Czy inwestycja w numizmaty to dobry pomysł?

Zbieranie monet to jedno z najstarszych hobby świata. Numizmaty są cenne z uwagi na fakt, że często są przedmiotami historycznymi. Wiele osób może mieć w swoim domu cenne monety, o których wartości nie ma pojęcia. W dobie rosnącej inflacji większość osób dysponujących oszczędnościami rozważa także opcję zainwestowania właśnie w numizmaty. Czy zakup cennych monet lub banknotów to dobry pomysł?

Czy inwestycja w numizmaty to dobry pomysł?

Czy na inwestycji w numizmaty można stracić?

Co do zasady, zdecydowana większość monet podrożeje po tym, jak dokonamy ich zakupu. Jeśli moneta nie zdrożeje, pozostanie na poziomie ceny emisyjnej, zatem inwestycja tego typu nie niesie za sobą większego ryzyka. Zyski z zakupu i sprzedaży kolekcjonerskich monet niskonakładowych są zwykle dosyć wyraźnie zauważalne, choć trudno ustalić w tym zakresie jakiekolwiek reguły. Zdarza się, że moneta przez wiele lat utrzymuje stałą cenę, ale nagle zaczyna interesować kolekcjonerów i znika z rynku, co znacząco zwiększa jej wartość. Nie można mówić też o stratach w przypadku sprzedaży monet, które już posiadamy, na przykład po dziadkach czy pradziadkach. Na prawdziwe perełki można trafić również na pchlich targach, wyprzedażach garażowych czy aukcjach internetowych. Jeśli jesteśmy w posiadaniu numizmatów, możemy dosyć szybko i wygodnie poznać ich wartość, wypełniając formularz na stronie https://aukcje.numimarket.pl/wycena/.

Dlaczego inwestycja w numizmaty to dobry pomysł?

Istnieje wiele powodów, dla których inwestowanie w cenne monety czy banknoty to lepsze rozwiązanie niż lokowanie swoich środków w nieruchomościach czy chociażby dziełach sztuki. Co przemawia na korzyść numizmatów?

  1. Niższy kapitał początkowy – większość monet kosztuje zdecydowanie mniej – zwłaszcza w momencie emisji – niż mieszkanie czy dom. Można więc zacząć inwestować nawet z niewielkimi oszczędnościami. Mniejszy wydatek to także zminimalizowanie ryzyka ewentualnych strat.
  2. Łatwość nabycia – zakup monet kolekcjonerskich niewiele różni się od zakupu biżuterii czy sztabek złota inwestycyjnego. Numizmaty można kupić przez Internet. W przypadku inwestowania w nieruchomości, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego, poniesienie kosztów notarialnych i odprowadzenie podatku.
  3. Łatwość zbycia – numizmaty równie łatwo kupimy i sprzedamy, nawet przez Internet, na przykład za pośrednictwem https://aukcje.numimarket.pl/skup/. Nie musimy samodzielnie szukać nabywcy.
  4. Wygoda przechowywania – monety nie zajmują wiele miejsca – z reguły przechowuje się je w klaserze. Ma to również taką zaletę, że w razie konieczności łatwo jest je spakować i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Niewymagające jest także bezpieczne przechowywanie cennych numizmatów, które zmieszczą się w każdym sejfie.
Co to numizmatyka?

Monety sposobem na inflację

W obliczu rosnącej inflacji numizmatyka wydaje się bardzo bezpieczną i obiecująca formą inwestowania. Wynika to chociażby z faktu, że współczesne monety bite są ze złota i srebra najwyższej próby. Kruszce te nie podlegają natomiast inflacji. Jednocześnie im większe spowolnienie gospodarcze, tym korzystniejsza wycena monet. W momencie, kiedy złoto w sztabkach inwestycyjnych często jest już niedostępne, warto pomyśleć właśnie o monetach. Za rozwiązaniem tego typu przemawia także płynność sprzedaży – jeśli będziemy mieli problemy finansowe, monety „spieniężymy” właściwie bez wychodzenia z domu. Na potencjalny zysk i jego wielkość w przypadku zakupu i odsprzedaży monet kolekcjonerskich wpływa kilka czynników, takich jak:

  • rodzaj kruszcu,
  • wielkość nakładu monety,
  • temat monety,
  • design monety,
  • historia monety.

W przypadku starych monet znalezionych czy odkupionych w atrakcyjnej cenie od nieco nieświadomych właścicieli, na wartość numizmatów wpływ ma przede wszystkim ich rzadkość i stan (wygląd) oraz cechy szczególne, które czynią monetę wyjątkową. Jeśli jesteśmy w posiadaniu tego typu przedmiotów, ale nie znamy ich wartości, możemy bez problemu wycenić je przez Internet. Z kolei inwestycję w nowe monety lepiej traktować jako lokatę długoterminową, gdyż z upływem lat ich wartość powinna sukcesywnie wzrastać.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top