Czym zajmuje się service designer?

Service design to jedna z nowych modnych dziedzin biznesu. Coraz więcej osób chce zajmować się właśnie projektowaniem usług. Ale na czym dokładnie polega na działalność i co wchodzi w zakres obowiązków service designera? Dowiedz się więcej o tej ścieżce kariery!

Czym zajmuje się service designer? 1

Kim jest service designer?

Service designer to osoba, której obowiązki polegają na projektowaniu usług zgodnie z regułami sztuki. Bardzo często funkcja ta wiąże się z pracą w metodyce agile, choć nie jest to regułą. Warto podkreślić, że rzadko zdarza się, aby dla service designera przewidywano oddzielne stanowisko w firmie. Zazwyczaj w roli tej obsadza się osoby już zatrudnione jako product ownerzy, specjaliści ds. user experience, marketerzy czy sprzedawcy.

Service design polega na projektowaniu usług w taki sposób, aby zapewniały one dodatkową korzyść zarówno klientom, jak i samej organizacji. Osoba zajmująca się tym obszarem powinna zatem przede wszystkim doskonale znać zachowania i zwyczaje konsumentów. Jej cel to tworzenie rozwiązań, które będą idealnie odpowiadały na potrzeby odbiorców.

Skąd service designer może czerpać wiedzę?

Service design to wciąż bardzo młoda, dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Osoba, która zajmuje się projektowaniem usług, musi więc cały czas śledzić trendy pojawiające się w branży i uczyć się reagować na gwałtowne zmiany. Rozwój w tym zakresie znacznie ułatwiają takie strony internetowe jak digitalmarketing.pl, servicedesignshow.com, czy service-design-network.org.

Z jakich narzędzi powinien korzystać service designer?

Aby być na bieżąco z aktualnymi trendami, service designerzy powinni regularnie zaglądać na takie strony jak Trendwatching, Product Hunt czy Kickstarter. Pomogą im one w systematycznym rozwoju i wzbogacaniu wiedzy na temat projektowania usług. W codziennej pracy niezbędne okażą się dodatkowo rozmaite narzędzia służące do:

  • gromadzenia danych (Dysk Google, Pinterest, Xmind),
  • wirtualnej współpracy w projektach (Mural, FunRetro, MindMeister),
  • analizy grupy docelowej (SentiOne, AnswerThePublic i wszystkie narzędzia analityczne Google),
  • prowadzenia różnego typu warsztatów (Hyper Island ToolBox, Board of Innovation Toolbox).

Czy warto zajmować się service designem?

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że service design jest jedną z bardzo przyszłościowych dziedzin biznesu. W mocno konkurencyjnym środowisku i wśród coraz bardziej wymagających konsumentów niezbędne są osoby, które będą zajmowały się dokładnym poznawaniem potrzeb odbiorców i tworzeniem kreatywnych rozwiązań w organizacjach.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top