Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że niemal 2,7 miliona Polaków ma przeterminowane długi, a niespłacona kwota wynosi aż 77,1 miliarda złotych. To ogromna suma, a wyegzekwowanie zaległego zobowiązania na drodze prawnej jest drogie i czasochłonne. Na szczęście istnieje tańsza alternatywa, czyli zwykła windykacja. Na rynku działają liczne firmy, fundusze sekurytyzacyjne oraz kancelarie prawne, które starają się polubownie odzyskać dług. Oto fakty i mity na temat pracy w windykacji!

Czym zajmuje się windykator i kto może nim zostać?
Większość mitów na temat pracy w windykacji nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jak wygląda zwykły dzień pracy w tym zawodzie? Ile zarabia windykator i kto może nim zostać? Jakie są prawa i obowiązki windykatora?
Windykator to pracownik firmy windykacyjnej, którego zadaniem jest polubowne wyegzekwowanie spłaty zobowiązania przez dłużnika. Co to oznacza w praktyce? Windykator nie jest prawnikiem, a więc nie przygotowuje pozwów i nie kieruje sprawy na etap postępowania sądowego – zamiast tego rozmawia z dłużnikiem i stara się namówić go do jak najszybszej spłaty długu. Najczęstszą formą kontaktu są telefony, e-maile oraz listy, choć zdarzają się też windykatorzy terenowi, którzy odwiedzają dłużników w miejscu zamieszkania.
Do pracy jako windykator nie są niezbędne żadne formalne kwalifikacje czy wykształcenie – wystarczy komunikatywność, podstawowa znajomość prawa oraz technik negocjacyjnych. Szczegółowy zakres codziennych obowiązków zależy od polityki przyjętej przez firmę windykacyjną. Podczas gdy niektórzy windykatorzy mają zachęcać dłużników do jak najszybszej spłaty całości zobowiązania, inni mogą negocjować i proponować atrakcyjne ugody, włącznie z umorzeniem części długu lub rozłożeniem spłaty na raty.
Windykator – jakie ma uprawnienia?
Windykator nie jest zawodem regulowanym, a osobom pracującym na tym stanowisku nie przysługują żadne dodatkowe prawa. Kontakt z dłużnikami odbywa się na zasadzie dobrowolności, a windykatorzy nie mogą zajmować majątku czy straszyć komornikiem, bo nie mają do tego narzędzi prawnych. Groźby wobec dłużnika są nielegalne i zdarzają się raczej rzadko – zadaniem windykatora jest doprowadzenie do polubownej spłaty długu, w drodze porozumienia – tak, by uniknąć procesu sądowego.
Warto też pamiętać, że dłużnik ma prawo ignorować próby kontaktu ze strony windykacji i zwyczajnie odmówić rozmowy. Dotyczy to nie tylko windykacji telefonicznej, ale też terenowej – możemy wpuścić negocjatora do mieszkania i z nim porozmawiać lub po prostu zignorować nieproszonego gościa. Dlatego wiele firm windykacyjnych rezygnuje z drogich pracowników terenowych, stawiając na inne formy odzyskiwania należności.
Praca jako windykator – zarobki
Zarobki w windykacji są różne – zależą nie tylko od doświadczenia, stanowiska i zakresu obowiązków, ale też od skuteczności. Zwykli windykatorzy telefoniczni mogą liczyć na ok. 3500-4000 zł brutto miesięcznie, natomiast doświadczeni negocjatorzy zarobią nawet 4500-5000 zł brutto.
To oczywiście jedynie podstawowa pensja, bo większość firm windykacyjnych oferuje swoim pracownikom dodatkowe bonusy. Wysokość premii zależy od skuteczności – to procent lub stała suma od każdego odzyskanego długu. Dodatkowe bonusy raczej nie są zbyt wysokie, choć najlepsi windykatorzy mogą liczyć na dodatkowe 1000-2000 złotych miesięcznie.
Jak zostać windykatorem?
Na polskim rynku działają ogromne firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, czyli specjalne podmioty, które zajmują się masowym handlem wierzytelnościami. To właśnie one zatrudniają najwięcej windykatorów – duże firmy windykacyjne mają w portfolio długi dziesiątek, a nawet setek tysięcy Polaków. Ale windykatorzy są też potrzebni w bankach, firmach pożyczkowych oraz zwykłych przedsiębiorstwach. Własne działy windykacji posiadają np. operatorzy komórkowi, a także wiele podmiotów działających na rynku B2B, gdzie opóźnienia w płatności za faktury zdarzają się nadzwyczaj często.
Znalezienie pracy w tym zawodzie nie powinno być trudne – wystarczy odpowiedzieć na jedną z wielu ofert pracy. Doświadczenie nie jest potrzebne, choć firmy windykacyjne na pewno docenią osoby, które pracowały w usługach, handlu lub call-center. Statystyki BIK-u pokazują, że coraz więcej Polaków nie radzi sobie z terminową spłatą długów, przez co popyt na windykatorów wciąż rośnie.
Wpisy promowane
- Automatyczne ustawianie cen w sklepie i na portalach sprzedażowychJeżeli sprzedajesz w sieci a asortyment wystawiasz na wielu kanałach równocześnie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zminimalizować ...
- Sprawdź profesjonalny system do zarządzania energią w firmieEfektywne zarządzanie energią elektryczną w firmie ma ogromne znaczenie. Pozwala na obniżenie kosztów oraz wpływa pozytywnie na zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa ...
Wydarzenia
Weź nasz patronat!
31.12.2023
Najnowsze wpisy
- Shoper: skorygowany zysk EBITDA ponownie z rekordowym wzrostemShoper, platforma e-commerce do prowadzenia sklepów internetowych, opublikował rekordowe wyniki za II kwartał i I półrocze 2023 roku. Firma odnotowała ...
- Szymon Marciniak został ambasadorem Mennicy SkarbowejSzymon Marciniak – został ambasadorem Mennicy Skarbowej, firmy w Polsce sprzedającej złoto inwestycyjne oraz inne metale szlachetne, spółki notowanej na ...
- Darmowe dostawy od IdoSell i ORLEN PaczkiORLEN Paczka dołącza do Smile – usługi od IdoSell, dzięki której sklepy internetowe mogą oferować swoim klientom darmową dostawę do ...
- Big Cheese Studio zapowiada dodatek Sushi do pierwszej części Cooking SimulatoraBig Cheese Studio kontynuuje prace nad drugą częścią kulinarnego hitu Cooking Simulator o nazwie Cooking Simulator 2: Better Together, w ...
Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.