Epuls pomaga fundacji ITAKA szukać zaginionych dzieci

Jeden z najpopularniejszych polskich serwisów społecznościowych Epuls nawiązał – ciekawą w swojej formie – współpracę z fundacją ITAKA, zajmującą się poszukiwaniem osób zaginionych oraz pomocą ich rodzinom. Wszystkim użytkownikom witryny www.epuls.pl wyświetlają się informacje o zaginionych na terenie Polski dzieciach, tak zwane alerty.
Fundacja ITAKA pomaga ludziom dotkniętym problemem zaginięcia, celem jej działania jest m.in. zmniejszenie liczby zaginięć małych dzieci, skrócenie czasu poszukiwań oraz wspieranie rodzin osób zaginionych. Centrum Zaginięć ITAKA prowadzi Telefon Zaufania i grupy wsparcia, organizuje szkolenia dla specjalistów, aktywizuje środowiska dotknięte problemem zaginięcia, a także współpracuje z wolontariatem. Jest to jedyna w Polsce organizacja, która całościowo zajmuje się problemem osób zaginionych.

Od lipca wiadomość o zaginionym dziecku, tzw. alert, wyświetla się każdemu użytkownikowi serwisu Epuls zaraz po zalogowaniu. Jest to małe okno ze zdjęciem przedstawiającym zaginione dziecko i jego podstawowymi danymi: imieniem i nazwiskiem, wiekiem i datą zaginięcia. Po naciśnięciu na alert użytkownik zostaje przeniesiony na strony serwisu zaginieni.pl, który prowadzony jest przez Centrum Poszukiwań ITAKA, tam już można znaleźć bardziej szczegółowe informacje o konkretnej poszukiwanej osobie. Lub – w razie potrzeby – skontaktować się z pracownikami fundacji, którzy dyżurują całą dobę pod specjalnym numerem telefonu.

Epuls pomaga fundacji ITAKA szukać zaginionych dzieci 1

Wyświetlane na stronach serwisu Epuls alerty są efektem współpracy między serwisem a Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA. – Połowa naszych zaginionych, to ludzie młodzi i bardzo młodzi – mówi Ewa Jakoniuk z ITAKI. – Kiedy ich poszukujemy, używamy równych technik i narzędzi. Należy do nich także Internet. Dzięki publikacji zdjęć w sieci skutecznie odszukujemy zaginionych, szczególnie właśnie tych młodszych. Bo dla nich i dla ich rówieśników Internet jest naturalnym środowiskiem. Dzięki temu zdobywamy informacje, które prowadzą często do szczęśliwego zakończenia poszukiwań. Dlatego z satysfakcją rozpoczynamy współpracę z serwisem Epuls.

Epuls to jedna z najpopularniejszych polskich stron społecznościowych, która skierowana jest głównie do młodych osób. Użytkownicy Epulsa są bardzo aktywni i zazwyczaj korzystają z serwisu codziennie. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że alert dotrze do dużej ilości internautów, a tym samym, że uda się w ten sposób pomóc w czyimś odnalezieniu.

– Nasza współpraca została zainspirowana przez podobną inicjatywę serwisu społecznościowego MySpace i amerykańskiej organizacji zajmującej się poszukiwaniem zaginionych dzieci (National Center for Missing & Exploited Children). Nie jest to jednak kopia tamtych działań. Chcemy współpracować z Itaką także na innych polach, na przykład zapobiegać zaginięciom czy ucieczkom z domów. To można realizować poprzez edukację, organizację aktywnych kanałów wsparcia i pomocy ekspertów oraz psychologów. – dodaje Grzegorz Gorczyca z serwisu Epuls.

Epuls pomaga fundacji ITAKA szukać zaginionych dzieci 2

Stopniowo współpraca ma być rozszerzana, głównie na działania związane z zapobieganiem zjawiska ucieczek z domów dzieci i młodzieży.

Alerty o zaginionych dzieciach to nie pierwsza inicjatywa społeczna serwisu Epuls, który aktywnie współpracuje już z fundacją Kidprotect.pl, serwisem BezpiecznyInternet.org, a także z Fundacją Dzieci Niczyje w ramach jej projektu Helpline.org.pl.

Jak twierdzą twórcy serwisu Epuls czas rozpoczęcia oficjalnej współpracy został wybrany nie przypadkowo, wiadomo bowiem, że okres wakacji przynosi największą ilość zaginięć, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Codzienne nawet mimowolne oglądanie zdjęć zaginionych rówieśników daje sporą szansę na rozpoznanie osoby zaginionej jeśli dojdzie do bezpośredniego spotkania.

Hanna Laskowska, e-biznes.pl

www.epuls.pl
www.itaka.org.pl
www.zagninieni.pl

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top