Cyberterroryzm, wyzwanie współczesnego świata

Żyjemy w czasach, kiedy wciąż rozwijająca się technologia, wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. Niewątpliwe staliśmy się społeczeństwem informatycznym, gdzie informacja ma dużą wartość. A dzięki powszechnemu dostępowi do internetu z każdego miejsca i o każdej porze możemy pozyskać wiedzę na każdy temat.

Oczywiście tak łatwe pozyskiwanie informacji ma dwa oblicza. Z jednej strony jesteśmy w stanie pozyskać wiedzę z każdego interesującego nas zakresu. A z drugiej – czyhają na nas zagrożenia, takie jak cyberterroryzm.

bezpieczenstwo_informacjiCoraz częściej w internecie popełniane są przestępstwa. Dlaczego „terroryści” przenoszą się z ulic do internetu? Powodów jest kilka. Przeprowadzenie „napadu” w sieci jest tańsze, możliwe jest do zrealizowania z każdego miejsca – niezależnie od tego, co jest celem, i trudniej jest taki „zamach” wykryć a także mu zapobiec.

Rządy państw stoją przed trudnym zadaniem, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa informacji. Dlatego nie bez powodu korzystają z usług doświadczonych informatyków, a także samych hakerów, by zapobiec cyberatakom. Wykradanie tajnych danych jest skuteczną formą ataku na bezpieczeństwo świata. I może zagrozić jego funkcjonowaniu.

Jakie działania powinny podjąć firmy w obliczu zagrożeń płynących z internetu?

Pierwszym krokiem jest przestrzeganie szeregu wytycznych, takich jak: pracowanie na legalnym i ciągle uaktualnianym systemie operacyjnym i oprogramowaniu, zainstalowanie programu antywirusowego, należy zachować ostrożność przy ściąganiu różnych plików bezpośrednio z sieci, dysk twardy warto jest podzielić na partycje, sieć internetowa, z której korzystamy powinna być zabezpieczona hasłem, należy skanować urządzenia podłączane do komputera.

Oczywiście musimy być świadomi, że cyberterrości potrafią obejść nawet bardzo dobre zabezpieczenia, dlatego ważne jest stałe kontrolowanie i monitorowanie systemu. Bezpieczeństwo informacji może również zostać wzmocnione dzięki wdrożeniu systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, jakim jest ISO 27001.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry