Asset management – co to za usługa i komu jest dedykowana?

Zarządzanie instrumentami finansowymi o dużej wartości można zlecić specjalistom za odpowiednią opłatą miesięczną. Usługa asset management polega na stworzeniu portfela inwestycyjnego i zarządzanie nim, by pomnażać umieszczone tam środki.

Asset management to usługa dla zamożnych klientów instytucjonalnych i indywidualnych. Żeby zlecić zarządzenia aktywami, należy dysponować minimalną kwotą portfela wymaganą przez instytucję zarządzającą. Wymagana suma może sięgać nawet 10 milionów złotych dla indywidualnych inwestorów.

Strategie asset management i ryzyko inwestowania

Asset management - co to za usługa i komu jest dedykowana? 1Instytucje oferujące usługę asset management, np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, banki czy domy maklerskie, ustalają z klientem strategię inwestowania. Zwykle do wyboru są gotowe strategie opracowane przez ekspertów, można też całkiem nowy plan wypracować indywidualnie z klientem.

Najbezpieczniejsza jest strategia, w której instrumenty finansowe w 100 procentach stanowią papiery dłużne (instrumenty rynku pieniężnego). W porównaniu do innych, bardziej ryzykownych opcji inwestowania strategia ta ma niewielkie zyski prognozowane. Bardziej ryzykowne i dające potencjalny większy zysk są strategie opierające się zarówno na papierach dłużnych, jak i akcjach w różnych proporcjach. Największe ryzyko i prognozowany zysk wiążą się ze strategią polegającą na inwestowaniu wyłącznie w akcje.

W asset management klient decyduje, na jak długo chce zainwestować oraz na jakie ryzyko jest gotów. W oparciu o te dane pracownicy instytucji finansowych oferują najlepiej dobrane strategie inwestowania.

W ramach umowy o świadczenie usługi asset management jednostka zarządzająca instrumentami finansowymi zyskuje uprawnienia m.in. do nabywania i zbywania instrumentów finansowych. Dysponuje nimi także na różne inne sposoby ustalone w umowie z klientem.

Instrumenty finansowe w asset management

W asset management dostępne są różne instrumenty finansowe dopasowane do potrzeb i strategii klienta. Należą do nich papiery wartościowe oraz pozostałe instrumenty niebędące papierami wartościowymi. Wszystkie wymienia Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych obowiązująca od 30 kwietnia 2004 roku na Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top