Czy system ATS sprawdzi się w mikroprzedsiębiorstwach i małych firmach?

Korzystanie ze zautomatyzowanych rozwiązań jest domeną korporacji i większych firm. Coraz częściej jednak na inwestycję w systemy ATS decydują się mniejsze firmy, a nawet mikroprzedsiębiorstwa. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w małej firmie i czy jest w ogóle potrzebne? Sprawdź, jak działa system ATS i czy warto w niego zainwestować.

Czy system ATS sprawdzi się w mikroprzedsiębiorstwach i małych firmach? 1

Jak skutecznie rekrutować pracowników?

Procesy rekrutacyjne przeprowadza się obecnie na znacznie większą skalę niż jeszcze dziesięć lat temu. Wszystko dzięki przeniesieniu ich niemal w całości do sieci. W rezultacie dostęp do ogłoszeń ma znacznie szersza grupa osób. Oznacza to większą liczbę kandydatur i konieczność ich dokładnego przesiewu, aby przypadkiem nie przeoczyć tzw. rekrutacyjnych perełek. W pandemii ilość aplikacji wzrosła jeszcze bardziej, utrudniając zadanie rekruterom.

Problem ten może rozwiązać program ATS. To, że odpowiada on na zmieniające się dynamicznie (częściowo z powodu pandemii) realia rynkowe, potwierdza fakt, że w ostatnich latach zainteresowanie takimi rozwiązaniami znacznie wzrosło. Dzięki temu, że dostępne są one w modelu subskrypcji, a do tego można skorzystać z darmowego okresu próbnego, firmy mogą przekonać się, czy system ATS spełnia ich potrzeby, zanim w nie zainwestują. Taką opcję udostępnia między innymi polska firma ElevatoSoftware, oferująca system do rekrutacji ATS w chmurze, w modelu SaaS.

ATS system rekrutacji – jak działa?

Systemy rekrutacyjne to kompleksowe platformy, które umożliwiają planowanie procesu rekrutacyjnego i stopniowe wdrażanie tego planu w zorganizowany sposób. Dzięki jego zastosowaniu rekrutacja może być szybsza, a jednocześnie bardziej skuteczna.

Nawet najbardziej wprawieni rekruterzy mogą przeoczyć wartościowe propozycje w gąszczu kandydatur. Z odpowiednimi narzędziami jest to znacznie mniej prawdopodobne. Dla osób, które nie mają doświadczenia w przeprowadzaniu rekrutacji, są one jeszcze bardziej przydatne. Pomagają zorganizować pracę i na bieżąco filtrować aplikacje, a jednocześnie dbając o to właściwe, zgodne z RODO przetwarzanie danych osobowych i inne kwestie prawne.

Systemy rekrutacyjne ATS – czy sprawdzą się w małym przedsiębiorstwie?

W małych firmach, gdzie brak osobnych działów zajmujących się pozyskiwaniem pracowników i zarządzaniem zasobami ludzkimi, zadanie to spada na osoby, którym często brakuje narzędzi i wiedzy. Oczywiście, przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego można zlecić zewnętrznej agencji HR, jednak nie wszyscy przedsiębiorcy są otwarci na takie rozwiązanie – zwłaszcza w branżach wymagających ściśle określonego zestawu specjalistycznych kompetencji, które zewnętrznemu rekruterowi może być trudno ocenić.

System do rekrutacji online może okazać się w takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem. Korzystając z niego, małe przedsiębiorstwo zachowuje pełną kontrolę nad całością procesu, a jednocześnie może usystematyzować i przyspieszyć pracę. Inwestycja w subskrypcję aplikacji rekrutacyjnej to mniejszy wydatek niż korzystanie z usług agencji HR, ponieważ program, mimo częściowej automatyzacji, wciąż nie zastępuje pracy rekrutera. Jest jednak na tyle intuicyjny, że nawet osoba niedoświadczona bez problemu poradzi sobie z jego obsługą.

System ATS dla małego przedsiębiorstwa – jakie funkcje powinien mieć?

Wybierając program ATS, warto mieć na uwadze kilka kwestii, które determinują jego funkcjonalność. Warto szukać takich funkcji, jak:

  • opcji samodzielnego projektowania procesu rekrutacyjnego, z uwzględnieniem dowolnej liczby etapów;
  • możliwości zaprojektowania formularza rekrutacyjnego dostosowanego do potrzeb firmy;
  • filtrów ułatwiających selekcję najlepiej rokujących aplikacji;
  • gotowych klauzul RODO do uwzględnienia w formularzu aplikacyjnym;
  • trybu sortowania zgód na przetwarzanie danych osobowych i powiadomienia o wygasających zgodach;
  • integracji z wieloma platformami do publikacji ofert pracy;
  • możliwości gromadzenia i przetwarzania aplikacji z różnych kanałów komunikacji w jednym miejscu.

Systemy ATS mogą być świetnym sposobem na uczynienie procesu rekrutacyjnego w małej firmie znacznie bardziej wydajnym. To inwestycja, która zwraca się bardzo szybko.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry