Biznesplan dla firmy. Kiedy jest niezbędny?

Dokument zawierający ocenę opłacalności prowadzenia działalności gospodarczej zwie się biznesplanem. Nie każdy przedsiębiorca decyduje się na jego sporządzenie. Dlaczego? Kiedy warto zlecić jego wykonanie specjalistom?

Osoby myślące o własnym biznesie nie zawsze przykładają wagę do biznesplanu. Najczęściej interesują się nim wówczas, gdy zostaje wymieniony jako jeden z załączników do wniosku kredytowego. W praktyce zatem przedsiębiorcy przygotowują biznesplan, gdy są do tego zmuszeni. Tymczasem opracowanie solidnego biznesplanu może pomóc w prowadzeniu firmy na każdym etapie – nie tylko wtedy, kiedy pojawia się ona na rynku.

Biznesplan dla firmy. Kiedy jest niezbędny? 1

Co znajduje się w biznesplanie?

Informacji mogących znaleźć się w biznesplanie jest sporo. Zasadniczo inaczej będzie wyglądać biznesplan sporządzony na wewnętrzne potrzeby przedsiębiorcy, a inaczej taki, który zostanie dostarczony do banku. W pierwszym przypadku wystarczy skoncentrować się na najważniejszych informacjach, czyli: dokonać oceny rynku potencjalnych klientów i dostawców, przedstawić strategię marketingową czy sporządzić dokładną analizę finansową.

Gdy biznesplan ma być załącznikiem np. do wniosku kredytowego, niezbędne jest jego poszerzenie o dodatkowe punkty. We wstępie przedsiębiorca powinien zawrzeć informacje o sobie i opisać, dlaczego zdecydował się działać akurat w tej branży. Ponieważ nikt lepiej niż on nie zna produktów czy usług firmy, dobrze jest, by to właśnie przedsiębiorca dokonał ich szczegółowego opisu. Warto też, by w dokumencie znalazły się informacje o sposobie spożytkowania przyznanych środków.

Dlaczego biznesplan jest istotny?

Biznesplan pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy planowane otwarcie firmy rzeczywiście okaże się opłacalne. Poświęcenie czasu na przygotowanie tego dokumentu może więc pomóc uniknąć sytuacji, gdy konieczne będzie zamknięcie przedsiębiorstwa po kilku miesiącach jego prosperowania.

Dobrze sporządzony biznesplan nie koncentruje się jednak wyłącznie na finansowym aspekcie prowadzonej działalności. Początkujący przedsiębiorca może mieć problem z określeniem priorytetów. Zawarcie w dokumencie harmonogramu wdrażania kolejnych rozwiązań pozwala na wyeliminowanie np. opóźnień. W praktyce jest to więc kompletny poradnik i plan działania stworzony przez przedsiębiorcę.

Jeśli od biznesplanu zależy przyszłość firmy…

…to warto powierzyć jego przygotowanie specjalistom. Na rynku działa wiele firm oferujących takie usługi, np. MG Premium. Dlaczego tak ważne jest, by przedsiębiorca – nawet gdy samodzielnie stworzył biznesplan – skonsultował się z specjalistami? Bo są oni w stanie spojrzeć na biznesplan profesjonalnie i wskazać wszystkie jego niedociągnięcia.

O pomoc do specjalistów przedsiębiorcy powinni zwrócić się szczególnie wówczas, gdy od biznesplanu zależeć będzie decyzja wydana przez bank czy inwestora. Wtedy szczególnie ważne jest, by analiza finansowa była kompletna i szczegółowa, a biznesplan napisany branżowym, ale jednocześnie zrozumiałym dla potencjalnego czytelnika językiem. Jeżeli przedsiębiorca sam zdecyduje się napisać biznesplan, to wiele kwestii może mu umknąć. To główne powody, dla których nawiązanie współpracy ze specjalistami należy uznać za inwestycję w dalszy rozwój firmy.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry