Czy JavaScript i Java są do siebie podobne?

Java i JavaScript, mimo podobieństwa ich nazw, to dwa diametralnie różne języki programowania. Podstawową różnicą między Java a JavaScript jest to, że pierwszy jest back-endowym, a ten drugi głównie front-endowym językiem programowania. Błąd ten często przytrafia się początkującym IT rekruterom, którzy poszukują programistów Javy. Wyszukują frazę “Java Developer”, a otrzymują wyniki, które nie do końca mogą być adekwatne, bo wyszukiwarka uznaje za właściwą odpowiedź również JavaScript. To dość powszechna pomyłka w grupie poszukiwaczy pracy w IT.

Czy JavaScript i Java są do siebie podobne? 1

Czym jest Java?

Java to obiektowy język programowania, który zrewolucjonizował rozwój pozostałych języków. Nie kompiluje się do kodu maszynowego, tylko do tzw. kodu bajtowego, który jest uruchamiany przez wirtualną maszynę Javy, którą można zainstalować na różnych systemach. Dzięki temu programiści piszący kod w Javie, nie muszą przejmować się tym, czy piszą na Windowsie, Linuxie czy jakiejkolwiek innej platformie. Ten kod będzie działał wszędzie, gdyż Wirtualna maszyna Javy obsługuje wszystkie systemy.


Czym jest JavaScript?

JavaScript to język front-endowy, którego kod działa zazwyczaj w przeglądarce. W porównaniu z Javą, JavaScript to pełna dowolność. Pierwsza wersja tego języka powstała zaledwie w tydzień i miała niewiele funkcjonalności. Twórcy nie spodziewali się, że język ten tak się rozwinie, zyska szerokie zastosowanie i zostanie najpopularniejszym językiem programowania na świecie. Początkowo w tworzeniu JavaScript panowała spora dowolność, a kolejne wersje języka dodawały nie tylko nowe funkcjonalności, ale i sporo zamieszania. Wreszcie pojawił się sposób specyfikowania i twórcy JavaScript zaczęli się zastanawiać, jak język ma działać. Ponieważ język musi być wstecznie kompatybilny z poprzednimi wersjami, to nadal pozostaje w nim trochę błędów.


Podobieństwa i różnice pomiędzy Javą, a JavaScript

Podobieństwa między jednym i drugim językiem są minimalne. Na pierwszy rzut oka kod może wyglądać dość podobnie. Twórcy JavaScriptu inspirowali się wyglądem kodu Javy, ale nie jej działaniem. Gdy tworzyli JavaScript, język Java przeżywał okres dużej popularności. Zainspirowanie się nazwą było więc chwytem wyłącznie marketingowym.

Największa różnica między Javą a JavaScript, jest to, że Java jest językiem używanym głównie w back-endzie, natomiast JavaScript jest najczęściej używany we front-endzie. Java i JavaScript służą do czegoś zupełnie innego, a sposób programowania w każdym z nich wygląda inaczej. JavaScript jest językiem asynchronicznym, a Java synchronicznym, nie są więc zgodne na płaszczyźnie programowania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top