Co oznacza MVP i czym jest Minimum Viable Product

Minimum Viable Product to uproszczona wersja produktu wypuszczanego na rynek, aby sprawdzić, czy ten przyjmie się na danym rynku. MVP służy głównie do weryfikacji pomysłów i idei, które mogą osiągnąć sukces, ale przedsiębiorstwo nie chce inwestować zbyt dużych środków ze względu na ryzyko porażki. Rozwiązania oparte na Minimum Viable Product sprawdzają się szczególnie w przypadku nowopowstałych start-upów, które dopiero wdrażają swój produkt na rynek. Dzięki temu można zminimalizować koszty początkowe potrzebne do wyprodukowania na przykład aplikacji w jej pełnej wersji i z wszystkimi przewidzianymi funkcjonalnościami.

Co oznacza MVP i czym jest Minimum Viable Product 1

MVP – jakie korzyści płyną z budowania Minimum Viable Product?

Zastanawiasz się, dlaczego warto korzystać z MPV? Co to znaczy, że produkt jest w uproszczonej wersji testowej? W tym przypadku jako pierwszy produkt, który nie wygeneruje znacznych kosztów oraz nakładów pracy uznawany jest za Minimum Viable Product. Wykorzystywanie nowych możliwości technologicznych, pozwala ograniczyć dodatkowo czas wytwarzania MVP. Jeśli interesuje Cię temat MVP z wykorzystaniem technologii no-code, zobacz przykład: software house realizujący mvp w oparciu o narzędzia no code. Po wypuszczeniu produktu z podstawowymi funkcjami np. MVP aplikacji, dowiesz się, czy użytkownicy są w ogóle zainteresowani usługą. Tego rodzaju produkt pozwala też uzyskać realne opinie użytkowników i dane, które będą przydatne na etapie rozbudowywania produktu. Z tworzenia produktów w podstawowych wersjach, czyli MPV – Minimum Viable Product płynie wiele korzyści takich, jak:

  • możliwość weryfikacji pomysłu oraz założeń projektu,
  • szybsza identyfikacja problemów na etapie prac nad oprogramowaniem,
  • opcja lepszego określenia grupy docelowej,
  • spore oszczędności czasu oraz pieniędzy,
  • możliwość stworzenia produktu idealnie dopasowanego do potrzeb konsumentów.

Masz pewne obawy, że produkt w formie start-upu nie przyjmie się na rynku przez określone wcześniej grupy docelowe? W takim razie wykorzystaj MVP jako podstawową wersję produktu. Dzięki temu w razie niepowodzenia projektu nie stracisz zbyt dużo kapitału, a kiedy ten powiedzie się, będziesz w stanie dalej rozwijać projekt i wzbogacać go o nowe funkcje.

Budowa produktu MVP – krok po kroku

Jeśli chodzi o MPV – Minimum Viable Product, musisz przede wszystkim mieć dobry pomysł i przetestować hipotezy. Kiedy dowiesz się, czy produkt spełnia oczekiwania grupy odbiorców i zaspokaja ich potrzeby, będziesz w stanie ocenić ryzyko jego wprowadzenia na rynek w pełnej wersji i szanse odniesienia sukcesu. Plan, który dotyczy tworzenia MVP obejmuje kilka kroków, a mianowicie:

  1. Rozpoznaj problem i określ długoterminowe cele projektu.
  2. Wskaż kryteria tworzenia produktu oraz sprawdź, czy jego wprowadzenie na rynek może odnieść sukces.
  3. Szukaj wiele możliwości rozwoju (promuj produkt, twórz mapy korzyści oraz używaj instrukcji dla potencjalnych użytkowników).
  4. Określ, jakie funkcjonalności będzie zawierać MVP, a jakie pełnowartościowy produkt.

Warto dodać, że w przypadku MVP aplikacje mobilne i inne projekty mogą być odwzorowywane na kilku poziomach. Pierwszy z nich to niski poziom odwzorowania pomysłu. Można powiedzieć, iż jest to najłatwiejsza metoda tworzenia koncepcji produktu i wdrażania podstawowych cech do użytku. Wykorzystując niski poziom odwzorowania lepiej zrozumiesz swoich odbiorców i przekonasz się, czy pomysł jest w ogóle warty inwestycji. 

Drugą opcją jest wysoki poziom odwzorowania pomysłu przy pomocy Minimum Viable Product. Dotyczy tworzenia podstawowych wersji produktu, ale jak najbardziej zbliżonych do jego finalnej wersji. Zdecyduj się na takie rozwiązanie jeśli masz pewność, że produkt przyjmie się na rynku i osiągnie sukces. W ten sposób solidnie przetestujesz zaproponowane rozwiązania wraz z potencjalnymi użytkownikami. Dowiesz się w ten sposób, ile konsumenci są w stanie zapłacić np. za aplikację oraz znajdziesz pierwszych jej użytkowników.

Jak zaoszczędzić decydując się na Minimum Viable Product?

Podczas tworzenia MVP możesz wykorzystać wiele metod projektowania aplikacji. Pewne oszczędności na tym etapie w stosunku do współpracy z tradycyjnym software housem wypracujesz dzięki wykorzystaniu no-code MVP. Tworzenie aplikacji o podstawowych funkcjonalnościach w ten sposób pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej czasu oraz pieniędzy. Nowoczesne platformy pozwalają na wizualne tworzenie aplikacji biznesowych nawet bez szerokiej wiedzy specjalistycznej z zakresu IT.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top