Biznes na wynajmowaniu apartamentów wakacyjnych w Hiszpanii

Inwestowanie w nieruchomości może mieć charakter lokaty kapitału, kiedy w dłuższym okresie inwestor liczy na to, że wartość posiadanych domów, mieszkań czy lokali komercyjnych wzrośnie i będzie on mógł na nich zarobić. Może on również przyjąć inny model inwestycyjny – mianowicie zdecydować się na wynajmowanie posiadanych nieruchomości. Jest to szczególnie opłacalne, jeśli znajdują się one w kurortach turystycznych, np. na słonecznym wybrzeżu Hiszpanii.

Kupno nieruchomości w Hiszpanii

Biznes na wynajmowaniu apartamentów wakacyjnych w Hiszpanii 1Przeglądając apartamenty w Hiszpanii na sprzedaż, można odnieść całkiem słuszne wrażenie, że za kwotę 100-130 tys. euro kupimy apartament w odległości około 1 km od morza, w dobrej lokalizacji, w jednym z nadmorskich kurortów. Jeśli dysponujemy kwotą rzędu 150-200 tys. euro, mieszkanie może być położone nieopodal plaży, co zwiększa jego atrakcyjność w oczach przyszłych najemców i turystów.

Przed zakupem wybranej nieruchomości inwestor musi zarejestrować się jako obcokrajowiec na Policji w Hiszpanii i uzyskać numer identyfikacyjny. Później przyjdzie mu załatwić w urzędach wszelkie formalności związane z zakupem, w czym pomocni są pośrednicy, którzy występują w imieniu klientów i na ich zlecenie realizują formalną stronę procesu zakupu mieszkania czy domu.

Czy warto kupić apartamenty na wynajem w Hiszpanii?

Gorące południe Europy, do którego zalicza się również Hiszpania, jest częstym celem wyjazdów turystycznych nie tylko Polaków, ale i Brytyjczyków czy Niemców i Francuzów. Hiszpania dysponuje pięknymi kurortami, piaszczystymi plażami oraz masą atrakcji turystycznych. To wszystko sprawia, że w sezonie letnim, który może trwać od maja do końca października, w kurortach nie brakuje turystów, którzy poszukują między innymi apartamentów turystycznych do wynajęcia. Dlatego inwestycja w apartamenty w Hiszpanii na wynajem może być opłacalna, choć zawsze warto przeliczyć to sobie na spokojnie, w czym pomoże choćby oprogramowanie księgowe RAKS. Na dalszym etapie wynajmu przyda się ono do rozliczania kosztów i przychodów z tytułu najmu.

Należy pamiętać, że właściciel takiej nieruchomości musi opłacać rok rocznie podatek od nieruchomości, czyli Impuesto Sobre Bienes Inmuebies. Płaci się go w październiku, a jego wysokość uzależniona jest od wartości i lokalizacji nieruchomości.

Na atrakcyjność inwestycji w zakup i następnie wynajem apartamentów wakacyjnych w Hiszpanii wpływa również to, że koszty utrzymania nieruchomości są tam niższe niż w Polsce. Jeśli mieszkanie położone jest na zamkniętym osiedlu czy w apartamentowcu, to właściciel płaci opłaty komunitarne – za sprzątanie obiektu, oświetlenie, czy czyszczenie basenu. Czynsz płatny jest co 6 lub co 12 miesięcy i przy średniej wielkości mieszkaniach o powierzchni około 60 mkw nie powinien przekroczyć 300 euro w skali roku. Dla porównania, w średniej wielkości mieście w Polsce za mieszkanie o powierzchni około 60 mkw płaci się czynsz w wysokości 500-600 zł, wraz z ogrzewaniem, ale w skali miesiąca.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry