Biznes z Chinami: kultura i hierarchia – co trzeba wiedzieć [część 4/7]

Decydując się na wyjazd w interesach do Chin, koniecznie trzeba poczytać o tamtejszej kulturze. To temat-rzeka. Ale zasada jest taka, że im więcej o niej się dowiesz, tym łatwiej będzie ci osiągnąć zamierzony cel.

Oto kilka podstawowych pojęć, które różnią człowieka Wschodu i Zachodu.

Hierarchia

To jedno ze słów-kluczy do chińskiej kultury. Według koncepcji konfucjańskiej człowiek jest kształtowany przez społeczeństwo i relacje społeczne. A więc pozycja danej osoby w hierarchii społecznej jest bezpośrednim odzwierciedleniem jej wartości. Co z tego wynika? To, że nierespektowanie tej hierarchii (zarówno zawodowej jak i towarzyskiej) jest dla Chińczyka obraźliwe, naraża go na „mianzi” czyli „utratę twarzy”.

Kilka rad praktycznych:

 • okazuj rozmówcy szacunek, udzielaj mu pozytywnego feedbacku,
 • nie krytykuj go otwarcie, zwłaszcza w obecności osób trzecich,
 • nie poprawiaj jego błędów językowych,
 • nie kpij z niego,
 • nie rób niczego, co mogłoby podważyć jego autorytet w oczach innych.

Nie przestrzegając tych zasad w najlepszym razie popełnimy faux pas, w najgorszym – zniszczymy jednym posunięciem wszystkie relacje.

Szef w pojęciu europejskim i chińskim 

Kultura chińska - co warto wiedzieć na początku_rys.1 szef_e-biznes_23.05.2014

Kontakty

[pullquote type=”right”]Chińczycy lubią robić interesy z ludźmi, których znają i którym ufają[/pullquote]Guanxi – kolejne słowo-klucz. To gęsta, wyrafinowana sieć układów, osobistych kontaktów, wpływów i koneksji, budowana przez lata, wiążąca ludzi ze sobą mieszanką przyjaźni i interesowności, oparta z grubsza o zasadę „przysługa za przysługę”. Chińczyków bardziej interesuje kogo znamy i do jakiej grupy należymy, niż to kim jesteśmy. Ich zdaniem to ludzie decydują o wszystkim – dlatego więcej wiary pokładają w osobiste relacje niż w przepisy i normy prawne. Krótko mówiąc – Chińczycy lubią robić interesy z ludźmi, których znają i którym ufają. Jeśli zostaniesz przedstawiony przez właściwą osobę, zostaniesz ciepło powitany. Jeśli spróbujesz sam nawiązać znajomość – musisz pokonać barierę nieufności.

Odpowiednie guanxi gwarantuje firmie zminimalizowanie ryzyka i frustracji w trakcie współpracy. Oczywiście można na nie zapracować: wiarygodnością, budowaniem zaufania, więzi emocjonalnej, słownością. Można również zepsuć dobrą relację – guanxi nie oznacza lojalności bez zastrzeżeń.

Sieć kontaktów w pojęciu europejskim i chińskim

Kultura chińska - co warto wiedzieć na początku_rys.2 kontakty_e-biznes_23.05.2014

Problem i wyrażanie opinii

My, ludzie Zachodu, jeśli widzimy problem – uważamy, że trzeba o nim zakomunikować i go rozwiązać. Mówimy o nim bezpośrednio. Chińczycy tą samą informację ubiorą w wiele słów, będą krążyć wokół problemu. Gdy pojawia się niewygodny temat, w ogóle nie chcą go poruszyć albo odpowiadają nie wprost.

Przykładowo: zamiast stwierdzenia „Nie zgadzam się na Pana ofertę”, usłyszymy: „Muszę to przemyśleć”, „Zobaczę, co da się zrobić”. Może być to kłopotliwe dla europejskich przedsiębiorców, którzy takie niedopowiedzenie traktują jako szansę na dalszą współpracę. Będąc w Chinach należy też pamiętać, że rzadko kiedy usłyszysz od rozmówcy to, co myśli. Raczej to, co według niego chcesz usłyszeć.

Wyrażanie opinii w pojęciu europejskim i chińskim

Kultura chińska - co warto wiedzieć na początku_rys.3 opinia_e-biznes_23.05.2014

 

Ilustracje: Yang Liu „East meets West”, Fot. Boredpanda.org

Autor: Piotr Burzyński

Właściciel firmy „Importuj z Nami” specjalizującej się w kompleksowej obsłudze importu towarów z państw azjatyckich, przede wszystkim z Chin.

 ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z CYKLU:

 1. Zanim złożysz zamówienie w fabryce
 2. Dropshipping – co to jest?
 3. Import z pośrednikiem czy samodzielnie?
 4. Kultura – co trzeba wiedzieć
 5. Jak kultura wpływa na biznes?
 6. Kontrola fabryki i towaru
 7. Transport z Chin – na co się zdecydować?

Wpisy promowane

 • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
  Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
 • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
  Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry