Finanse – tylko z doradcą kredytowym

Korzystanie z usług bankowych nie wydaje się ani skomplikowane, ani tym bardziej zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów z dziedziny ekonomi. Niemniej jednak, przyglądając się produktom takim jak wszelkiego rodzaju kredyty czy lokaty nie trudno nie zauważyć, że są one obarczone ryzykiem, które klienci podejmują.

Czy przed podjęciem decyzji analizują wszystkie możliwości i biorą pod uwagę zmienność życia, na którą nie mają wpływu? Życie pokazuje, że w większości przypadków są to decyzje przemyślane pochopnie. Jak racjonalnie oceniać zdolność kredytową i wybierać lokaty, które będą zyskiem, a nie wyłącznie zamrożeniem gotówki bez większych profitów?

Tajniki okiem eksperta

szkola-jezykowa (1)Różnorodność kredytów – hipoteczne, gotówkowe, okazjonalne, na rozwój firmy, odnawialne – rządzą się swoimi, odrębnymi prawami. Z pozoru wyglądają bliźniaczo, a klienci zwracają uwagę głównie na ich oprocentowanie i czas spłaty. Tymczasem zapisy umowne z bankiem wyraźnie wskazują na szczegóły, których potencjalny klient albo nie rozumie, albo w ogóle się z nimi nie zapoznaje. Takie sytuacje to gigantyczne ryzyko na przyszłość, szczególnie jeśli zaciąga się zobowiązanie finansowe na kilkadziesiąt lat. Warto zadać sobie pytanie, czy przed podjęciem decyzji o poważnej operacji nie zapytalibyśmy lekarza o związane z nią ryzyko, ewentualne powikłania i czy nie chcielibyśmy rozpatrzyć innych opcji leczenia?

Zdecydowana większość odpowiedziałaby, że oczywiście, że decyzja o leczeniu byłaby poparta wieloma konsultacjami i rozważaniami. Dlaczego więc zaciągając kredyt wieloletni, nie idziemy tak rozsądną drogą? Doradca kredytowy jest w tym przypadku specjalistom, który w sposób profesjonalny, przy użyciu wielu analiz i wyliczeń dostarczy nam kompletnych informacji na temat naszej aktualnej sytuacji finansowej, możliwości kredytowania i prognoz na przyszłość.

Doradca jak parasol

Obserwuje się, że dla Polaków doradca finansowy jest profesją kompletnie mylnie interpretowaną. Postrzega się tych specjalistów jako drogich w swoich usługach, działających na korzyść instytucji finansowych, a nie klientów. Ten absurdalny mit potrafi wyprowadzić potencjalnego kredytobiorcę na przysłowiowe manowce. Wieloletni kredyt hipoteczny może okazać się największą pomyłką rujnującą domowy budżet. Nie jesteśmy bowiem w stanie oszacować, jak zmieni się rynek przed kolejne dziesiątki lat. W tym przypadku nie wystarczy nasze wysokie poczucie odpowiedzialności i rzetelność wobec zobowiązania.

Na ten przykład, Niemcy nie wyobrażają sobie podejmowania decyzji finansowych bez współudziału doradcy finansowego. Podobnie zresztą postępują Austriacy, bogaci Szwajcarzy czy Francuzi. Rola doradcy jest ściśle określoną także i w Polsce. Ma on za zadanie oszacować naszą zdolność kredytową, skonfrontować ją z prognozami na przyszłość, wyjaśnić kwestie prawne umowy i wskazać najlepsze oferty. Co więcej, można liczyć na wskazania ewentualnych możliwości oszczędzania w budżecie domowym i ujarzmienia dotychczas nieposkromionych wydatków. Innymi słowy, to eksperci, którzy w bezpieczny sposób wprowadzą nas do świata finansów, który z racji zaciągniętych zobowiązań będzie także i naszym światem.

Firma z doradcą

Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga od właścicieli ogromnej uwagi i bardzo przemyślanych rozwiązań. Niejednokrotnie rozwój firmy wiąże się z zaciągnięciem zobowiązań tj. kredyty dla firm, które pozwalają na sięganie po kolejne laury sukcesu. Musimy sobie uświadomić, że jeden nie do końca przemyślany ruch może okazać się zgubą nie tylko dla samego przedsiębiorcy, ale i całej firmy. Doradca finansowy to persona, która zoptymalizuje koszty, rozpatrzy propozycje kredytowe pod kątem prawnym, sprawdzi kondycję przedsiębiorstwa na rynku i oszacuje jego wzrost. Nowoczesne przedsiębiorstwo, bez względu na swoją wielkość, bezspornie powinno korzystać z usług tegoż specjalisty.

Konkludując – nie ma znaczenia czy interesują nas kredyty mieszkaniowe (tutaj więcej), samochodowe czy może kredyty dla firm. Doradca kredytowy to persona, która w bezbłędny, rzeczowy i przystępny nawet dla laika sposób przedstawi wszystkie warianty produktów i uzupełni je o indywidualne wyliczenia oraz prognozy.

Konsultacja: Doradca kredytowy malyga-poznan.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top