Centrala IP – czy daje firmom duże korzyści?

Centrala IP to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało metody komunikowania się w przedsiębiorstwach. Niegdyś zarówno telefonowanie pomiędzy poszczególnymi działami w firmie (wewnętrzne), jak i z klientami (zewnętrzne) generowało bardzo wysokie koszty, na które nie mogło pozwolić sobie wiele firm – szczególnie tych małych i średnich. Wirtualne centrale telefoniczne (IP PBX) oraz telefony VOIP pozwoliły nawet mniejszym firmom zoptymalizować te koszty i postawić na sprawną telekomunikację. Czym jest centrala IP, jak działa i czy rzeczywiście daje same korzyści przedsiębiorstwom? Sprawdźmy!

Centrala IP PBX, czyli właściwie co?

Centrala IP – czy daje firmom duże korzyści? 1Centrala IP, czyli telefon przez Internet, to rozwiązanie, które łączy w sobie tradycyjną technologię z tą najbardziej zaawansowaną, a mówiąc konkretniej – telefonię z serwerami. Telefony podłączanie są więc do serwerów za pomocą sieci IP, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie rozmów za pośrednictwem łącza internetowego. Oczywiście niezbędne jest zakupienie specjalnych telefonów VOIP (stąd inna nazwa – centrala VOIP), które posiadają dodatkowe opcje, np. możliwość nagrywania rozmów, ich przekierowania itd. Również one mają ogromny wpływ na wygodę oraz funkcjonalność tej technologii.

Jeszcze do niedawna centrala PBX była rozwiązaniem przede wszystkim dla większych przedsiębiorstw, ze względu na wysokie ceny Internetu w Polsce. Jednak od momentu wprowadzenia tanich i szybkich łączy, technologia stała się bardzo pożądana i przede wszystkim tania – dzięki niej możliwa jest rezygnacja z pakietów telefonii komórkowych i znaczne zredukowanie kosztów związanych z telekomunikacją w firmie.

Centrala IP dla domu?

Warto wiedzieć, że telefon przez Internet to nie tylko rozwiązanie dla firm, ale również domów – dzisiaj, jako użytkownik prywatny, masz możliwość przeniesienia swojego numeru do sieci, oferującej tego rodzaju rozwiązanie. Oczywiście największy sens tego typu rozwiązanie ma wtedy, gdy posiadasz duży dom, prowadzisz domowe biuro albo chcesz połączyć centrala z videodomofonem IP i sprawdzać, kto dzwoni do drzwi – nie tylko będąc na miejscu, ale i poza domem (dostęp do videodomofonu online). Oczywiście częściej centrala VOIP wykorzystywana jest w firmach, ponieważ służyć może jako system call center i daje bardzo wiele korzyści przedsiębiorcom. Jakie to korzyści?

Telefon przez Internet – najważniejsze zalety

Po pierwsze – mniejsze koszty

I nie chodzi tu tylko o to, że samo komunikowanie się za pomocą łącza internetowego jest dużo bardziej oszczędne, niż wybieranie ofert operatorów i płacenie stałych, miesięcznych (a do tego wysokich) abonamentów. To oczywiście jest najczęściej wymieniana zaleta, jednak zmniejszanie kosztów wynika również z innych rzeczy:

  • braku dodatkowych wydatków związanych z późniejszym rozbudowywaniem sieci telefonicznej w firmie,
  • braku dodatkowych kosztów związanych z obsługą serwisową,
  • braku kosztów utrzymania cyfrowych łączy telefonicznych,
  • braku konieczności kupowania dodatkowych serwerów – centrala IP PBX nie wymaga przy tym specjalistycznego konfigurowania.

Po drugie – wygoda i dodatkowe możliwości

Każdy pracownik otrzymuje możliwość przekierowywania rozmów, dodawania nowych, wewnętrznych numerów, nagrywania rozmów i wielu innych. Telefon przez Internet to szereg dodatkowych rozwiązań, które mogą znacząco wpłynąć na komfort pracy, a przy tym jej dodatkowe usprawnienie.

Po trzecie – bezpieczeństwo

Centrala VOIP to pełna kontrola nad telekomunikacją w firmie, a także szereg zabezpieczeń, jakie oferowane są przez usługodawcę. Nie musisz więc obawiać się tego, że ktoś włamie się do Twojej sieci.

Po czwarte – idealne dopasowanie

Nowoczesny system call center może zostać dopasowany do dowolnej wielkości przedsiębiorstwa i liczby pracowników, a w przypadku rozwoju działalności i zwiększania liczby zatrudnionych – centrala IP może być dowolnie konfigurowana i poszerzana.

Centrala IP PBX to rozwiązanie, z którego warto skorzystać – jeżeli więc jesteś przedsiębiorcą, który potrzebuje kompleksowego systemu telekomunikacyjnego w firmie, powinieneś zainteresować się tą technologią.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top