Druk lateksowy: przyszłość przemysłu drukarskiego?

Gdy blisko dekadę temu firma Hewlett-Packard wprowadziła na rynek swój innowacyjny system druku lateksowego, w branży drukarskiej, zwłaszcza w sektorze druków wielkoformatowych, niemal niepodzielnie panowała technika solwentowa. Nikt jeszcze nie podejrzewał, że oto właśnie rozpoczyna się rewolucja.

Na pierwszy rzut oka tradycyjne technologie druku oraz druk lateksowy – od nazwy firmy, która go opatentowała, nazywany HP Latex – wydają się dawać dość podobne rezultaty. Obie pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości obrazu w dużych i bardzo dużych formatach, obie dają możliwość stworzenia wydruku, który wspaniale nadaje się także do zastosowań outdoorowych… Co więc sprawia, że oparty na kropelkach atramentu zamkniętych w polimerowych kapsułkach druk lateksowy wydaje się szybko wysuwać na pozycję lidera?

Suchy i bezwonny nadruk

Druk lateksowy: przyszłość przemysłu drukarskiego? 1Tradycyjnie drukowane materiały trzeba pozostawić na pewien czas do wyschnięcia, co wymaga wygospodarowania na ten proces dodatkowej przestrzeni. Potrzebują one także okresu, w którym mogłyby „poddychać”, tracąc większość nieprzyjemnego zapachu, a mimo to odznaczają się charakterystyczną, łatwo rozpoznawalną wonią, która wprawdzie nie stanowi problemu, gdy wydruk ma być umieszczony na wolnym powietrzu, ale staje się dość uciążliwa, gdy stworzony został z przeznaczeniem do umieszczenia w przestrzeni zamkniętej. Wydruki stworzone z wykorzystaniem technologii HP Latex są suche już w momencie, gdy opuszczają drukarkę, a do tego formuła lateksowego atramentu – pilnie strzeżona przez producenta – zapewnia im absolutny brak zapachu. Dzięki temu ozdoby i inne materiały wykonane w technice lateksowej można wykorzystać nawet tam, gdzie przebywają osoby o wrażliwym układzie oddechowym (na przykład w szpitalach czy przedszkolach) oraz w miejscach, w których choćby słaby zapach może być niepożądany (a zatem między innymi wszędzie tam, gdzie serwuje się jedzenie).

Lepszy wygląd wydruku

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że technika solwentowa i lateksowa oferują możliwość uzyskania wydruku o porównywalnej jakości, na poziomie szczegółów sprawy mają się zupełnie inaczej. Druk lateksowy ma inne, satynowe wykończenie, które sprawia, że obrazy wyglądają bardziej naturalnie. Jednocześnie można wydrukować je z połyskiem albo w macie, w zależności od potrzeb, nie tracąc na jakości obrazu.

Większa wytrzymałość

Wydruki wykonane w technologii solwentowej prawdziwą wytrzymałość na rozmaite szkodliwe czynniki, takie jak jaskrawe światło czy wysoka wilgotność powietrza, uzyskują dopiero po pokryciu odpowiednim laminatem. HP Latex daje wydruk, który od razu jest na nie odporny: na zewnątrz może wytrzymać w niezmienionym stanie nawet trzy lata, a pokrycie laminatem przedłuża ten okres do imponujących pięciu lat. W przypadku zastosowań we wnętrzach, zwłaszcza suchych (bez ujęcia wody), wydruki lateksowe mogą wyglądać dobrze jeszcze dłużej, w zależności od charakteru pomieszczenia.

Czystsze sumienie dla dbających o środowisko

Próba rozstrzygnięcia, która z tych dwóch popularnych technologii druku jest bardziej przyjazna dla środowiska, nie jest łatwa. Z jednej strony 60% tuszu wykorzystywanego w druku lateksowym to woda, podczas gdy druk solwentowy wymaga rozpuszczalnika w postaci alkoholu – a nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego ta pierwsza jest bezpieczniejsza. Z drugiej strony jednak woda ma wyższą temperaturę parowania, a zatem sam proces wykonywania nadruku pochłania więcej energii, która w wielu krajach wciąż jeszcze w znacznej większości pochodzi z „brudnych”, nieodnawialnych źródeł. Warto jednak zaznaczyć, że z kolei sposób, w jaki tworzony jest nadruk lateksowy – tworzy on cieniutką warstewkę na powierzchni materiału, zamiast go przenikać – sprawia, że tak zadrukowane przedmioty i tworzywa łatwiej poddają się recyklingowi i biodegradacji. Pozostaje także kwestia niekorzystnych dla środowiska, a tym bardziej dla zdrowia ludzkiego oparów (lotnych związków organicznych), które wydzielają świeże druki solwentowe, a które mimo wieloletniego stosowania tej technologii nadal budzą kontrowersje. Druk lateksowy nie emituje żadnych oparów: jest tak bezpieczny, że drukarek lateksowych można używać nawet w niewentylowanych pomieszczeniach.

Przyszłość należy do lateksu?

Jeszcze niedawno firma Hewlett-Packard deklarowała, że jej celem jest zdobycie dla swojej flagowej technologii 50% udziału w rynku drukarskim – ale ze względu na wielką różnorodność zastosowań druku trudno jest ściśle określić, jaki dokładnie rynek ma na myśli. Wiele jednak wskazuje na to, że firma jest na najlepszej drodze do osiągnięcia swojego celu – a ubiegłoroczna premiera najnowszej, III generacji bardziej wydajnych i szybszych drukarek HP Latex jest na niej jeszcze jednym, na pewno nie ostatnim, krokiem.

Artykuł powstał przy współpracy z Redro.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top