Działalność w Niemczech – czy opłaca się ją zakładać?

Różnorodne obciążenia podatkowe w Polsce zachęcają Polaków do przeniesienia działalności za granicę. Popularne jest otwieranie firm chociażby u naszych zachodnich sąsiadów. Czy prowadzenie przedsiębiorstwa w Niemczech jest opłacalne? Jak skutecznie powołać firmę do życia? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Działalność w Niemczech – czy opłaca się ją zakładać? 1

Niemiecka Gewerbe – jak to działa?

Działalność gospodarcza w Niemczech określana jest pojęciem „gewerbe”. To odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Można ją prowadzić w każdej istniejącej branży, w tym w usługach, handlu, rzemiośle oraz przemyśle. Polacy w Niemczech najczęściej pracują w branży remontowo-budowlanej. Popularne są firmy zajmujące się kładzeniem płytek, hydrauliką, elektryką i wieloma innymi aspektami budowy domu oraz prac wykończeniowych. Częste jest też świadczenie usług fryzjerskich i kosmetycznych. Nadto wiele osób otwiera firmy sprzątające – czasem jednoosobowe, czasem zatrudniające pracowników. Najczęściej polskie firmy oferują konkurencyjne ceny w stosunku do firm niemieckich, dlatego ich usługi są bardzo pożądane.

Niepotrzebne stałe zameldowanie

Polakom niezwykle łatwo jest założyć działalność gospodarczą w Niemczech. Podobnie zresztą jak innym obywatelom Unii Europejskiej. Nie ma potrzeby nawet osiadania stałego zameldowania w tym kraju. Warto jednak pomyśleć o znalezieniu oficjalnego adresu lub stworzeniu siedziby przedsiębiorstwa. Jeżeli działalność ma charakter typowo zdalny można natomiast skorzystać z usług tak zwanego wirtualnego biura. Najczęściej obcokrajowcy decydują się na założenie w Niemczech gewerbe (https://www.ecpodatkowe.pl/gewerbe/), ale otwarta rzecz jasna jest dla nich również forma spółki.

Od czego zacząć?

Przygotowując się do założenia własnej działalności w Niemczech, należy skompletować potrzebne dokumenty. Konieczna jest w szczególności kserokopia dowodu osobistego albo paszportu. Poza tym każda działalność gospodarcza wymaga nieco innego katalogu dokumentów. Potrzebne może być zaświadczenie o niekaralności, koncesje, zezwolenia, udokumentowane uprawnienia do wykonywania danego zawodu albo też zaświadczenie o wpisie do izby rzemieślniczej albo specjalnego rejestru handlowego. Do prowadzenia gewerbe należy też przygotować się merytorycznie, a zatem ustalić jakie podatki trzeba będzie płacić, jakie ubezpieczenia posiadać. Najczęściej konieczne jest wybranie zaufanego biura księgowego.

Czy działalność w Niemczech się opłaca?

Wiele osób chwali sobie prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech. Forma gewerbe daje Polakom wiele możliwości, a przede wszystkim zarobki w euro. Z uwagi na różnice językowe i odmienne niż w Polsce przepisy, ta działalność może stanowić wyzwanie, ale z pomocą specjalistów wszystkie trudności są do pokonania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top