Co oznacza numer identyfikacyjny pojazdu (VIN)?

Numer VIN (Vehicle Identification Number) to rzecz, która umożliwia identyfikację pojazdu oraz służy do dokładnego określenia danego egzemplarza. Kto odpowiada za nadanie pojazdowi numeru VIN? Czynność tą wykonuje producent pojazdu. Na numer VIN składa się obecnie 17 liczb i liter bez znaków takich jak: I, Q oraz O, zabieg ten został wprowadzony, aby znaki nie myliły się z zerami i jedynkami. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat numer VIN, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Co oznacza numer identyfikacyjny pojazdu (VIN)? 1

Gdzie możemy sprawdzić historię pojazdu?

Udogodnienia XXI wieku dają nam możliwość sprawdzenia historii naszego pojazdu w internecie. Czego potrzebujemy, aby sprawdzić potrzebne informacje? Oczywiście daty pierwszej rejestracji, numeru rejestracyjnego, a także właśnie numeru VIN. Na stronie internetowej www.checkcardna.com w szybki i łatwy sposób zapoznasz się z historią swojego pojazdu. Sprawdzisz między innym: czy pojazd został zgłoszony jako skradziony, liczbę właścicieli, pojemność i moc silnika, ubezpieczenie, przebieg, termin badania technicznego, model, rok produkcji, markę, miejsce zarejestrowania, masę ładowności, jaka jest dopuszczalna, liczbę miejsc i inne informacje.

Znaczenie numeru VIN

Vehicle Identification Number przez znaczną większość osób nazywany jest numerem nadwozia. Tak jak wyżej napisaliśmy, numer ten nadaje producent pojazdu, jednak zdarzają się sytuację, gdy to właśnie właściciel pojazdu musi złożyć wniosek do wydziału komunikacji o nadanie numeru VIN. Do takich wyjątków zalicza się np. utrata numeru bądź pojazd wykonany samodzielnie. Numer VIN składa się z 17 znaków oraz dzieli się go na:

  • VMI – są to pierwsze trzy znaki VIN, które wskażą nam region, z którego pochodzi pojazd, a także powiedzą nam, kto jest jego producentem. Przykładowo przedział SU–SZ oznacza Polskę.
  • VDS – to kolejne sześć znaków informujących nas o cechach i typie danego pojazdu. Często to właśnie tam zawarte są wskazówki o rodzaju konstrukcji oraz nadwozia. Czasem w znakach tych możemy doszukać się także informacji o rodzaju poduszek powietrznych czy pasów bezpieczeństwa. Jednak trzeba mieć na uwadzę, że sposób kodowania danych modeli może różnić się w zależności od indywidualnych ustaleń wybranego producenta.
  • VIS – czyli trzecia sekcja numeru składająca się z ośmiu znaków, gdzie ostatnie cztery znaki to tylko i wyłącznie cyfry. Oznaczenie to jest unikatowe dla każdego egzemplarza pojazdu. W przypadku, w którym producent pojazdu podaje nam oznaczenie roku produkcji, a także znak fabryki wypada, aby rok produkcji zakodowany był w pierwszych znakach, a znak fabryki na drugich. Poza tym dzięki numerowi VIS możemy dowiedzieć się o: rodzaju napędu, jakie zostało zastosowane w pojeździe, wyposażeniu, jak i również o wersji silnika.

Co, jeżeli nigdzie nie mogę znaleźć numeru VIN? Istnieje możliwość, że Twój pojazd w ogóle go nie posiada bowiem nie wszystkie pojazdy muszą go mieć. W przypadku pojazdów, które zostały zarejestrowane przed rokiem 1995, a także motocykli zarejestrowanych przed 2003 rokiem, ciągników rolniczych, pojazdów i przyczep z nadanym numerem nadwozia oraz pojazdów wolnobieżnych nie ma obowiązku, aby pojazdy te posiadały numer VIN. Jeżeli jednak Twój pojazd posiada numer VIN, aby sprawdzić jego historię, skorzystaj z dekodera VIN znajdującego się na stronie bestvin.pl. Dzięki niemu dowiesz się np.o szkodach, kolizjach czy złomowaniu.

Gdzie mogę znaleźć numer VIN w samochodzie?

Na samym początku powinniśmy sprawdzić rubrykę „E” w naszym dowodzie rejestracyjnym. Kolejnym miejscem, w którym może się znajdować numer VIN, jest tabliczka znamionowa ulokowana na podszybiu auta. Zdarzają się modele, gdzie numer VIN możemy znaleźć na elementach nadwozia, do których zalicza się: przegrodę czołową, słupek boczny umieszczony od strony kierowcy, ramę nośną ulokowaną przy prawym przednim kole, a także prawe nadkole. Miejsce, w którym znajduje się numer VIN, zależne jest od producenta pojazdu i stosowanych przez niego procedurach.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry