Czym różni się kupienie floty samochodowej od jej wynajęcia?

W dzisiejszym postrzeganiu przedsiębiorstw flota samochodowa uchodzi za jeden z najistotniejszych czynników ich funkcjonowania. Przy tym jest to też często główne firmowe źródło dochodu, na którym to opiera swoją działalność.

Czym różni się kupienie floty samochodowej od jej wynajęcia? 1

Jednakże zakup floty wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego dochodzi do sytuacji, w których właściciele poszczególnych biznesów wybierają opcję leasingu. Do tego warto wspomnieć o wynajmie długoterminowym, czy wzięciu kredytu na sfinansowanie taboru. Czym charakteryzują się te opcje?

Wariant nr 1: Leasing

Leasing jest najpopularniejszym wyborem wśród większych firm, te mniejsze odrzucają go przez świadomość konieczności comiesięcznego uiszczania wysokich opłat ratalnych. Jest on w stanie znacznie odciążyć przedsiębiorstwo od spraw związanych z administracją, ze względu na klarowność załatwiania spraw związanych z naprawą oraz przeglądami samochodów. Wyróżniamy leasing o charakterze finansowym i operacyjnym, różnica między nimi wynika z treści zawartej (w zależności od wyboru) umowy:

 • Leasing finansowy opiera się na przeświadczeniu, że przedmiot umowy (będący pojazdem należącym do taboru) jest wliczany w majątek klienta. Dlatego też najczęściej, gdy umowa dobiegnie końca, odkupuje on pojazdy od firmy leasingowej.
 • Leasing operacyjny jest z kolei tymczasowym przekazaniem pojazdów dla klienta w celach użytkowych.

Wariant nr 2: Wynajem długoterminowy

Określany jest również mianem „full service leasingu”, jest tym samym, co poprzedni wariant, lecz z dodatkowymi działaniami. Mowa tu o:

 • dokonywaniu przeglądów technicznych,
 • zajmowaniu się awariami pojazdów,
 • sprzedaży niepotrzebnych samochodów,
 • kontrolowaniu kosztów paliwa.

Warto też zaznaczyć, że decydując się na wynajem długoterminowy, przedsiębiorstwo zostaje odciążone obowiązkiem zajmowania się działem transportowym.

Wariant nr 3: Wzięcie kredytu

Niewątpliwą zaletą kredytu jest jego dostępność na rynku, szczególnie mając na uwadze istnienie autobanków, dedykowanych dla osób poszukujących pożyczki na kupno samochodów. Jest to opcja dla właścicieli firm potrzebujących właśnie floty pojazdów. Ciekawym zjawiskiem jest to, że spora część decydujących się na kredyt finansuje banki oraz marki samochodowe. Do jego wzięcia niezbędna będzie umowa dotycząca, chociażby pokrycia kosztów ubezpieczenia i prowizji dla banku. Nie bez znaczenia jest również kwestia oprocentowania, mogącego różnić się zależnie od oferty.

Szukasz profesjonalnego oprogramowanie do zarządzania flotą? Odwiedź stronę Verizon Connect.

Wpisy promowane

 • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
  Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
 • Ezoteryka a karty Tarota
  Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry