Dywersyfikacja portfela – w co warto zainwestować?

Inwestorzy kierują się dwoma podstawowymi zasadami – działają tak, aby chronić kapitał, a jednocześnie celem osiągnięcia zysków. Dlatego też ich portfel powinien być odpowiednio zdywersyfikowany, co oznacza, że powinny znajdować się w nim różnego rodzaju aktywa o innym poziomie ryzyka. W co obecnie warto zainwestować? Jak budować swój portfel inwestycyjny?

Srebro inwestycyjne - dlaczego warto w nie inwestować?

Czym jest ryzyko inwestycyjne?

Budując portfel inwestora, nie sposób zapomnieć o kategorii, jaką jest ryzyko inwestycyjne. Należy przez nie rozumieć niebezpieczeństwo utraty kapitału, który zainwestowaliśmy. Pamiętajmy, że bez niego nie jesteśmy w stanie generować zysków, zatem naszym podstawowym zadaniem jest jego ochrona. Na rynku dostępne są aktywa o różnym poziomie ryzyka, począwszy od tych bezpiecznych, takich jak lokaty czy bony skarbowe, na bardzo ryzykownych instrumentach (akcje nowo powstałych firm) skończywszy. Budowa efektywnego portfela inwestycyjnego opiera się na doborze aktywów zarówno z grup wysokiego, jak i niskiego ryzyka. Oczywiście, inwestor może zdecydować o zakupie wyłącznie bezpiecznych produktów, jednak wtedy musi liczyć się ze stosunkowo niskimi zyskami. Obowiązuje bowiem zasada, zgodnie z którą za poniesione ryzyko trzeba inwestorowi zapłacić. Dobierając do swojego portfela produkty o niskim poziomie ryzyka, warto zwrócić uwagę na złoto, lokaty bankowe czy srebro. Co istotne, aby nabyć tego rodzaju aktywa, nie trzeba posiadać dużego kapitału, wszystko zależy od kruszcu. Przykładem niskiego progu inwestycji jest np. srebro inwestycyjne. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które chciałyby wejść na rynek, jednak nie dysponują dużą ilością gotówki. 

W co warto inwestować?

W efektywnie pracującym portfelu inwestycyjnym powinny znaleźć się różnego typu aktywa. Wynika to z faktu, iż każdy rynek działa na innych zasadach, przez co spadki na jednym można zrekompensować sobie zyskami ze zbycia innych produktów. W co obecnie warto zainwestować? Doskonałym wyborem będą monety kolekcjonerskie, które można nabyć w profesjonalnych sklepach numizmatycznych, np. https://numimarket.plRozważmy również inwestycję w metale szlachetne czy medale oraz odznaczenia. Ich rynek jest stosunkowo hermetyczny, jednak inwestując mądrze, możemy osiągnąć niemałe zyski. Alternatywnym rozwiązaniem pozostają dobrze znane produkty, takie jak:

  • lokaty bankowe,
  • obligacje,
  • jednostki uczestnictwa,
  • dzieła sztuki.

Pamiętajmy jednak, że o ile lokowanie pieniędzy w banku nie wymaga posiadania dużej wiedzy z zakresu finansów, o tyle zainwestowanie w dzieło sztuki to już znacznie poważniejsze zadanie. Inwestor musi bowiem posiadać wiedzę specjalistyczną, pozwalającą ocenić, ile może zarobić i w jakim czasie sprzeda obraz z zyskiem. 

 W jaki sposób budować portfel inwestycyjny? Zainwestuj w numizmaty!

Inwestycje o wysokim poziomie ryzyka – jak podejmować decyzje?

W naszym portfelu inwestycyjnym powinny znaleźć się produkty o wyższym poziomie ryzyka, zwłaszcza jeśli zależy nam głównie na generowaniu zysków. Instrumenty ryzykowne to między innymi akcje, waluty czy obligacje korporacyjne. W jaki sposób podejmować decyzje o ich zakupie? Przede wszystkim wnikliwie obserwujmy sytuację na rynku, dzięki czemu będziemy w stanie ocenić, czy dany produkt może przynieść nam oczekiwany dochód. Jednocześnie inwestor powinien obserwować zachowania uczestników gry rynkowej oraz emitentów. Zarówno decyzja o zakupie konkretnego aktywa, jak i o jego sprzedaży powinna zostać podjęta świadomie, bez zbędnych emocji i bez pośpiechu.

W jaki sposób budować portfel inwestycyjny?

Budowa portfela inwestycyjnego nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Wymaga bowiem oceny, w jakie produkty i w jakiej ilości warto zainwestować. Obecnie dobrym źródłem dochodu są akcje, obligacje czy metale szlachetne. Warto także ulokować kapitał w numizmatach, choć tutaj potrzebna jest już wiedza specjalistyczna. Ciekawą alternatywą wydają się waluty obce oraz kryptowaluty, lecz podobnie jak w przypadku numizmatów, inwestor musi umieć trafnie ocenić sytuację rynkową, posiadając prawdziwe, wartościowe informacje. 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top