ECDF mKlaster – mobilizujemy polski biznes!

Rozwiązania mobilne stanowią już nie tylko przejaw nowoczesnego podejścia do biznesu czy chwilową modę, ale niemal konieczność dla każdej firmy, która chce skutecznie docierać do swoich odbiorców. Możliwości, jakie dają wykraczają daleko poza dostosowanie już istniejących treści do wymogów znacznie mniejszych wyświetlaczy niż komputerowych. To przede wszystkim szansa na zwiększenie interaktywności przekazu, sposób na łączenie wirtualnego świata z rzeczywistym i wyjście „poza ekrany” standardowych urządzeń. Ten ogromny potencjał dostrzegła już kilka lat temu firma ECDF, która obecnie rozwija jedną z najciekawszych inicjatyw technologicznych w Polsce – ECDF mKlaster.

logo z claimemRosnące zapotrzebowanie na projekty mobilne przekłada się na bardzo prężny rozwój branży mobile. Co istotne, polskie firmy w niej działające, są doceniane na całym świecie za jakość opracowywanych rozwiązań, elastyczność i kreatywne podejście do wykonywanych prac. Aby jeszcze bardziej wzmocnić ich konkurencyjność na międzynarodowych rynkach, jak również pobudzić je do tworzenia własnych, innowacyjnych rozwiązań powstał ECDF mKlaster. Ta poznańska inicjatywa skupia obecnie ponad 40 członków, wśród których są najlepsze wielkopolskie studia programistyczne, uczelnie wyższe i instytucje otoczenia biznesu (IOB). Grono członków stale się powiększa, podobnie jak spektrum działań, zarówno wspierających rozwój uczestników, jak i oferowanych zewnętrznym podmiotom. – Naszym kluczem do wyboru firm biorących udział w inicjatywie jest różnorodność. Chcemy, aby uczestnicy klastra uzupełniali swoje kompetencje, co przekłada się na stymulowanie współpracy między nimi, a także na możliwość obsługi wieloaspektowych projektów mówi Marcin Paradowski, koordynator ECDF mKlaster.

Siła zróżnicowania

Wśród członków poznańskiego klastra znajdują się firmy zajmujące się szerokim spektrum rozwiązań mobilnych, a także specjalizujące się w wybranej ich dziedzinach jak Ubliko skupiające się na tworzeniu systemów wieloplatformowych, Appologic, które przygotowuje platformy SAP również na smartfony i tablety czy IT Generator pracujący głównie nad projektami dla przemysłu. Uczestnicy inicjatywy to nierzadko prekursorzy w dopiero raczkujących dziedzinach mobile.  Można do nich zaliczyć np. firmy 3R Studio i Surgebeacon odpowiadające za wdrożenie systemu opartego na iBeaconach w galerii handlowej Stary Browar. Z kolei firma Programma.pl to autor specjalnego API do rozpoznawania obrazu, której wykorzystanie w projekcie Art4Europe przyniosło im zwycięstwo w konkursie Komisji Europejskiej – Hack4Europe.  Zaangażowanie w wydarzenia branży technologicznej to również bardzo istotna cecha członków poznańskiej inicjatywy. Jednym z najaktywniejszych z nich jest firma Whalla Labs, która wygrywa kolejne hackathony (maratony programowania), a jej prezes – Piotr Biegun jest stałym gościem konferencji i eventów poświęconych nowym technologiom. Firmy członkowskie działają także na polu edukacyjnym. Szkolenia z programowania w języku Ruby on Rails to wizytówka firmy Netguru, a autorskie aplikacje pomagają najmłodszym w ciekawym i przystępnym przyswajaniu wiedzy, jak np. „Shapes” przygotowane przez SetApp do nauki geometrii.

Partner dla wymagających

Dzięki zróżnicowaniu ECDF mKlaster może zaoferować kompleksowe usługi obejmujące całościową obsługę projektów. Firma czy instytucja, która poszukuje innowacyjnych rozwiązań może skorzystać z konsultacji technologicznych. Po określeniu problemu wybrani eksperci przygotują propozycje na jego rozwiązanie za pomocą technologii mobilnych. Opierając się na tych poradach, klient może również powierzyć  klastrowi realizację całego projektu. Ponadto współpraca organizacji z uczelniami, ośrodkami badawczymi i IOB przekłada się na możliwość sprawniejszego wykonania projektów wymagających partnerstwa między światem nauki i biznesu. – Naszym głównym celem działalności jest pobudzanie innowacyjności w dziedzinie mobile. Dlatego w centrum naszego zainteresowania są projekty B+R z wykorzystaniem technologii mobilnych, które można stosować w najróżniejszych branżach – od budowlanej przez rozrywkową po medyczną czy przemysłowątłumaczy Marcin Paradowski z ECDF mKlasterPonadto, wykorzystując doświadczenie ECDF, firmy koordynującej naszą inicjatywę, możemy zaoferować wsparcie przy pozyskaniu środków na prace badawczo-rozwojowe oraz zapewnić profesjonalną obsługę formalną przy ich realizacji. Dużą zaletą współpracy z nami, przy tego typu projektach, jest również zaplecze techniczne w budynku klastra posiadające nowoczesny sprzęt i infrastrukturę do prowadzenia badań użyteczności przygotowywanych rozwiązań – dodaje Marcin Paradowski. Na siedzibę klastra składa się dwupoziomowy budynek o łącznej powierzchni 233,5 m². Znajduje się w nim, m.in. sala wideokonferencyjna, pokój do badań fokusowych oraz nowoczesny sprzęt techniczny w tym serwerownia czy eyetracker z mocowaniem przystosowanym do obsługi małych ekranów urządzeń mobilnych, ułatwiający testowanie opracowanych aplikacji.

Otwarci na współpracę

ECDF mKlaster stale poszukuje nowych możliwości rozwoju i parterów do realizacji innowacyjnych rozwiązań. Do współpracy zaprasza zarówno studia programistyczne, którą mogą uzupełnić szeregi członków, jak również firmy zainteresowane skorzystaniem z wachlarza oferowanych usług oraz instytucje i organizacje mające pomysł na wspólne działania w obszarze rozwoju technologii mobilnych. Więcej informacji o klastrze znajduje się na stronie www.mklaster.pl.

Pełne oznakowanie unijne

 

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top