Buybox.pl: ponad 350 witryn aktywnie korzysta z naszego rozwiązania [wywiad]

O rynku reklamy piszemy dość często, czy jest jednak miejsce na nowe formy reklamowe? Twórcy Buybox.pl twierdzą, że tak i zachęcają wysoką efekywnością widgetów reklamowych. Rozmawiamy z Waldemarem Sadowskim z BuyBox.pl.

Waszym produktem jest, w pewnym uproszczeniu, reklama. Do kogo kierujecie swoją ofertę?

[pullquote type=”right”]7-8 proc. internautów przechodzących z BuyBox’a do sklepów dokona zakupu.[/pullquote]Nasza oferta skierowana jest do dwóch grup klientów. Pierwszą z nich są sklepy internetowe, które za pośrednictwem miniporównywarki cen promują swoje produkty. Drugą grupę klientów stanowią właściciele witryn internetowych, od małych blogów po największe portale, którzy umieszczają porównywarkę cen BuyBox na swoich stronach i zarabiają na pośrednictwie w sprzedaży. Wynagrodzenie otrzymują w modelu PPS (pay per sale), czyli za każde zamówienie zrealizowane za pośrednictwem BuyBox’a.

Waldemar Sadowski
Waldemar Sadowski

Rozumiem, że stawki są różne dla różnych projektów i zależą od wielu czynników – jednak zapytam. Ile według Waszych szacunków może zarobić strona internetowa skupiająca ok. 200 tys. użytkowników z branży książkowej?

Wysokość prowizji jest mocno zróżnicowana i uzależniona przede wszystkim od branży oraz od polityki cenowej danego sklepu. W takim przypadku, zakładając, że to witryna, którą odwiedza 200 tys. unikalnych użytkowników, wartość prowizji może wahać się od kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy miesięcznie.

[pullquote type=”right”]Już przeszło 350 witryn aktywnie korzysta z BuyBox’a. [/pullquote]To ile zarabia dana witryna zależy natomiast od wielu czynników i nie da się w prosty sposób przełożyć miesięcznej liczby użytkowników na potencjalne zarobki. Duże znaczenie ma tutaj widoczność miniporównywarki. Z doświadczenia wiemy, że nawet niewielkie zmiany w położeniu lub wyglądzie BuyBox’a mogą mieć duży wpływ na jego efektywność. Wielkość potencjalnych zarobków zależy także od tego, jak wiele na stronie jest opisów produktów, przy których można umieścić miniporównywarkę, a także od potencjału zakupowego użytkowników danej strony. Zauważyliśmy również, że witryny z dłuższą historią wyświetlania BuyBox’a osiągają znacznie lepsze przychody. Prawdopodobnie internauci przyzwyczajają się, że na danej stronie poza poczytaniem o danym produkcie mogą od razu porównać ceny i znaleźć najkorzystniejszą ofertę i chętnie z tego korzystają.

7-8 proc. internautów przechodzących z BuyBox’a do sklepów dokona zakupu. Taką mamy obecnie średnią konwersję.

Chwalicie się, że 1300 witryn jest zarejestrowanych w Waszej sieci – ile z nich ma umieszczonego BuyBox’a i zarabia więcej niż 100 zł miesięcznie?

Już przeszło 350 witryn aktywnie korzysta z BuyBox’a. Wśród nich są takie serwisy jak wp.pl czy lubimyczytać.pl. Najliczniejszą grupę stanowią jednak blogerzy, zarabiający od kilkunastu do kilkuset złotych miesięcznie. Pośród naszych użytkowników jest też pewna grupa witryn, na których BuyBox pojawia się sporadycznie, a także ministrony produktowe, których celem jest prezentacja tylko jednego produktu.

Co według Was jest przyczyną Waszej popularności?

Przede wszystkim efektywność i bardzo prosta obsługa oraz wdrożenie. Właścicielom stron internetowych BuyBox z jednej strony daje możliwość zaoferowania swoim użytkownikom ciekawej funkcjonalności, z drugiej pozwala efektywnie monetyzować ruch na swojej stronie. Sama implementacja nie wymaga specjalnej wiedzy technicznej czy umiejętności.

Jeżeli prowadzisz bloga i napiszesz recenzję jakiegoś produktu, np. filmu, który właśnie obejrzałeś, to wystarczy, że zalogujesz się do naszego systemu, pobierzesz kod i wrzucisz go do swojej recenzji. Jeżeli recenzja sprawi, że któryś z czytelników twojego bloga będzie chciał kupić ten film, to jedyne co będzie musiał zrobić, to wybrać sklep, kliknąć w link i złożyć zamówienie.

Ostatni potencjał naszej miniporównywarki dostrzegli wydawcy książek, którzy zaczęli zamieszczać BuyBox’a na swoich stronach. Dzięki temu mogą sprzedawać wydawane przez siebie książki bez konieczności prowadzenia sklepu internetowego.

Jakie produkty są najlepiej sprzedawane przez BuyBoxa?

Na razie przeważają książki, bo od tej kategorii produktów rozpoczęliśmy naszą przygodę z BuyBox’em i ją aktywnie rozwijamy. Za chwilę pojawią się kolejne.

Jakie plany na przyszłość?

Oczywiście filmy, muzyka i gry, a w kolejce czeka już elektronika i artykuły dziecięce. Docelowo chcemy stworzyć BuyBox’a dla wszystkich produktów, którymi handluje się w Internecie. Nie jest to jednak proste zadanie, bo poza samą budową bazy sklepów, trzeba jeszcze uwzględnić, w jaki sposób produkty te są prezentowane w Internecie. Weźmy na przykład produkty spożywcze, które najczęściej pojawiają się na blogach kulinarnych w formie listy składników. Sposób, w jaki prezentujemy BuyBox’a w serwisach książkowych, nie sprawdzi się w przypadku blogów kulinarnych.

W naszych planach na ten rok jest również ekspansja na rynki zagraniczne. Myślimy obecnie o USA, gdzie e-commerce i performance marketing jest bardzo dobrze rozwinięty, co stwarza ogromne możliwości dla BuyBox’a.

Życzę powodzenia!

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top