Asset management – co to za usługa i komu jest dedykowana?

Zarządzanie instrumentami finansowymi o dużej wartości można zlecić specjalistom za odpowiednią opłatą miesięczną. Usługa asset management polega na stworzeniu portfela inwestycyjnego i zarządzanie nim, by pomnażać umieszczone tam środki.

Asset management to usługa dla zamożnych klientów instytucjonalnych i indywidualnych. Żeby zlecić zarządzenia aktywami, należy dysponować minimalną kwotą portfela wymaganą przez instytucję zarządzającą. Wymagana suma może sięgać nawet 10 milionów złotych dla indywidualnych inwestorów.

Strategie asset management i ryzyko inwestowania

Asset management - co to za usługa i komu jest dedykowana? 1Instytucje oferujące usługę asset management, np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, banki czy domy maklerskie, ustalają z klientem strategię inwestowania. Zwykle do wyboru są gotowe strategie opracowane przez ekspertów, można też całkiem nowy plan wypracować indywidualnie z klientem.

Najbezpieczniejsza jest strategia, w której instrumenty finansowe w 100 procentach stanowią papiery dłużne (instrumenty rynku pieniężnego). W porównaniu do innych, bardziej ryzykownych opcji inwestowania strategia ta ma niewielkie zyski prognozowane. Bardziej ryzykowne i dające potencjalny większy zysk są strategie opierające się zarówno na papierach dłużnych, jak i akcjach w różnych proporcjach. Największe ryzyko i prognozowany zysk wiążą się ze strategią polegającą na inwestowaniu wyłącznie w akcje.

W asset management klient decyduje, na jak długo chce zainwestować oraz na jakie ryzyko jest gotów. W oparciu o te dane pracownicy instytucji finansowych oferują najlepiej dobrane strategie inwestowania.

W ramach umowy o świadczenie usługi asset management jednostka zarządzająca instrumentami finansowymi zyskuje uprawnienia m.in. do nabywania i zbywania instrumentów finansowych. Dysponuje nimi także na różne inne sposoby ustalone w umowie z klientem.

Instrumenty finansowe w asset management

W asset management dostępne są różne instrumenty finansowe dopasowane do potrzeb i strategii klienta. Należą do nich papiery wartościowe oraz pozostałe instrumenty niebędące papierami wartościowymi. Wszystkie wymienia Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych obowiązująca od 30 kwietnia 2004 roku na Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry