Dlaczego apteki internetowe są tańsze od stacjonarnych?

Każdy z nas dąży do robienia zakupów jak najmniejszym kosztem, a sprawa ta staje się szczególnie ważna gdy zachorujemy i zaczynamy ponosić spore wydatki na leki oraz leczenie. W takich sytuacjach każde zaoszczędzone pieniądze mogą okazać się dla nas kluczowe. Dowiedz się, dlaczego internetowe apteki oferują tańsze produkty i zacznij oszczędzać już dzisiaj.

Dlaczego apteki internetowe są tańsze od stacjonarnych? 1

Co wpływa na cenę leków?

Na ostateczną cenę sprzedawanych w aptekach leków wpływ ma wiele czynników. Wiele z preparatów potrafi zmieniać swoje ceny w dosłownie błyskawicznym tempie, ponieważ lista leków refundowanych w dużym stopniu modyfikowana jest co dwa miesiące. Objęte refundacją leki muszą mieć stałe ceny, apteki pod groźbą grzywny, nie mogą handlować nimi w cenie innej niż ta narzucona. W tym przypadku więc ostateczna cena ustalana jest z góry i nie można nią w żaden sposób manipulować.

Niestety sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku leków i substancji medycznych, których nie ma na liście refundowanych. W takim przypadku cena może być dowolnie ustalona przez producenta, a dodatkowo do ceny musimy jeszcze doliczyć marżę pośrednika oraz samej apteki. Należy również wziąć pod uwagę, że duże sieciowe apteki, mogą sobie pozwolić na większe zakupy przez co często otrzymują z tego tytułu specjalne rabaty lub dostęp do ofert specjalnych. Aby obniżyć cenę leku część aptek decyduje się również na zakupy bezpośrednio u producenta danej substancji, omijając tym samym zysk, który otrzymałby pośrednik.

Do ceny leku należy oczywiście również doliczyć koszty transportu i przechowywania. Im dalszą drogę musi przebyć lek, tym oczywiście będzie droższy. Bardzo często również samo przechowywanie leku jest problematyczne, ponieważ aby zachować pełnię właściwości substancji aktywnych, potrzebują one specjalnych warunków. To wszystko sprawia, że ceny w poszczególnych aptekach mogą diametralnie się od siebie różnić.

Jak działa apteka internetowa?

Apteki internetowe mogą sprzedawać wszystkie rodzaje leków, zarówno te refundowane jak i pełnopłatne. Niestety w związku z brakiem możliwości wysyłki refundowanych leków oraz problematycznym procesem realizowania recepty, apteki online często rezygnują z tego typu usług.

Apteki internetowe są w zasadzie połączeniem sklepu online ze standardową apteką. Większość tego typu działalności sprzedaje produkty zgodnie z prawem, jednak zanim zaczniemy zakupy powinniśmy przede wszystkim sprawdzić legalność działania takiej strony. Każda działająca prawomocnie apteka na stronie posiada informacje o zezwoleniu na prowadzenie działalności oraz logotyp Unii Europejskiej. Znajdziemy tam też przekierowanie do BIP Głównego Inspektora Sanitarnego, gdzie zweryfikujemy figurowanie apteki. Wybierając sklep najszybciej jednak będzie nam sprawdzić czy ma on swój odpowiednik stacjonarny. Każda tego typu sklep musi go mieć. Do legalnie działających punktów należy na pewno wapteka.pl, gdzie bez problemu kupimy wszystkie potrzebne nam produkty.

Dlaczego apteki online oferują tańsze leki niż apteki stacjonarne?

Apteki online, podobnie jak sklepy internetowe, mają mniejsze koszty prowadzenia działalności. Nie muszą rozwozić leków w różne miejsca, i przez to oszczędzają na kosztach transportu i powierzchni magazynowej. W większości przypadków wiąże się to również z zatrudnianiem mniejszej ilości personelu. Niejednokrotnie takie punkty zyskują również klientów, poprzez dostępność. Zakupów można dokonywać o każdej porze dnia i nocy. Większa sprzedaż wiąże się w dużej mierze z większymi rabatami co w efekcie daje niskie ceny.

Zalety aptek internetowych

Do największych zalet zakupów leków online należy na pewno łatwość dokonania takiej transakcji. Leki zostaną dostarczone prosto do naszego domu, bez kolejek i poszukiwania danego leku. W każdej aptece funkcjonuje też specjalny numer, pod którym możemy skonsultować działanie i dawkowanie danego preparatu. Kupując w taki sposób mamy też możliwość skorzystania z najlepszej cenowo oferty, korzystając z porównywarki produktów lub po prostu szukając leku w wyszukiwarce. W obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 takie rozwiązanie jest również dla nas najlepsze, nie narazi nas na niepotrzebny kontakt z innymi osobami i może uchronić nas przed zachorowaniem.

Jeżeli chcesz zdobyć więcej informacji na temat aptek internetowych, sprawdź artykuł na weekendfm.pl, gdzie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

E-COMMERCE CHALLENGE 2024
23.05.2024 - 24.05.2024
Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top