaszcza tych najstarszych. Oceniają oni, że nawet 40 proc. tekstów nie posiada żadnych źródeł, nawet linków zewnętrznych, a tylko jedna trzecia ma przypisy i/lub bibliografię.

Poważne braki w dokumentacji powodują, że osłabieniu ulega wiarygodność całego projektu. A to jeden z filarów Wikipedii, która przekonuje, że czytelnicy „powinni mieć możliwość sprawdzenia, czy zamieszczone tu materiały zostały wcześniej opublikowane przez wiarygodne źródła”. W ten sposób można będzie uniknąć sytuacji oszustw oraz fałszowania rzeczywistości opisywanych haseł.

Do 14 lutego wikipedyści, którzy zgłosili się do akcji – określający się mianem armii Batuty – mają zamiar ograniczyć liczbę nieścisłości i niedoskonałości. Pomóc w tym ma specjalny bot, który znajdować ma pozbawione źródeł artykuły. Cele swojej pracy podsumowują następująco: „nawyk pisania hasła od razu z bibliografią i przypisami powinien stać się standardem tej encyklopedii”.

Więcej informacji znaleźć można pod tym adresem.

Dawid ZarazińskiArmia zadba o wiarygodność Wikipedii

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.