Chomik w domu – wszystko, co powinieneś wiedzieć na sam początek

Zakup zwierząt domowych często jest decyzją związaną z dorastającym dzieckiem i chęcią posiadania przez niego w domu żywego, puchatego, miłego kompana. Gdy odpowiednio do tematu podejdziemy, będzie to oczywiście decyzja pożyteczna zarówno dla zwierzęcia, jak i dla całej rodziny, a dziecko będzie mogło nauczyć się wiele dobrego od swojego zwierzaka.

Chomik w domu - wszystko, co powinieneś wiedzieć na sam początek 1

Pierwszym, najbardziej oczywistym dziecięcym życzeniem pod tym względem są rzecz jasna kotki lub pieski. Na nie niekiedy po prostu nie ma w domu warunków, brakuje miejsca lub czasu, by się nimi zajmować. Wówczas często wybierany jest równie uroczy i przyjaźnie wyglądający, lecz znacznie mniejszy i wymagający też mniejszej uwagi chomik. Dlaczego warto wybrać chomika jako zwierzątko domowe i czego potrzebujesz do przyjęcia tego niewielkiego domownika w swoje progi?

Podstawy

Najpopularniejszymi rasami chomików, które bez problemu dostaniesz w większości sklepów zoologicznych, są chomik dżungarski, syryjski, chiński i Roborowskiego. Ten ostatni jest najmniejszym z nich, bardzo płochliwym, niezbyt polecanym dla dzieci. Chomik chiński ma z kolei charakterystyczny, długi ogon. Prawdopodobne więc, że wymarzonym chomikiem, o którym marzy Twoje dziecko, jest chomik dżungarski lub syryjski. Różnią się one nieco wyglądem, wielkością, a także wiekiem, do jakiego dożywają, lecz obydwie rasy idealnie sprawdzą się jako pierwsze zwierzątko. W zależności od wybranej rasy, chomik dożyje wieku od ok. 1,5 do nawet 3 lub 4 lat.

Zakupy dla Twojego chomika

Podstawowe zakupy dla chomika domowego to oczywiście jedzenie. Żywią się one głównie ziarnami, owocami i warzywami, lecz w praktyce często są wszystkożerne. Możesz więc bez obaw podawać pszenicę, żyto, marchewki, kalarepę, czy ogórki. Każdy chomik ma jednak swoje upodobania, a także, by był zdrowy, warto zadbać o różnorodność i właściwe proporcje tego, co dajemy mu do zjedzenia. Najpewniej będzie więc, jeśli skorzystasz z gotowych produktów do jedzenia dla chomików, jakie znajdziesz w sklepach zoologicznych. Z akcesoriów potrzebna jest oczywiście klatka – również najlepiej dopasowana do danego zwierzęcia i kupiona w renomowanym sklepie. Warto zdać sobie sprawę jednak z tego, że chomik nie traktuje klatki jak swojego domu i zakątka, lecz potrzebuje do tego jeszcze bardziej ustronnego, cichego miejsca. Dobrze więc, gdy zapewnisz mu w klatce specjalny domek lub inną tego rodzaju chomiczą kryjówkę, gdzie będzie mógł się ukryć, gdy będzie tego potrzebować. Ponadto obowiązek to podłoże z trocin, poidełko, karmidełko, kuweta oraz koniecznie akcesoria do gryzienia i ścierania zębów. Kolba dla chomika, to kolejny element który warto zakupić swojemu pupilowi.

Na początek to wszystko, czego potrzebujesz, aby chomik mógł bezpiecznie zawitać w Twoim domu. Z czasem lepiej poznasz jego przyzwyczajenia i potrzeby oraz będziesz mógł np. dobierać na ich podstawie zabawki i inne ciekawe akcesoria przystosowane dla chomików. Wszystko, czego pod tym względem możesz poszukiwać, ma dla Ciebie Wyspa Zwierząt – https://wyspazwierzat.pl/.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry