Jak duży wpływ na kupującego ma projekt opakowania?

Dzisiejsze działania marketingowe sięgają po strategie, które znacznie odbiegają od zwykłej reklamy mającej na celu dotrzeć do świadomości potencjalnego klienta i sprawić by dany produkt zaistniał w jego świadomości. Skuteczny marketing wykorzystuje również działania ukryte, które w sposób delikatny docierają do podświadomości klienta, zachęcając go do wyboru danego przedmiotu. Tak działa opakowanie. Sprawdźmy, jak duży wpływ na kupującego ma projekt opakowania.

Tylko chronić?

Dawniej, w czasach kiedy marketing raczkował, a jego strategie działania nie były jeszcze dobrze zbadane, praktycznie nie istniało coś takiego jak projekt opakowania. Wiązało się to z przekonaniem, że jego zadaniem jest jedynie chronić produkt przed uszkodzeniem. Takie myślenia jednak pozostało w przeszłości. W dzisiejszych czasach, każdy specjalista od promocji, każdy, kto profesjonalnie zajmuje się marketingiem, doskonale zdaje sobie sprawę, że opakowanie może pełnić o wiele większą rolę. To pierwsze, na co klient kieruje swój wzrok. Specjaliści zgodnie podkreślają, że odpowiedni projekt opakowania oddziałuje na świadomość potencjalnego odbiorcy i bardzo często jest głównym bodźcem, który zachęca do wybrania danego produktu.

Jaką rolę pełni opakowanie?

Jak duży wpływ na kupującego ma projekt opakowania? 1Opakowanie jest swoistą wizytówką produktu i firmy, którą reprezentuje. Przede wszystkim, pełni rolę pośrednika w komunikacji z klientem. To ono mówi odbiorcy o danej firmie najwięcej. Nie tylko pokazuje nazwę firmy i określa produkt, ale buduje jej wizerunek wywołując pozytywne lub negatywne skojarzenia w świadomości klienta. To od tego, jak będzie zaprojektowane opakowania, zależy czy produkt będzie budził wrażenie solidnego, o wysokiej jakości, czy też błahego, po który nie warto sięgać. Nie chodzi tu o przeforsowanie teorii, że klient wybiera po opakowaniu. Jakość danego towaru jest jednak najważniejszym elementem popychającym handel, jednak samo opakowanie, może pewien wybór podpowiadać. Dzieje się tak w szczególności wtedy, gdy klient ogląda dwa takie same produkty, lecz różnych firm, w podobnej cenie i nie zna ani jednego, ani drugiego producenta. W takiej sytuacji nie może kierować się jakością produktu i doświadczeniem związanym z korzystania z usług danej firmy. Specjaliście zgodnie przyznają, że w takiej sytuacji odbiorca sięgnie po produkt, który ma bardziej atrakcyjne opakowanie. Dlatego, wizualna strona opakowania ma olbrzymie znacznie w oddziaływaniu na rynek.

Kiedy opakowanie może budzić zaufanie?

Zaprojektowanie odpowiedniego opakowania nie należy do najłatwiejszych procesów. Może ich podjąć się jedynie doświadczony marketingowiec, który doskonale potrafi oszacować potrzeby klientów. Bowiem, główną zasadą, jaką należy wziąć pod uwagę jest konieczność zachowania proporcji między priorytetem, jakim kieruje się klient, a sposobem organizacji prezentacji produktu. Opakowanie powinno uwydatniać te cechy produktu, które klient uzna jako potrzebne, tak, by wzbudzić jego zaufanie i przyciągnąć uwagę. Marketingowiec musi zatem w pełni korelować z procesem myślowym odbywającym się w świadomości kupującego. To podstawowa zasada na stworzenie projektu opakowania, które spełni swoje zadanie.

Jakie elementy opakowania są ważne?

Opakowanie gra kilkoma głównymi aspektami. Pierwszym, najważniejszym elementem opakowania jako elementu strategii marketingowej jest jego kształt. Badania wykazują, że najlepsze efekty w budowaniu emocjonalnej więzi produktu z klientem, odnoszą trzy typy opakowania, to: wzory biologiczne z zaokrąglonymi krawędziami, proste wzory geometryczne ale wykorzystane w sposób elegancki oraz kształty piramidalne o płaskiej podstawie. Materiał to kolejny element, który może być istotny przy projektowaniu opakowania. Pewne materiały są w świadomości klienta kojarzone bardziej jako ekskluzywne. Dla przykładu podajmy, że badania wykazały, że na rynku kosmetyków damskich, opakowania szklane kojarzone są przez panie z wysoką jakością, zaś kosmetyki w opakowaniach plastikowych wywołują skojarzenia tandetnych. Kolory i znaki graficzne dopełniają listę ważnych elementów, którymi opakowania ma grać z klientem. Tutaj sprawdza się naczelna zasada reklamy. Powinny one być dopasowane do grupy docelowej, która sięga po dany produkt. Jeżeli projektujemy opakowanie np. na soczek dla dzieci, dobrze sprawdzą się ciepłe i wesołe kolory oraz pozytywnie kojarzący się znak graficzny, którym może być np. upersonifikowane zwierzątko, które wręcz wystawia swoją rękę do potencjalnego odbiorcy, w sensie oczywiście metaforycznym. Inaczej powinno wyglądać opakowania dla dorosłych. Jeżeli projektujemy ekskluzywny produkt na kobiety sukcesu, lepiej sprawdzą się stonowane kolory, np. czarny lub szary i minimalizm w stosowaniu znaków graficznych, jednak z małymi, nienachalnymi elementami, które wpłyną na elegancję produktu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top