Boliwia – 5 wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć.

Boliwia, choć właściwie Wielonarodowe Państwo Boliwia to kraj leżący w środkowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z takimi krajami jak Brazylia, Paragwaj, Chile i Peru. Około 80% Boliwijczyków za swój język ojczysty uznaje hiszpański. W użyciu jednak wciąż funkcjonują również języki Indian Keczua oraz Ajmara. Istnieją też przypadki, że mieszkańcy Boliwii są trójjęzyczni. Większość Boliwijczyków praktykuje katolicyzm, choć popularne w tym kraju jest również wyznawanie wartości protestanckich. Boliwia to miejsce o rajskich widokach oraz bogatej kulturze i tradycji.

Boliwia – 5 wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć. 1

Jezioro Titicaca i Wyspy Uros

Jezioro Titicaca to trzecie pod względem wielkości jezioro w Ameryce Południowej, znajdujące się w części na terenie Boliwii oraz na terenie Peru. Do jeziora wpływa co najmniej 25 rzek, a wypływa z niego jedna. Na jeziorze znajduje się kilka naturalnych wysp – Amantani, Tequile, Suriqui oraz Wyspa Słońca. Ponadto na jeziorze znajduje się też czterdzieści sztucznych, tak zwanych pływających wysepek, nazywanych wyspami Uros. Jest to bardzo ważna atrakcja na liście rzeczy do zwiedzenia w Boliwii. Wyspy bowiem zamieszkiwane są przez Indian Uro, którzy chętnie wychodzą do turystów.

La Paz – umowna stolica Boliwii

Atrakcje turystyczne Boliwia to z pewnością miasto La Paz. Miasto zostało założone w 1548 roku. W La Paz mieści się siedziba prezydenta, rządu oraz parlamentu i umownie pełni ono funkcję stolicy kraju. Zabytki warte odwiedzenia to na pewno Bazylika Świętego Franciszka oraz Kościół Świętego Dominika. Bazylika została zbudowana w latach 1744 – 1784. Wcześniej znajdował się tam inny kościół. Bazylika jest bogato zdobiona płaskorzeźbami o wizerunku ptaków, owoców i kwiatów. Budynek powstał na podstawie stylu barokowego, co widoczne jest po licznych ozdobnikach, jakie występują na ołtarzach oraz ambonie. Kościół Świętego Dominika został zbudowany natomiast w roku 1760. Jego mury zdobione są z wykorzystaniem rodzimej sztuki kamieniarskiej. Ciekawostką dotyczącą miasta La Paz jest również fakt, że znajduje się w nim najwyżej położony na świecie stadion piłkarski oraz najwyżej położony tor kolarski.

Targ Czarownic – miejsce, gdzie można znaleźć absolutnie wszystko

Na pierwszy rzut targ nie różni się niczym od innych bazarków znajdujących się w miastach Boliwii. Sprzedawcy są mili, uśmiechnięci i uprzejmi. W ofercie sprzedawcy posiadają między innymi rękodzieła, flakoniki i przyprawy. Szczególną uwagę turystów mogą zwrócić jednak stragany, które oferują nieco inne, mniej przyziemne artykuły. Sprzedawcy proponują na przykład zakup “leków z bożej apteki”, które mają uzdrawiać niemal wszystkie choroby, jakie występują na świecie. Ponadto na bazarku można zaopatrzyć się w figurki wpływające na relacje rodzinne, miłość, potencję, inteligencję, stosunki z przełożonym w pracy itp. Kolejnym dość zaskakującym przedmiotem, z jakim turysta może spotkać się na targu, są suszone płody lam. Zakup tego amuletu polecany jest wszystkim osobom, które planują lub są w trakcie budowania domów. Według tamtejszych wierzeń płód lamy powinno się wmurować w dowolną ścianę lub pogrzebać w fundamentach. Złożona w ten sposób ofiara dla bóstwa Pachamama ochroni dom przed złymi duchami i nieprawymi ludźmi. Kończąc zakupy każdy turysta musi koniecznie zaopatrzyć się w żabę – symbol majątku. Nie dziwi więc fakt, że bazar nosi nazwę Targ Czarownic. Nie każda wycieczka zakłada jednak możliwość zobaczenia tej atrakcji i zaopatrzenia się w tamtejsze lokalne amulety, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić wszystkie wycieczki na stronie: https://logostour.pl/kraje/boliwia.

Valle de la Luna – Dolina Księżycowa

Dolina Księżycowa położona jest nieopodal centrum La Paz. Swoją nazwę zawdzięcza temu, iż znajdują się tam formy skalne o niesamowitych kształtach. Znalazły się tam one na skutek erozji wodnej i powietrznej skał osadowych koloru żółtawo-brązowego. Skały tworzą labirynt pełen korytarzy, które są wypełnione kaktusami i sukulentami. Całość jest bardzo zaskakująca, nieoczywista. Przede wszystkim miejsce robi też ogromne wrażenie.

Tiahuanaco – pozostałości tajemniczego miasta

Tihuanaco był niegdyś największym ośrodkiem kultury andyjskiej. Niestety nieznane są źródła ani przyczyny powstania oraz upadku tego miasta. Jego ruiny zostały niegdyś odkryte przez konkwistadorów. Zachowane pozostałości miasta to kompleks dwóch połączonych ze sobą drogą zespołów ruin. Najbardziej okazałą, zachowaną budowlą jest Akapana. Jest to platforma o piętnastometrowej wysokości. Jej boki pokryte są murami, w środku zaś znajduje się skupisko różnych budowli wzniesionych wokół zbiornika wodnego. Z tamtego okresu zachowały się jeszcze tylko szczątki wyrobów ceramicznych. Są to między innymi cylindryczne naczynia o płaskiej podstawie oraz naczynia o kształtach zoomorficznych. Częstym motywem wykorzystywanym w ceramice był wizerunek kota, jaguara.

Jak widać, w Boliwii znajduje się wiele cudownych zabytków, obok których nie sposób przejść obojętnie. Każdy turysta zgodnie stwierdzi, że Boliwia to piękny kraj wypełniony pozytywną energią. Malownicze krajobrazy oraz wspaniali ludzie, jakich można spotkać na każdym rogu nawet najmniejszych uliczek miast Boliwii na długo pozostają w pamięci.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry