Dlaczego warto założyć biznes w Polsce?

Czy w Polsce warto założyć biznes? Oczywiście, że tak! Powodów, dla których warto to zrobić, jest naprawdę wiele. Poznaj je wszystkie!

PKB i konsumpcja w górę!

biznessPolska, jako jedno z niewielu państw w Unii Europejskiej, może pochwalić się ciągle rosnącym poziomem PKB. Nawet w czasach kryzysu, kiedy największe europejskie mocarstwa drżały, sytuacja w Polsce była bardzo stabilna, a PKB odnotował wzrost w wysokości 2%. Obecnie wzrost jest większy, niż zakład rząd. W budżecie na rok 2015 przewidziano bowiem wzrost PKB o 3,4%. Rzeczywisty wzrost wyniósł jednak w całym roku 3,6%. To bardzo optymistyczne dane.

Polska, jako kraj rozwijający się, coraz bardziej otwiera się na zagranicznych inwestorów, ale też nie blokuje drogi polskim firmom. Ułatwiające założenie firmy procedury, korzystne podatki oraz zwolnienia sprawiają, że coraz więcej firm zwraca uwagę na nasz kraj.

Co ciekawe, to wzrost PKB jest napędzany przede wszystkim przez popyt krajowy. Bezrobocie spada i utrzymuje się według GUS na średnim poziomie poniżej 9%. Dobra sytuacja ekonomiczna polaków sprawia, że częściej i chętniej wydają środki na różne produkty i usługi.

Różne formy prowadzenia działalności

W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru różne formy prowadzenia działalności.

Oprócz działalności gospodarczej można wybrać:

  • spółkę cywilną
  • spółkę osobową (jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną)
  • spółkę kapitałową (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną).

Każda z tych spółek daje inne możliwości i obowiązki. I tak na przykład w spółce cywilnej wspólnicy razem odpowiadają za długi spółki i jest to najprostsza forma spółki. Spółka partnerska może być otworzona tylko przez osoby wykonujące wolne zawody. Spółka komandytowa musi zostać zawiązana w formie aktu notarialnego. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga minimalnego kapitału w wysokości 5000 zł, a odpowiedzialność za zobowiązania ponosi tylko zarząd. Z kolei spółka akcyjna wymaga wkładu minimalnego w wysokości 100 000 zł.

Tak szeroki wybór sprawia, że każda forma prowadzenia działalności może zostać dopasowana do możliwych opcji.

Założenie spółki zazwyczaj trwa długo, ale w biznesie liczy się szybkie działanie. Doskonałą opcją dla polskich i zagranicznych inwestorów jest kupienie gotowej spółki. Wszystkie formalności można załatwić na odległość, a spółka może rozpocząć działalność zaraz po zakupie – mówi nam pracownik firmy Caldwell, zajmującej się zakładanem spółek w Polsce od prawie 10 lat .

Jak widać, nawet jeżeli nie przebywa się w Polsce, bez problemów można założyć tutaj działalność.

Działalność gospodarcza w jednym okienku

Osoby, które nie chcą zakładać spółki, a wybierają zwykłą działalność gospodarczą, mogą liczyć na bardzo uproszczone procedury. Wprowadzona ustawą z 2008 roku zasada jednego okienka opierała się na tym, aby przedsiębiorca w jednym miejscu mógł załatwić wszystkie formalności związane z założeniem firmy. Niestety, ale procedura nie działała idealnie i w niektórych przypadkach formalności nadal były utrudnione, a założenie firmy przedłużało się.

Obecnie jednak, wraz z modyfikacją przepisów i lepszym przygotowaniem urzędów, zasada ta działa bardzo sprawnie. Obecnie przedsiębiorca, który chce założyć swoją firmę, musi w jednym okienku złożyć wniosek o rejestrację, a wraz z nim wszystkie dokumenty potrzebne do objęcia go ubezpieczeniem społecznym, dokumenty potrzebne do uzyskania numerów REGION oraz NIP. Wszystkie wnioski o zmianę lub wykreślenie są także składane w tym samym miejscu. Bez wątpienia taka możliwość sprawia, że założenie biznesu w Polsce jest łatwiejsze i szybsze.

Co więcej, osoby które rozpoczynają jednoosobową działalność, mogą dodatkowo skorzystać z preferencyjnego ZUS. Niższe składki obowiązują przez dwa lata, co pozwala lepiej rozkręcić nową firmę na rynku!

Rozbudowany rynek usług rachunkowych

Szacuje się, że w Polsce działa ponad 40 tysięcy biur rachunkowych, z których wiele zajmuje się obsługą małych i średnich firm. Zresztą, biuro rachunkowe wybiera ponad 62% przedsiębiorców. Dla porównania – tylko niewiele ponad 9% zatrudnia własną księgową. Te dane jasno pokazują, że rynek usług rachunkowych w Polsce jest bardzo rozbudowany i konkurencyjny – a to doskonała wiadomość dla osób, które myślą o prowadzeniu biznesu w Polsce!

W Polsce królują księgowi z wykształceniem kierunkowym i dużym doświadczeniem. Dzięki temu mogą oni firmom oferować profesjonalne usługi na wysokim poziomie. Większość biur rachunkowych bez problemów zajmie się podatkami, fakturami VAT, kadrami, a także sprawozdaniami spółek. To ważny czynnik, a dzięki profesjonalnej pomocy przedsiębiorca może liczyć na doradztwo w niepokojących go kwestiach.

Biznes w Polsce warto prowadzić! Bogate zaplecze rachunkowe, przepisy przyjazne przedsiębiorcom i możliwość kupienia gotowych spółek sprawiają, że Polska jest doskonałym miejscem na prowadzenie działalności!

Wpisy promowane

Wydarzenia

AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top