Dla kogo praca sezonowa?

Zbliża się lato, a wraz z nim rozpoczyna się okres prac sezonowych. Już teraz w prasie oraz na portalach internetowych pojawiają się ogłoszenia o pracę sezonową. Rokrocznie tysiące Polaków podejmuje takie prace zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo zatem szukają pracodawcy? Jakie cechy oraz umiejętności trzeba posiadać, by odnaleźć się w świecie ogłoszeń pracy sezonowej? Oczywiście odpowiedź na to pytanie zależy od branży, którą zainteresowany jest potencjalny pracownik. Omówmy krótko podstawowe branże oraz wymagania pracodawców.

praca sezonowa

Zastępstwa

W sezonie urlopowym wiele firm zatrudnia pracowników zastępczych. Wśród nich dominują oferty pracy biurowej. Wymagane są umiejętności obsługi komputera, często także znajomość języków obcych. Jest to świetna okazja dla ludzi młodych, aby zdobyć doświadczenie.

Czasowe zwiększenie produkcji

Wiele firm produkcyjnych w sezonie letnim zwiększa zatrudnienie nawet o kilkanaście procent. Wynika to z większego zapotrzebowania np. na towary budowlane czy przetworzone owoce. Wymagania nie są wygórowane, a część pracowników, którzy zrobią dobre wrażenie na pracodawcy, ma szanse na stałą pracę.

Turystyka i rekreacja

W sezonie letnim pojawiają się także oferty o pracę w turystyce. Głownie są to prace w nadmorskich kurortach. Oferty skierowane są do kelnerów, hostess, pracowników stoisk z pamiątkami i gastronomicznych, na pracę mogą liczyć również osoby zajmujące się obsługą ruchu turystycznego. Wszystkie te profesje opierają się na kontakcie z człowiekiem, więc łatwiej jest tu kandydatom otwartym i towarzyskim. Nie zawadzi oczywiście miła aparycja oraz znajomość języków. Często w pracy spędza się nawet do 12 godzin dziennie pozostając w ruchu, więc premiowane są też osoby energiczne.

Rolnictwo i zbiory

Sezon letni jest też okresem zbiorów. Zaczyna się on w czerwcu zbiorami truskawek i trwa aż do jesieni. Decydując się na tego typu oferty pracy warto pamiętać, że wymaga ona dobrej kondycji fizycznej i odporności na warunki pogodowe. Pamiętać trzeba, że prace tego typu wykonywane są na akord.

Praca za granicą

Oferty zagraniczne cieszą się wielką popularnością od czasu wejścia Polski do UE. Jednak liczba chętnych jest duża, więc należy spieszyć się z szukaniem ofert. Wachlarz zatrudnienia jest szeroki, potrzeba zarówno nie wykwalifikowanych pracowników rolnych oraz produkcyjno-magazynowych, jak i specjalistów. Ci pierwsi zatrudnienie odnajdują głównie w Holandii, kraju słynącym z wysokiej kultury rolnej. Jeśli jesteś osobą nie bojącą się wyzwań i podróży być może to jest praca właśnie dla Ciebie.  

Gdzie szukać ofert pracy sezonowej

Przede wszystkim należy skupić się na portalach pracy oraz stronach agencji pracy tymczasowej. Tego typu miejsca stanowią największą bazę aktualnych ofert, a dzięki możliwości ustawienia alertów będziemy otrzymywali drogą mailową powiadomienia o najnowszych ofertach zgodnie z określonymi przez nas kryteriami. Warto jednak pamiętać o tym, aby sprawdzić w sieci opinie na temat danego pracodawcy. Pozwoli to uniknąć nieporozumień związanych z oferowanymi przez pracodawców warunkami, a także uchroni przed potencjalnymi oszustami wyłudzającymi dane osobowe lub pieniądze.

Artykuł przygotowany we współpracy z Gowork.pl  – oferty pracy.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry