Bazy firm. Jak je pozyskać?

W Polsce działa ponad 1,8 miliona firm. Dostęp do ich danych adresowych jest dla wielu przedsiębiorców warunkiem kluczowym, aby móc prowadzić swoją działalność gospodarczą. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób zdobyć legalnie bazy danych firm.

Bazy firm. Jak je pozyskać? 1

Do kogo się zwrócić?

Na rynku działa kilkudziesięciu dostawców baz danych firm i to do nich powinniśmy się skierować, kiedy potrzebujmy informacji. Część z nich swoje wyniki umieszcza w Internecie, gdzie po prostu musimy wykupić dostęp do odpowiednich, potrzebnych nam informacji. W sieci są one rozmaicie posegregowane, co w dużej mierze ułatwia korzystanie z bazy danych. Im więcej zmiennych możemy tutaj wyeliminować lub podkreślić, tym lepsza jest baza firm. Regon, branża, lokalizacja, wielkość zatrudnienia, to kluczowe zmienne, na których bazie jesteśmy w stanie znaleźć interesujące nas podmioty, bez konieczności przeglądania całej bazy firm. Oczywiście istnieją też odpowiednie kryteria wyboru właściwej bazy danych. Najlepsza będzie taka firma, która udostępnia największą liczbę wyników. Jednak nie sama ilość ma znaczenie. Zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób możemy wyszukiwać dane pozycje. Co nam bowiem z tego, że dana baza firm będzie naprawdę ogromna, skoro została zrobiona w tak nieprzyjazny sposób, że nie sposób z niej właściwie skorzystać bez konieczności przeszukania wszystkich wyników. Najwięksi dostawcy na rynku mają do dyspozycji bazy danych, które sięgają nawet miliona wpisów.

Bazy firm dostępne są na stronie www.BNF.pl

Specjalizacja

Oczywiście skorystanie z internetowego wydania bazy danych jest najprostsze, jednak nie zawsze skuteczne. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy szukamy firm w danej specjalizacji, a ta jest bardzo wąska. Istnieją też firmy, które świadomie nie udostępniają swoich danych adresowych. Te nie potrzebują poszukiwać klientów i reklamować swojej działalności, bo albo ich pozycja na rynku jest na tyle dobra, że wydatki na reklamę są tutaj zbędnym kosztem albo prowadzą tak specjalistyczną działalność, że reklamowanie się szerokiej liczbie klientów, jest po prostu pozbawione sensu. Kiedy szukamy takiej firmy, samo wykupienie dostępu do danej bazy firm może się okazać niewystarczającym zabiegiem. W takim przypadku konieczne jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które zajmują się poszukiwaniem odpowiednich danych i są nam w stanie dostarczyć pożądane przez nas informacje. Najczęściej otrzymujemy wtedy bazę danych dostępną na nośniku lub nawet w formie papierowej. Niestety w tym przypadku cena usługi będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku skorzystania z internetowej bazy firm. W niektórych przypadkach musimy się liczyć z koniecznością dużych wydatków, zwłaszcza jeśli chcemy, żeby dane zostały odpowiednio posegregowane wedle wybranego przez nas klucza. Jeszcze więcej zapłacimy za szczegółowe dane. Wyższy będzie bowiem koszt, jeśli do klasycznych danych adresowych zostaną dodane informacje o tym, jakie obroty roczne ma dana firma, czy ile osób zatrudnia. W tym wypadku możemy już bowiem mówić o swoistym wywiadzie gospodarczym, a to jest usług niezwykle kosztowna.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024
I ❤ business & HR
11.06.2024 - 12.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top