Automatyka przemysłowa i jej znaczenie we współczesnym świecie

Zgodnie z nazwą zadaniem automatyki przemysłowej jest usprawnienie, przyspieszenie i w konsekwencji zwiększenie wydajności różnych gałęzi przemysłu. Kwestia jest jednak dużo bardziej skomplikowana, a sama automatyka niejedno ma imię, o czym piszemy w poniższym tekście.

Automatyka przemysłowa i jej znaczenie we współczesnym świecie 1

Czym jest automatyka przemysłowa?

Jest to zespół procesów, które pośrednio lub bezpośrednio zależą od siebie nawzajem. Podstawą automatyki przemysłowej jest proces produkcyjny, który przeprowadzany jest z wykorzystaniem różnego rodzaju urządzeń, które bazują na jednym oprogramowaniu (są to m.in. urządzenia wykonawcze, kontrolne, pomiarowe i sterujące). Urządzenia automatyki i ich komponenty można spotkać w wielu wariantach, a do ich obsługi potrzebne jest specjalne oprogramowanie.

Dzięki zastosowaniu urządzeń automatyki przemysłowej produkcja idzie szybciej, sprawniej, jest bardziej efektywna oraz oczywiście pozwala zwiększać zyski fabryce. Sam proces dzięki nim staje się bardziej efektywny oraz wydajny. W efekcie zakład produkcyjny przynosi oczekiwane oszczędności.

Zalety automatyzacji produkcji w fabrykach

Jedną z największych zalet automatyki przemysłowej jest możliwość zaprogramowania maszyn w taki sposób, aby same mogły kontrolować cały proces produkcji. Efektem jest po pierwsze sprawniejszy proces produkcyjny, po drugie większe bezpieczeństwo oraz po trzecie większa wygoda pracowników.

Ponadto automatyczny proces produkcyjny sprawia, że elementy wychodzące z taśmy są niemal pozbawione defektów, a to dzięki powtarzalności automatyzacji i wysokiej jakości wytwórstwa. W ten sposób minimalizuje się ryzyko strat finansowych dla fabryki, ponieważ eliminuje się ryzyko ludzkiej nieuwagi.

Czy automatyka zabierze pracę ludziom?

Badacze i eksperci branży technologicznej chętnie podkreślają w wywiadach fakt, iż ideą, która stoi za rozwojem automatyki przemysłowej jest dążenie do zminimalizowania konieczności zatrudniania ludzi w zakładach produkcyjnych. Tak, aby ostatecznie wszystkie czynności wykonywały roboty. Dla właścicieli fabryk może być to kusząca perspektywa, za którą idą duże pieniądze, w istocie jednak nie da się całkowicie zastąpić człowieka.

Pracę ludzkich rąk prawdopodobnie będzie można zastąpić, ale nie umysłu. Praca ludzkiego umysłu jest bowiem niezbędna niezależnie od tego, jak bardzo zaawansowane są maszyny wchodzące w skład automatyki przemysłowej. Człowiek owszem, bywa zawody, ale tak samo maszyna. Do tego niektóre etapy działań, jak np. programowanie, wymagają ingerencji ludzkiej pracy umysłowej. Wydaje się zatem, że całkowite zastąpienie ludzi przez roboty na zawsze pozostanie takim bardziej science fiction niż realnym zagrożeniem na rynku pracy.

Autorek artykułu jest sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria CNC zajmujący się sprzedażą przekładni planetarnych: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/39-przekladnie-planetarne

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top