Kredyty bankowe to produkty finansowe regulowane przepisami prawa bankowego. Z kolei pożyczki z firm pozabankowych chronione są Kodeksem cywilnym. Alternatywą jest pożyczka społecznościowa, która działa na zupełnie innych zasadach. Podpowiadamy, czym jest i czy warto z niej korzystać.

Pożyczka społecznościowa – co to takiego?
Pożyczki społecznościowe są alternatywą zarówno dla kredytów bankowych, jak i dla pożyczek z instytucji pozabankowych. Udzielane są w formie social lendingu. Umowa pożyczkowa zawierana jest pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Jest to umowa cywilnoprawna, w której zawarta jest nie tylko kwota pożyczki, ale także oprocentowanie i czas spłaty.
Kto może skorzystać z pożyczki społecznościowej?
Pożyczka społecznościowa jest doskonałą alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie otrzymać kredytu bankowego ani pożyczki pozabankowej. Może być to spowodowane brakiem zdolności kredytowej. Obecnie nawet firmy pożyczkowe wymagają weryfikacji zdolności kredytowej i korzystają z informacji dostępnych w bazach Biur Informacji Gospodarczej. Zła punktacja w BIK uniemożliwia korzystanie z chwilówek, nawet w momencie, kiedy wszystkie długi zostały spłacone. Pożyczka społecznościowa przez internet jest w takim wypadku doskonałym ratunkiem w podbramkowej sytuacji.
Aby użyczenie takiej pożyczki było możliwe potrzebne jest zarejestrowanie się na portalach pożyczkowych i znalezienie osoby, która jest w stanie udzielić nam pożyczki na pożądanych zasadach. Jest to właśnie platforma social ledningowa, która pełni funkcję pośrednika pomiędzy dwoma osobami fizycznymi – pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Nie odpowiada ona jednak za bezpieczeństwo transakcji. Pomagają one natomiast w zweryfikowaniu tożsamości każdej ze stron.
Pożyczka społecznościowa przez internet – zalety
Coraz więcej osób korzysta z pożyczek społecznościowych. Nic dziwnego, takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zaciągamy dokładnie takie zobowiązanie, jakie jesteśmy w stanie spłacić. To my zamieszczamy ogłoszenie i czekamy na pożyczkodawcę, który będzie w stanie nam pożyczki udzielić. Umowa cywilnoprawna zostaje zawarta pomiędzy dwiema osobami fizycznymi, dlatego mamy możliwość negocjowania wszystkich jej warunków. Pożyczka dostępna jest online i zazwyczaj nie czeka sie długo na decyzję. Bariera przy pozyskiwaniu środków także jest bardzo niska.
Pożyczka społecznościowa przez internet – wady
Niestety, pożyczki społecznościowe mają jednak swoje wady. Przede wszystkim nie podlegają one kontroli Komisji Nadzoru Finansowego ani żadnej innej instytucji finansowej. Z tego powodu pożyczkodawca nigdy nie może mieć pewności, że otrzyma pieniądze spowrotem na czas. Kompensowane jest to dużo wyższym oprocentowaniem. Konieczne jest także dokonanie opłaty serwisowej za korzystanie z platformy pośredniczącej pomiędzy obydwoma stronami umowy. Dodatkowo czas oczekiwania na uwolnienie środków jest relatywnie dłuższy niż w przypadku pożyczek poza bankowych.
Pożyczki społecznościowe przez internet mogą być dobrą alternatywą dla osób bez zdolności kredytowej. Mimo wszystko warto traktować tę opcję jako zapasową i na początku spróbować skorzystać z oferty jednej z firm pożyczkowych np. w formie pożyczki chwilówki przez interenet. Warto wybierać instytucje, które na naszym rynku działają od lat i są całkowicie bezpieczne. Pożyczki społecznościowe przez internet mają bardzo dużo zalet, są jednak nieco bardziej ryzykowne i zdecydowanie wyżej oprocentowane.
Wpisy promowane
Wydarzenia
dev.js Online #16
02.03.2021
Mobile Trends Conference
04.03.2021 - 05.03.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021
Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.