Eksabajty pomogą badać kosmos

Holenderski Instytut Radioastronomii (ASTRON) wraz z firmą IBM poinformował o rozpoczęciu projektu dotyczącego budowy systemów komputerowych mogących obliczać dane w eksabajtach przy bardzo niskim poziomie mocy. Dzienna wymiana informacji w tych komputerach podobna jest do dwukrotnego dobowego ruchu globalnej sieci WWW.

ASTRON i IBM za kwotę 32,9 mln euro mają stworzyć w ciągu pięciu najbliższych lat systemy komputerowe, które będą w stanie sprostać zadaniu obsługiwania nowoczesnego radioteleskopu SKA. Działanie komputerów przetwarzające dane rzędu eksabajtów będzie wymagało od naukowców nowego spojrzenia na wszystkie aspekty funkcjonalności urządzeń. Naukowcy zmierzą się z przesyłem, przetwarzaniem oraz magazynowaniem danych w ogromnej skali. Podczas tworzenia superkomputerów inżynierowie będą zwracać również szczególną uwagę na maksymalne obniżenie zużycia energii pobieranej przez urządzenia.

Według specjalistów z IBM Research skalę wymiany informacji w tych komputerach w ciągu dnia można przyrównać do dwukrotnego dobowego ruchu w globalnej sieci WWW. Dodają również, że do obsługi radioteleskopu SKA przy dzisiejszym stanie technologii musiałoby zostać zaangażowanych kilka milionów współczesnych superkomputerów.

Zadaniem Square Kilometre Array (SKA) będzie odpowiedzenie m.in. na pytania o początki wszechświata. SKA będzie obsługiwany przez miliony anten rozlokowanych na obszarze o szerokości około 3000 km. Łącznie SKA ma przetwarzać i przechowywać za pomocą superkomputerów od 300 do 1500 petabajtów danych. Dla porównania Wielki Zderzacz Hedronów z ośrodka CERN przetwarza 15 petabajtów danych w skali roku.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top