Na co firma może wziąć kredyt?

Odpowiedź jest prosta – na wszystko co jest związane z działalnością gospodarczą. Tyle że są różne rodzaje kredytów związanych z działalnością przedsiębiorstw i przy każdym z nich mogą obowiązywać inne zasady. Przy pozyskiwaniu niektórych kredytów może być konieczne prognozowanie i biznesplan, przy innych nie będzie to konieczne. Są kredyty, przy rozliczaniu których będzie niezbędne okazanie faktur, a są też takie, przy których faktury będą zbędne. Zdarzają się również kredyty dla przedsiębiorców na dowolny cel (między innymi pożyczka biznes).

Oferty banków i firm pozabankowych poszerzają się

calculator-178127_640Coraz popularniejsze stają się pożyczki krótkoterminowe, którymi zajmują się również finansowe firmy pozabankowe takie jak iwoca. Przedsiębiorcy chętnie aplikują o przyznanie limitu kredytowego, z którego można skorzystać w dowolnej chwili. Sam proces wnioskowania w takiej instytucji jest dużo krótszy i mniej wymagający pod względem procedur niż w bankach. Przedsiębiorca na ogół wie, że jego szanse na otrzymanie kredytu są większe, jeśli jego firma nie zalega z opłatami, takimi jak choćby ZUS.

Niektóre banki wychodzą na przeciw nawet początkującym przedsiębiorcom, a także tym, którzy mają problemy finansowe – oferują kredyty „na start” oraz kredyty bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Jedynym zabezpieczeniem dla banków jest górny limit przyznawanej kwoty, która na ogół nie przekracza 50 000 zł w przeciwieństwie na przykład do, nierzadko, milionowych kwot kredytów inwestycyjnych przyznawanych czasem sprawdzonym przedsiębiorstwom. Pojawiło się też pojęcie „prosta pożyczka dla firm” z górnym pułapem do 500 000 złotych, okresem spłaty do 60 miesięcy i możliwością udzielania bez zabezpieczeń rzeczowych.

Kredyty inwestycyjne

Aby otrzymać z banku kredyt inwestycyjny wymagane jest najczęściej precyzyjne prognozowanie i szczegółowy biznesplan, zaś przy rozliczeniu obowiązują faktury. Kredyty inwestycyjne można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

– kredyt na wyposażenie – zakup maszyn, uzupełnienie bazy technicznej (na przykład komputeryzacja);

– kredyt na restrukturyzację przedsiębiorstwa;

– inwestowanie w nowe nieruchomości, na przykład w nowe zakłady produkcyjne.

W wypadku kredytów inwestycyjnych banki stosują najbardziej powszechne rodzaje zabezpieczeń, choćby hipotekę, weksel in blanco lub blokadę rachunku bankowego.

Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym, często nazywany limitem debetowym przyznawany jest zazwyczaj na rok. Przynajmniej od trzech miesięcy przedsiębiorca powinien mieć konto w konkretnym banku. Bank przyznaje przedsiębiorcy określony limit. Wpływy na rachunek pomniejszane są przez aktualne zadłużenie. Dzięki temu spłata następuje od razu po wpływach na rachunek. Jednym słowem są to środki na działalność firmy bez szczegółowego podawania celów.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top