Czym jest księgowość hybrydowa?

Prowadzenie księgowości stanowi nieustający obowiązek każdego przedsiębiorcy. Większe firmy same zatrudniają księgowych i robią to wewnętrznie, z kolei osoby zarządzające mniejszymi działalnościami gospodarczymi najczęściej korzystają z biur rachunkowych, gdzie regularnie zawożą opasłe teczki dokumentów. Coraz popularniejsza staje się również rachunkowość internetowa; korzystanie z niej jest wygodne, ale wymaga pewnej wiedzy na temat prawa podatkowego, a także umiejętności obsługi platformy, na której należy wypełniać formularze. Te rozwiązania często okazują się być jednak niewystarczające. Nowością na rynku usług finansowych jest więc tak zwana księgowość hybrydowa, która łączy w sobie zalety biura rachunkowego z rachunkowością internetową, ale jednocześnie nie powiela ich wad. To rozwiązanie, które rozważyć powinien każdy przedsiębiorca stojący przed wyborem formy prowadzenia rachunkowości.

Dlaczego księgowość hybrydowa jest tak atrakcyjna? Warto się tego dowiedzieć.

Księgowość hybrydowa – na czym polega

Czym jest księgowość hybrydowa? 1Z usług tradycyjnych biur rachunkowych korzystają najczęściej przedsiębiorcy prowadzący niewielką działalność gospodarczą. Na wielu forach internetowych pojawiają się jednak krytyczne głosy dotyczące tej formy prowadzenia rachunkowości. Chodzi przede wszystkim o czas, który trzeba poświęcić na skompletowanie dokumentów i dostarczenie ich do biura, które pracuje w konkretnych godzinach. Drugą często powtarzaną wadą jest fakt, że dokumenty nie są w firmie i gdy nagle okażą się niezbędne, trzeba jechać po nie do biura.

Nowoczesną alternatywą jest rachunkowość internetowa. Przedsiębiorcy udostępniona jest specjalna platforma, gdzie sam wpisuje niezbędne dane. Może zrobić to w dowolnym czasie – nawet po pracy lub w dniu od niej wolnym. Równocześnie nie wymaga się materialnego przekazywania dokumentów, które dzięki temu cały czas są do dyspozycji firmy. Niestety i takie rozwiązanie nie wydaje się być idealne. Podstawą jest konieczność znajomości często zmieniającego się prawa podatkowego. To niezbędne, aby wypełnić formularze bez obawy o błąd, którego konsekwencją mogą być nawet grzywny. Jest to również kłopotliwe, gdy u przedsiębiorcy pojawią się jakieś pytania lub wątpliwości. Nie ma on wówczas nikogo, kto mógłby pomóc rozwiązać problem, a odpowiedzi musi szukać sam. Okazuje się to, że pozornie wygodny i szybki sposób na księgowość staje się pracochłonny i uciążliwy.

Opisanie tych dwóch metod było konieczne, żeby dobrze przedstawić, na czym polega księgowość hybrydowa. Jak wspomniano, jest to połączenie księgowości dla firm prowadzonej przez biuro rachunkowe, a także nowoczesnej księgowości internetowej. W księgowości hybrydowej samodzielnie wypełnia się formularze i dokumenty, ale jednocześnie „po drugiej stronie monitora” jest ekspert zajmujący się rachunkowością, który nie tylko zweryfikuje poprawność, ale również odpowie na pytania, podpowie w razie wątpliwości lub doradzi w dyskusyjnych kwestiach. W związku z powyższym, księgowość hybrydowa to przede wszystkim bardzo duża oszczędność czasu – nie trzeba go marnować na transportowanie faktur i sprawozdań, ani na bardzo dokładną weryfikację uzupełnianych danych, bo ma się pewność, że są pod nieustanną kontrolą profesjonalisty. Jednocześnie nie trzeba też dostosowywać się do godzin jego pracy: formularze można uzupełniać w dowolnej chwili, najwyżej poczekają na weryfikację.

Jak wybrać księgowość hybrydową?

Księgowość hybrydowa to wciąż usługa innowacyjna i nie wszystkie biura rachunkowe i instytucje finansowe ją oferują. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to forma coraz popularniejsza. Wybierając firmę świadczącą księgowość hybrydową warto zdecydować się na taką z dużym doświadczeniem i bogatą bazą ekspertów. Często w ramach księgowości hybrydowej można też liczyć na inne usługi dodatkowe. Przykładowo oprócz doradcy księgowego można skorzystać z pomocy doradcy kadrowo-płacowego. Nie wolno zapominać również o kwestiach bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest, aby firma, która oferuje księgowość hybrydową gwarantowała odpowiednie zabezpieczenie danych oraz stały wgląd w dokumenty, choćby za pośrednictwem tak zwanego dysku w chmurze (przykładem takiej oferty może być https://www.ingksiegowosc.pl/). Bez względu jednak na ostateczną decyzję, warto dokładnie zapoznać się z ofertą, dowiedzieć się, co oferowane jest w cenie, na jakie usługi dodatkowe można liczyć i po dokładnej analizie wybrać ofertę, która będzie najlepiej dostosowana do potrzeb danego przedsiębiorcy.

Hybrydowa księgowość dla firm – nowoczesna, wygodna, coraz popularniejsza

Mikro- i mali przedsiębiorcy stanowią dziś najliczniejszą grupę osób prowadzących interesy w Polsce. Dostosowanie się do ich potrzeb i satysfakcja jest jednym z największych wyzwań nie tylko biur rachunkowych, ale również instytucji finansowych. Księgowość hybrydowa jest jedną z odpowiedzi na te potrzeby. Odpowiedzi, której przedsiębiorcy tak długo poszukiwali.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top