Dentx – tu wyleczysz swoje zęby!

Co zrobić, by na długo cieszyć się zdrowym uśmiechem? Kwestia jest złożona, ponieważ wymaga wprowadzenia odpowiedniej diety, stosowania właściwych zabiegów pielęgnacyjnych, ale też regularnych wizyt u dentysty. Zawsze jest dobry moment na pierwszą wizytę. Pytanie tylko, któremu dentyście zaufać?

Dentx - tu wyleczysz swoje zęby! 1

Profilaktyka w stomatologii – co warto o niej wiedzieć?

Jak w każdym przypadku, tak i przy dbaniu o piękny uśmiech ważna jest systematyczność i konsekwencja. Numeru do dentysty nie należy szukać tylko przy ostrym bólu zęba, ale znacznie częściej, by przynajmniej dwa razy w roku skontrolować swój stan uzębienia. Dzięki temu leczenie zębów może być o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Podczas wizyt kontrolnych stomatolog ma szansę odkryć pierwsze oznaki choroby zębów, a tym samym zaoferować odpowiednie zabiegi stomatologiczne. To również pozwala oszczędzać czas i pieniądze. Leczenie małych ubytków krócej trwa i zdecydowanie oznacza mniejsze wydatki, a ponadto zapobiega większym problemom, zakończonym usunięciem zęba czy leczeniem kanałowym. Kontrolna wizyta trwa maksymalnie 10 minut, chyba że dentysta wykonuje jeszcze zdjęcia RTG zęba. Warto więc poświęcić 20 minut co pół roku, by cieszyć się zdrowym uśmiechem do późnych lat swojego życia.

Jak często i czy w ogóle czyścić zęby?

Warto mieć na uwadze, że usługi stomatologiczne nie ograniczają się jedynie do leczenia ubytków. W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, takim jak Dentx, można też precyzyjnie wyczyścić zęby oraz skutecznie usunąć osady i naloty z kawy, herbaty czy tytoniu. W takim gabinecie stosuje się zarówno piaskowanie, jak i mechaniczne czyszczenie zębów oraz skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Popularnością cieszy się również fluoryzacja czyli lakierowanie zębów dla wzmocnienia szkliwa i zapobiegania powstawaniu próchnicy.

Przy codziennym szczotkowaniu zębów i używaniu nici dentystycznych, wystarczy dwa razy w roku odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu profesjonalnego czyszczenia. Taki zabieg trwa od 30 do 40 minut i rewelacyjnie wspomaga profilaktykę jamy ustnej. Usunięcie resztek jedzenia, kamienia nazębnego czy szkodliwych osadów hamuje rozwój stanów próchniczych, przekłada się na świeży oddech i ładniejszy wygląd uzębienia. W przypadku nadwrażliwości szyjek czy bruzd zębowych dentysta może wykonać również lakowanie. Warto więc zwrócić uwagę na niedogodności, np. reagowanie na zimne czy gorące napoje bądź słodkie czy kwaśne produkty. 

Kiedy zacząć leczyć zęby u dzieci?

To, kiedy dziecko powinno pierwszy raz odwiedzić gabinet stomatologa, jest kwestią sporną. Jedni rodzice umawiają wizytę już w przypadku trzylatków, inni szukają kontaktu, kiedy dzieci są w wieku przedszkolnym, a jeszcze inni decydują się na wizytę, kiedy dziecko ma już stałe zęby. Książkowy czas pierwszej wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym jest od 18 do 24 miesiąca życia, niemniej trzeba też w domu obserwować stan uzębienia dzieci i kiedy pojawiają się niepokojące nieprawidłowości, to zdecydowanie warto pojawić się u dentysty.

Warto również pamiętać, że im wcześniej dentysta kontroluje stan zębów dzieci, tym szybciej zapobiegnie różnym problemom, związanych np. z krzywym zgryzem. Odpowiednim lekarzem dla dzieci jest pedodonta oraz ortodonta. Pedodoncja to nowa dziedzina, która ma na celu nie tylko leczenie zębów, ale też zabiegi profilaktyczne oraz naukę pielęgnacji zębów. Natomiast ortodonta przydaje się w przypadku leczenia wad zgryzu oraz korygowania nieprawidłowego ustawienia zębów.

Protetyka – pomoc w uzupełnianiu braków zębowych

Dobry dentysta podejmie się każdego działania, by uratować ząb z widocznymi zmianami chorobowymi. Czasem konieczne jest leczenie kanałowe i nałożenie korony, ale czasem nie ma innej możliwości i ząb trzeba wyrwać. Wtedy jednak lekarz protetyk zaoferuje wykonanie mostka. Dzięki temu wypełniona zostaje luka pomiędzy zębami, co przełoży się na większą estetykę jamy ustnej, ale też zapobiegnie luzowaniu się zębów i ich wypadaniu w przyszłości. Protetyka może jednak też poprawić wygląd uśmiechu, poprzez stosowanie tak zwanych licówek, czyli cienkich płatków porcelanowych, naklejanych na zęby, w celu zakamuflowania mocnych przebarwień, szczelin czy uszczerbień.

Dentx Centrum Zdrowego Uśmiechu – kontakt

W celu umówienia terminu wizyty w Dentx Centum Zdrowego Uśmiechu należy:

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top