Coraz dłuższe terminy dostaw nowych aut

Ostatnie miesiące pokazały, że coraz trudniej kupić nowe auto „od ręki”. Popyt na samochody wzrósł tak bardzo, że na niektóre egzemplarze poczekasz nawet pół roku, a edycje limitowane mogą być w ogóle niedostępne. Z drugiej strony pandemia zachwiała światową gospodarką. Jak wybrnąć z tej sytuacji i cieszyć się nowym pojazdem?

Coraz dłuższe terminy dostaw nowych aut 1

Problemy z dostawami części

Jedną z przyczyn, szczególnie widocznych w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2, są opóźnione dostawy części do fabryk. Odpowiadają za to problemy z przekraczaniem granicy, przebywanie pracowników na kwarantannie lub zwolnieniu oraz redukcje etatów, na które zdecydowało się wiele firm.

Przedstawiciele największych marek wskazują, że w fabrykach brakuje przede wszystkim układów scalonych. Są one niezbędne do produkcji zaawansowanych technologicznie aut. Dlatego niektóre koncerny – takie jak Subaru, Volkswagen i Mazda – podjęły decyzję o ograniczeniu rocznej produkcji.

Mniej aut trafi na polski rynek

Chaos wywołany pandemią sprawił, że dziś znaczna część wyprodukowanych pojazdów trafia na duże i zamożne rynki zbytu. W ten sposób producenci zwiększają szansę na utrzymanie obrotów na wcześniejszym poziomie.

Niestety, w efekcie polscy importerzy, którzy generują niewielki popyt, mogą spodziewać się zmniejszenia limitów pojazdów przyznanych ze światowej puli.

Na które marki poczekasz najdłużej?

Jeszcze dwa lata temu wielomiesięczne oczekiwanie dotyczyło głównie aut z segmentu premium niszowych marek. Dzisiaj z opóźnieniami liczą się już praktycznie wszyscy producenci.

Z jakim czasem oczekiwania musisz się godzić, kiedy szukasz nowego samochodu? To zależy od marki. W przypadku BMW średni czas oczekiwania to 6 miesięcy. Dotyczy to zarówno dużych SUV-ów z serii X, jak i luksusowych sedanów serii 1-8. Jeszcze dłużej zaczekasz na hybrydę plug-in.

Amerykański koncern Ford każe czekać na swoje samochody od 5 do 8 miesięcy. Najdłużej trwają dostawy takich modeli jak: Transit, Courier, Explorer czy Ranger. Nieco krócej poczekasz na Forda Mondeo i popularnego Focusa.

Stawiając na niemiecki koncern Volkswagen, możesz liczyć na nowe auto już w 2-3 miesiące. Dotyczy to m.in. modeli: T-Cross, T-Roc oraz Arteon. Z kolei na nowego Passata Var 8 zaczekasz aż 8 miesięcy.

Nie chcesz czekać? Wybierz leasing!

Jeżeli potrzebujesz nowego samochodu już teraz i nie chcesz czekać, aż dealer sprowadzi Twój wymarzony egzemplarz, postaw na wirtualny salon Carsmile, który oferuje ponad 1000 samochodów najbardziej znanych marek. Terenowe SUV-y, eleganckie limuzyny i kompaktowe coupé – wszystkie dostępne w leasingu lub wynajmie długoterminowym.

Carsmile to przede wszystkim elastyczność, więc nie musisz obawiać się nieuczciwych warunków finansowania. Dostępny na stronie internetowej kalkulator leasingu samochodowego pozwala łatwo i szybko ustalić najważniejsze parametry umowy:

  • czas trwania,
  • wkład własny,
  • wysokość miesięcznej raty.

Dzięki temu wiesz, za co płacisz.

Sprawdź salon Carsmile i przekonaj się, że prościej już być nie może!

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry